live
Новини » Політика Читать эту новость на русском

"Вам пише генпрокурор": Хто такий Джокер і чому він атакує "слуг народу" саме зараз

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Найцікавіше про одного з найбільш обговорюваних анонімів українського медіапростору – кмітливого Джокера

Днями в Україні заговорили про таємничого "Джокера", котрий неабияк струсонув всю політичну братію. Він опублікував листування з народними депутатами від фракції "Слуга народу" Михайлом Радуцьким, Богданом Яременком та Миколою Тищенком. Кожна з переписок мала викривальний характер та торкалася питань з корупційним підтекстом, до яких мають стосунок певні народні депутати.

Джокер представлявся генеральним прокурором України Русланом Рябошапкою та виводив політичних співрозмовників на відверті розмови про "внутрішню кухню" фракцій та стосунки між депутатами. Після публікації переписки з нардепом від "Слуги народу" Миколою Тищенком стало відомо, що Офіс президента доручив Службі безпеки України з’ясувати, хто такий Джокер, чия популярність днями шалено підскочила.

Проте Джокер на те й назвався Джокером, аби його особу неможливо будо з’ясувати, тому ми не сподіваємося його викрити, натомість вирішили зібрати інформацію, відому про нього сьогодні. 

Джокер – анонім, вхожий за політичні лаштунки?

У середу, 30 жовтня, нардеп від "Слуги народу" Богдан Яременко втрапив до гучного скандалу – журналісти у Верховній Раді сфотографували екран його смартфона у той момент, коли він домовлявся про зустріч з повією. Яременко почав виправдовуватися, мовляв, це була провокація журналістів – сфотографують чи ні. Проте пізніше на Facebook-сторінці Яременко вибачився за свою поведінку, таким чином визнавши, що переписка з дівчиною – справжня. Цікаво, що наступного дня з’ясувалося – Яременка змусив покаятися в особистому листуванні пранкер Джокер, який представився Генпрокурором Русланом Рябошапкою. Одночасно з цим інтернет-видання "Страна.ua" опублікувало цю переписку Яременка з Джокером.

Наступного дня – 31 жовтня – було створено телеграм-канал "Джокер". Там адміністратор, що назвався пранкером Джокером, анонсував безпрецедентне оприлюднення серії викривальних особистих листувань з народними депутатами України.

Тоді ж Джокер сповістив, що перше інтерв’ю дасть виданню theБабель. Він розповів, що раніше працював у кіноіндустрії, а переписки вперше передав саме "Страна.ua", бо знав, що цей ресурс їх оперативно опублікує.

"Мені здається, у нашій країні багато хто хотів би мати довірливі стосунки з генпрокурором. Я це легко довів", — сказав Джокер в інтерв’ю theБабель.

Наразі Джокер публікує переписки лише з депутатами "Слуги народу". На запитання, чому це так, він розповів, що "має контакти з різними людьми", зокрема, з одним з міністрів. До речі, станом на 8 листопада на канал пранкера уже підписано майже 40 тисяч користувачів. 

Новини за темою: Зрадник на зраднику: Тищенко в переписці із пранкером "Джокером" розповів про ситуацію у фракції, Ткаченка та гроші у конвертах

У свою чергу заступниця головного редактора видання "Страна.ua" Світлана Крюкова зазначила, що Джокер зв’язався з редакцією через посередника. Зустрічалися вони також лише з посередником, котрий розповів, що Джокер хоче вийти на публічний ринок зі скрінами викривальних переписок.

Крюкова також каже, що саме Джокер передавав темники з внутрішніх діалогів Адміністрації президента, які він отримав, зламавши пошту та особисте листування ще у 2017 році. Тоді "Страна.ua" отримала перелік з 46-и нардепів, котрим надсилали темники для коментування в ефірах подій у вигідному для АП світлі.

1 листопада про свій стосунок до Джокера та його діяльності вирішив натякнути відомий блогер Анатолій Шарій, який зараз знаходиться за кордоном. Він написав, що на каналі Джокера буде немало цікавого. "А чого не буде там, буде на моєму каналі", - заінтригував Шарій. Тоді його почали асоціювати з Джокером, котрий у свою чергу поспішив завірити, що з Шарієм не знайомий і між ними немає нічого спільного.

Джокер і нардепи "Слуги народу"

Богдан Яременко — народний депутат від "Слуги народу", голова комітету із закордонних справ – листувався з Джокером з приводу інтимної переписки з повією. Нардепа сфотографували, коли він саме домовлявся про оплату зустрічі з дівчиною.

Михайло Радуцький – народний депутат від "Слуги народу", голова комітету з питань медицини – спілкувався з пранкером 1 листопада. З листування зрозуміло, що у переписці  обговорювалася доплата депутатам "Слуги народу" у конвертах. За словами самого Радуцького, до нього почали надходити повідомлення від номеру, записаного як "хз". Він пішов на контакт, бо вирішив, що це знайома людина, яку він давно підписав так з якихось причин.

Про листування Джокера з Миколою Тищенком — народним депутатом від "Слуги народу", заступником голови фракції і заступником голови Комітету ВРУ з питань транспорту та інфраструктури – стало відомо 4 листопада. Ймовірно, ця переписка поки залишається найбільш скандальною з трьох, про які наразі відомо. У ній Тищенко, зокрема, описує напружену ситуацію у фракції, відсутність партійної дисципліни, і пропонує Рябошапці разом навести лад у лавах колег.

