Відсторонення директорки Інституту раку: Що не так з головним онкологічним закладом країни

В Інституті раку у результаті перевірок виявили факти корупції, неефективне використання бюджетних коштів та інші порушення, через що відсторонили його очільницю О. Колеснік

Розповідаємо, що відбувається в Національному інституті раку, де лікують онкохворих зі всієї країни, а також як хворі нібито мають давати хабарі аби отримати ліки, які для них безкоштовно виділяє держава.

Відсторонення Олени Колеснік

7 листопада 2019 року за результатами засідання комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації міністерство охорони здоров’я відсторонило директорку Інституту раку Олену Колеснік від виконання обов’язків. Виконувачем обов’язків директора призначили заступника з організаційно-методичної роботи закладу Андрія Лукашенка.

У зв’язку з цим, заступник міністра охорони здоров’я Андрій Семиволос пояснив, що відомство ініціює службове розслідування у закладі, тож прийнято рішення про відсторонення голови Інституту раку на час проведення перевірки.

Результати комплексної перевірки Національного інституту раку мають повідомити до кінця грудня цього року.

Як повідомляє видання "the Babel", раніше поліція виявила випадки корупції у медичному закладі, а після призначеної МОЗом перевірки, в Інституті раку виявили також порушення правил ведення фінансової звітності та неефективного використання коштів. Також було виявлено велику кількість ліків, термін придатності яких уже закінчився, та багато інших порушень.

Топ-новина
Топ-новина
Вікіпедія

Що стало причиною перевірок в Інституті раку

Журналістка "5 каналу" Яніна Соколова пише на своїй сторінці у Facebook, що відбувається в Інституті раку, в якому вона проходила лікування, а саме, що там немає ремонту, ліфти не працюють, а його керівниця – Олена Колеснік – окрім своїх корупційних махінацій займається тим, що намагається "вижити" головного лікаря закладу Андрія Безносенка, який не бере участь у махінаціях директорки.

Майже одразу після цього, 17 вересня, заступник міністра охорони здоров’я Михайло Загрийчук ініціював перевірку діяльності Національного інституту раку у період з 1 січня до 20 вересня 2019 року.

25 жовтня пресслужба міністерства охорони здоров’я оприлюднила список порушень, які зокрема було виявлено у медичному закладі:

  • Потреби для закупівлі лікарських засобів та медичних виробів формувалися безсистемно. За результатами оцінки укладення договорів для закупівлі ліків встановлено факти несвоєчасного постачання обладнання, ліків та медичних виробів, неналежний контроль за відвантаженням товарів, що підтверджує ризик неефективного використання бюджетних коштів.
  • Встановлено необґрунтовано великі залишки препарату Метотрексат Тева (доросла онкологія), більше 4 тис. упаковок, втім середньорічне використання становить біля 800 флаконів.
  • Дороге обладнання не використовується для лікування пацієнтів, а стоїть на складі. Зокрема не введено в експлуатацію лінійний медичний прискорювач Varian Clinac iX, закуплений ще у 2011 році. Загалом 7 одиниць медичного обладнання не використовується. 
  • Нестачу комп’ютерної техніки на складі у кількості 149 одиниць на загальну суму близько 700 тисяч гривень. Техніку було придбано Інститутом у 2017 році, з метою реалізації проекту "Запровадження медичної інформатизованої системи в Національному інституті раку". Відсутність належної системи зберігання, видачі та інвентаризації техніки, створило ймовірний ризик втрати матеріальних цінностей.

Результати перевірки було направлено до правоохоронних органів.

Окрім цього, видання "Podrobnosti.ua" із посиланням на власні джерела в Національному інституті раку повідомляє, що серед інших порушень, виявлених під час перевірки, були такі, що стосувались безпосередньо директорки медичного закладу Олени Колеснік. Так, очільниця НІР не орієнтується у показниках діяльності закладу, зокрема в кількості здійснених хірургічних операцій та щорічної кількості прийнятих пацієнтів та наданих консультацій.

Також, пані Колеснік приховувала справжні результати аудиту, заявляючи, що під час перевірки не було виявлено жодних випадків недотримання чинного законодавства.

Чим ще відомий НІР?

Напередодні головний лікар Національного інституту раку Андрій Безносенко розповів на своїй сторінці у Facebook, як проходила підготовка до засідання Комітету.

Так, близько вечора 6 листопада, територію Інституту почали активно "причепурювати" – збирати та викидати сміття, мити коридори та прибрали вивіску з центрального входу до лікарні із надписом назви приватної клініки "Добробут".

Окрім цього, Безносенко пише, що директорка НІР особисто просила персонал лікарні виступити на засіданні комітету із "хвалебними промовами" на її адресу, і навпаки – очорнити особу головного лікаря.

Проте це ще не всі порушення, якими відомий Інститут раку. Так, у серпні цього року під час обшуків поліція виявила факти корупції – співробітники лікарні отримували від онкохворих хабарі в обмін на видачу ліків, які і без того безкоштовно мають виділятись за рахунок коштів із держбюджету.

У той же час, у своєму інтерв’ю для видання "BBC Україна", яке було оприлюднено 2 листопада, міністерка охорони здоров’я Зоряна Скалецька заявила, що Інститут раку "займається ганебними речами" і що МОЗ "вивчає можливості для звільнення очільниці НІРу Олени Колеснік".

Також, Скалецька пообіцяла, що сферу охорони здоров’я та Національний інститут раку зокрема очікують деякі зміни у питанні управління, та привела приклад, якою ситуація не має бути:

"Інформацію про всі порушення в інституті раку ми вже передали правоохоронцям. Ще влітку були підготовлені документи для автономізації Інституту раку, для переведення його на більш сучасну форму - не бюджетної установи, а державного підприємства. Це питання назріло.

Якщо ми запускаємо автономізацію, то це точно проведення конкурсу на посаду директора інституту. Від керівників інституту ми однозначно будемо брати пояснення, але директор був на лікарняному 1,5 місяці.

Там зараз є в.о. і я дала доручення, щоб мені показали план, як вони збираються вирішувати всі ті зауваження, які є до них у результаті аудиту.

Треба запустити новий конкурс, щоб мати такого керівника, який буде мати повноваження, але з цим і ще більшу відповідальність. По Інституту раку буде проведено роботу, ми не залишимо все просто так, як є."

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...