Новини » Політика Читать эту новость на русском

Влада проти ЗМІ: Чому українські журналісти опинилися під загрозою

Чинна влада розробляє механізми притягнення українських журналістів до кримінальної відповідальності за маніпуляцію інформацією. Посилюючи таким чином тиск на незалежні медіа, чиновники не переймаються безпекою журналістів і не приділяють необхідної уваги розслідуванням убивств представників медіа в Україні

Топ-новина
Топ-новина
Мітинг за свободу слова у Житомирі. Фото ZIK

В Україні ситуація зі свободою слова набуває загрозливого характеру – тиск на журналістів та незалежні медіа посилюється. Чиновники мають намір відкривати кримінальні провадження у разі маніпуляцій інформацією журналістами. Водночас чинна влада замовчує випадки утисків на ЗМІ, не розслідує вбивства журналістів та відкрито погрожує припинити діяльність незалежних і тому незручних ЗМІ.

Розповідаємо детальніше про нові забаганки влади та європейський погляд на свободу слова в Україні.

Тиск на журналістів продовжується та посилюється

Нещодавно Нацрада з питань телебачення та радіомовлення анулювала ліцензію телеканалу "112 Україна". Журналісти виступили проти такого рішення та провели акцію – на 30 хвилин припинили активне мовлення. Своїх колег підтримали і журналісти телеканалів "ZIK" та "NewsOne", адже ці ЗМІ також перебувають у влади "на олівці". Чиновники аж надто бояться правди – розкриття корупційних схем так званих нових облич влади та викриття нових "договорняків". Всього того, що мала би побороти нова влада.

Призначення непланових перевірок – не що інше, як намагання прибрати незалежних журналістів, припинити діяльність ЗМІ та обмежити кількість об'єктивної і неупередженої інформації в українському медіапросторі. Але самих перевірок вказаних каналів чиновникам уже замало, вони планують піти далі – відкривати кримінальні провадження щодо журналістів.

Так міністр культури, молоді і спорту Володимир Бородянський заявив про намір ініціювати запровадження кримінальної відповідальності за маніпуляцію інформацією.

"Я можу сказати про те, що відповідальність журналіста за неправдиву або маніпулятивну інформацію також має бути посилена", - зазначив Бородянський.

Він заявив, що буде ініціювати реєстрацію законопроєкту про відповідні зміни в адміністративний і кримінальний кодекс.
"Про поняття і критерії про маніпуляції громадською думкою, маніпуляції суспільною свідомістю і введення як адміністративної, так і кримінальної відповідальності за маніпулювання, замовлення такого маніпулювання, за здійснення такого маніпулювання", - перелічив міністр.

На його переконання, межа між свободою слова і маніпуляцією тонка, а держава має знайти баланс між свободою слова та захистом від маніпуляцій.

З іншого боку, глава відомства наголосив на необхідності захисту журналістів від будь-якого тиску, такого, як фінансовий, тиск керівника чи публічний тиск на тих, хто займається журналістськими розслідуваннями та оприлюднює данні. Проте і тут не обійшлося без прихованих погроз з боку міністра: "Ми вважаємо, що відповідальність за оприлюднення даних журналістів повинна бути істотно посилена".

Чи варто розцінювати заяви Бородянського як обіцянку захистити всіх журналістів, чи тільки тих, хто не викриває злочинні діяння чинної влади?

Інший чиновник відкрито пригрозив телеканалам "112 Україна", ZIK та NewsOne.

Голова комітету з інформполітики і ексгендиректор холдингу "1 + 1 media" Олександр Ткаченко заявив, що власником вказаних телеканалів уже займається спеціальна слідча комісія Ради. Канали належать нардепу від "Опозиційної платформи - За життя" Тарасу Козаку – однопартійцю і соратнику Віктора Медведчука.

Ткаченко поділяє ідею Бородянського про введення відповідальності журналістів за фейки, маніпуляції, "потурання російській агресії". І це вже не тільки абстрактні думки – влада працює над механізмом реалізації цих нововведень.

За словами глави комітету, необхідно, щоб справи по журналістах розслідувалися окремо. Він уточнив, що з генпрокурором Рябошапкою вже обговорювали можливість створення в структурі Генпрокуратури спеціального підрозділу для розслідування справ, що стосуються роботи журналістів.

До того ж Ткаченко запропонував ввести санкції щодо ЗМІ, які були збитковими протягом трьох років. На його думку, це означає, що вони займалися не бізнесом, а ідеологічним впливом.

Європа на сторожі свободи слова в Україні

Ситуація, яка склалася в Україні з незалежними ЗМІ, не лишилася без уваги європейських політиків. Звичайно, в Європі найчастіше тільки "висловлюють занепокоєння", але українським чиновникам варто прислухатись до європейської думки.

Так, депутат Європарламенту від Ліберально-демократичної партії Великої Британії Керолайн Воуден впевнена, що немає жодної причини закривати ЗМІ, навіть з міркувань національної безпеки.

"Я не бачу жодної причини закривати медіа. Навіть з міркувань національної безпеки. Це не може бути виправданням для закриття незалежних медіа. Я сподіваюсь, що часи, коли уряд мав контролювати те, що мовиться в ефірі, давно минули, і це вже в XXI столітті ненормально", – сказала європарламентар.

На її переконання, незалежні ЗМІ є дуже важливими для стабільного суспільства.