Детальніше про скандальне листування Тищенка можна прочитати за цим посиланням.

Що сьогодні розгортається навколо Джокера

Після оприлюднення листування з Тищенком, Офіс президента поставив завдання Службі безпеки України під керівництвом Івана Баканова встановити особу пранкера та знайти його. Про це повідомив анонімний Telegram-канал "Розвідник". Видання theБабель повідомляє, що у МВС кажуть про відсутність інформації про особу Джокера, але допускають, що "це хтось з компанії Світлани Крюкової і головного редактора "Страны.uа" Ігоря Гужви". Пошуками наразі займається Департамент оперативно-технічних заходів СБУ.

Подейкують, що сенс пошуків аноніма не у тому, аби припинити викривальні переписки з нардепами, а у тому, щоб знайти людину, котра представляється іменем високопосадовця – генпрокурора Рябошапки.

Повідомляється, що у розпорядженні СБУ є стаціонарні кластерні комплекси дешифрування трафіку перехоплення сигналу мобільних телефонів. Вони можуть розшифрувати повідомлення WhatsApp, через який і переписувалися з псевдопрокурором, та встановити ідентифікатор смартфона та цифровий слід SIM-картки. Такий цифровий слід допоможе визначити локацію телефону, а ідентифікатор у свою чергу може відкрити історію переходу гаджета від виробника до користувача.

Новини за темою: Пранкер «Джокер» – це маніпуляція, за якою стоять потужні люди, – Ніколаєнко

Таким чином, вірогідно, вдасться скласти приблизний перелік осіб, котрі можуть бути пов’язані з акаунтом у WhatsApp, з якого переписувався Джокер. Проте найцікавіше те, що скріншоти переписок Джокер викладав у Telegram – мережу, що позиціонує себе як найбезпечніша у світі у контексті неможливості зламу та ідентифікації. Тому важко буде вирахувати особу, що користувалася Telegram. До того ж, мало вірогідно, що обидва месенджери були запущені з одного гаджета. Однак, навіть якщо СБУ знайде Джокера, він не отримає нічого окрім приголомшливого піару. До речі, за піар він уже дякує ЗМІ, котрі блискавично роздмухують навколо нього галас.

У цьому контексті редакторка Світлана Крюкова зазначила, що правоохоронці вже "передали їй привіт", давши зрозуміти, що вона скоро може з ними зустрітися. "Люди, які є моїми джерелами у правоохоронних органах, намагаються з’ясувати, хто такий Джокер. Люди з ОП намагалися дати зрозуміти, нібито це я їх розігрую, що це матиме наслідки. Вони намагалися з’ясувати, хто це, отримати телефон посередника и вийти на Джокера", - розповідає Крюкова.

Реакція політикуму

Депутат фракції "Слуга народу" Олександр Дубінський звернувся до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, щоб прокурори перевірили правдивість даних, про які йшлося у листуванні Миколи Тищенка з Джокером. Нардеп має на увазі інформацію стосовно корупційних дій членів фракції та контекст, у якому згадується його прізвище.

"Я вважаю, що це вже питання державної безпеки, хто міг "клонувати" номер генпрокурора від його імені і чи є це листування справжнім", - сказав Дубінський.

У свою чергу представниця Кабміну у парламенті Ірина Верещук зазначила, що прокуратура має розслідувати "певні гласні, негласні чи інші дії" та з’ясувати, хто ховається за іменем генпрокурора Рябошапки. "Я думаю, що ми все ж таки маємо вимагати від правоохоронної системи реакції на такі листування", - резюмувала Верещук.

За словами Давида Арахамії, голови фракції "Слуга народу", депутатів, чия репутація постраждала від переписок з пранкером, не будуть карати. Арахамія зазначив, що переписка Тищенка з Джокером може бути "напівправдою".

Навіщо пранки на "слуг народу"

Джокер давно і ґрунтовно готувався до своїх пранків. Про це свідчить той факт, що номер телефону Рябошапки був у нардепів у телефоні і вони спокійно йшли на контакт, не маючи підозр у правдивості листів та справжності особи генпрокурора. Очевидно, що пранкеру вдалося віднайти старий номер Руслана Рябошапки, яким той не користується, або змінити сім-картку.

Головна мета таких переписок – дискредитувати нардепів фракції "Слуга народу" (поки це видається очевидним). Пранкер провокує "інформаційний галас" навколо імен конкретних політиків і окрім того, що страждає особиста репутація депутатів, руйнується й імідж президентської політсили.

Фактично проєкт під назвою "Джокер" може бути зброєю, направленою на знищення "слуг народу", котрі не входять до групи впливу олігарха Ігоря Коломойського. Наприклад, Микола Тищенко належить до групи впливу помічника президента Андрія Єрмака, котрий не підтримує ексмедійника Олександра Ткаченка у боротьбі за крісло голови Київської міської держадміністрації. А Ткаченко, уже давно не секрет, – повністю людина Коломойського, про що докладно можна прочитати у великому матеріалі

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...