"Якщо ми хочемо мати стабільне суспільство, стабільну демократію, і якщо ви не хочете мати загрози, у вас мають бути незалежні медіа, тому що якраз самі по собі незалежні медіа і є найбільшою гарантією від зовнішнього інформаційного втручання, тому що це створює конкурентну інформаційну мережу в країні. І якщо люди щось висловлюють, що не подобається комусь у медіа, то є для цього вибори. Йдіть та оберіть іншу владу, яка буде проводити інші ідеї у медіа, якщо комусь не подобається. Це не медіа мають закриватись", – додала представник Великої Британії.

В ОБСЄ заявили, що стежать за ситуацією з правами журналістів в Україні, проте втручатися поки не планують. Про це заявив представник ОБСЄ зі свободи ЗМІ Арлем Дезір у коментарі для росЗМІ.

"Я не буду детально коментувати ситуацію в окремій країні, яка є членом ОБСЄ. Але, звичайно, ми стежимо за ситуацією в Україні. Ми багато працювали як з громадянським суспільством і журналістським співтовариством, так і з владою країни з питань, пов'язаних з безпекою журналістів та плюралізмом засобів масової інформації", – сказав Дезір, відповідаючи на питання про те, чи планує організація реагувати на ситуацію з безпекою журналістів в Україні.
Він зазначив, що раніше ОБСЄ вже втрутилася в ситуацію із затриманням журналіста Кирила Вишинського, який очолював портал РІА "Новости Украина", а також ситуацію з безкарністю у справі про вбивства журналістів Павла Шеремета та Олеся Бузини.

Що думають про свободу слова українські політики

Про утиски незалежних ЗМІ та журналістів заявляють не тільки європейські, а й українські політики, адже вони розуміють необхідність оприлюднення об'єктивної інформації.

Приміром, в партії "Голос" вважають, що свобода слова – засаднича цінність українського суспільства. "Ми вважаємо неприпустимим будь-який політично вмотивований тиск на засоби масової інформації. Водночас ми не маємо права ігнорувати очевидні спроби інформаційної диверсії, сприяння ворогові та навіть зради державних інтересів, що дозволяють собі деякі інформаційні канали, прикриваючись "свободою слова". Така поведінка, особливо в умовах гібридної війни, яку веде проти України ворог, підриває національну безпеку і має бути зупинена", - йдеться в заяві політсили.

Політики вимагають від влади дати об'єктивну оцінку, відповідно до українського законодавства, ситуації щодо каналів "112 Україна", NewsOne та ZIK.

"Ми визнаємо право органів слідства проводити законні дії стосовно будь-яких суб'єктів господарювання, щодо яких є обґрунтовані підозри. Але будемо уважно стежити за їхньою законністю, аргументацією та невтручанням у редакційну політику справжніх ЗМІ. Ми підкреслюємо: закони України дають змогу чітко розмежувати різні поняття. Свобода слова - це свобода слова. Економічний злочин - це економічний злочин. Державна зрада - це державна зрада. І ніхто не має права маніпулювати цими поняттями на догоду політичній доцільності", – переконані в партії.

Свобода слова "по-українськи"

Тим часом ситуація в Україні з тиском на незалежні ЗМІ та журналістів набуває загрозливого характеру. І йдеться вже не тільки про намагання припинити діяльність "незручних для влади" медіа, а й про ліквідацію окремих журналістів.

Кількість випадків утисків журналістів в Україні йде на десятки. Журналіст Павло Шеремет загинув 20 липня 2016 року в Києві в результаті вибуху автомобіля. Слідство вважає головною версією вбивства журналіста помсту за професійну діяльність. Журналіста італійського державного телебачення RAI Марка Іннаро не пустили в Україну для висвітлення виборів. Також до них належать і гоніння на редактора інтернет-порталу "Страна.ua" Ігоря Гужву, якого затримали в Києві 22 червня 2017 року за підозрою в здирництві, арешт житомирського журналіста Василя Муравицького, обвинуваченого у державній зраді за публікації в ЗМІ, а також арешт керівника порталу РІА "Новости Украина" Кирила Вишинського, який перебував під вартою понад 400 днів, згодом його звільнили за рішенням українського суду і він прилетів до Росії.

Проте нині влада замовчує ці випадки, а слідство більше імітує діяльність. Так, відсутній прогрес у слідстві щодо вбивств журналістів Анатолія Кляна, Антона Волошина, Ігоря Корнелюка, Андрія Стеніна, Андреа Роккеллі, Олеся Бузини, Сергія Долгова, В'ячеслава Веремія, Павла Шеремета та інших.

Небезпеку для роботи журналістів в Україні відзначили і у Міжнародній федерації журналістів. В організації заявили, що з 1995 року в Україні було вбито 16 працівників ЗМІ, включаючи сімох іноземних (1 – громадянин Італії, 6 – громадяни Росії).

Міжнародна федерація журналістів акцентувала особливу увагу на те, що так і не розкриті справи Георгія Гонгадзе, В'ячеслава Веремія і Вадима Комарова.

Зазначається, що федерація розпочала кампанію "Кінець безкарності за злочини проти журналістів". Її мета – привернути увагу до проблем фізичної безпеки журналістів у всьому світі. Цього року федерація приділяє особливу увагу п'яти країнам: Філіппінам, Сомалі, Перу, Палестині й Україні.

А поки чинна влада ховається від незалежних ЗМІ та не хоче визнати очевидного, журналісти заявляють про свою готовність оприлюднювати об'єктивну інформацію. І навіть попри ризики викривати зловживання влади, корупцію та беззаконня в Україні. Адже українці гідні правдивої інформації.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...