Новини » Політика 5 листопада, 2019, 12:20 блоги
Як долар замінив собою золото і завоював увесь світ
 Павло Вернівський
Радник Голови ФРУ з економічних питань
whatismoney.ru
whatismoney.ru

Долар є міжнародною резервною валютою, і це головна рушійна сила США, адже коли Америка продає експорт або купує імпорт, приймає інвестиції або дає у борг, то всі ці взаєморозрахунки йдуть в доларі. Фактично він замінив собою золото. Як Америка перетворилася на власника бездонних золотих копалень?

Про це пише Павло Вернівський на своїй сторінці у Facebook.  

Долар - це головна перевага США. Зовсім не тому, що його можуть друкувати скільки захочуть. Причина в іншому. Долар є міжнародною резервною валютою. Це означає, що коли США продають експорт або купують імпорт, то всі взаєморозрахунки йдуть в доларі. Інвестиції приймають у доларі та борги продають за долари.

Насправді це становище долар отримав не просто так, а маючи досить тривалу історію еволюції. Як ви знаєте, до середини 20 ст. основними і головними коштами було золото. Незважаючи на те, що паперові гроші використовувалися у взаєморозрахунках, але всі вони були жорстко прив'язані до золота. Долар використовувався для внутрішніх розрахунків, а для зовнішніх тільки золото. Абсолютно кожна випущена банкнота гарантувалася певною кількістю золота. Тобто в будь-який момент, на вимогу, вона могла бути обміняна на це золото. Це правило виконувалося настільки беззаперечно, що ця фінансова система в історії отримала назву - система золотого стандарту.

Під час золотого стандарту сильні країни прийшли до розуміння, що оскільки золото ніхто «друкувати» не може самостійно, то його можна накопичувати за допомогою торгівлі. Елементарно просто: щоб приплив золота в країну був більше, ніж відтік. Продавати більше експорту і купувати менше імпорту. Цю політику довгий час використовувала Велика Британія.

Згодом, маючи профіцит і надлишки золота, розвинені країни намагалися максимізувати прибутки (і кількість золота), видаючи кредити бідним країнам. Основна фішка цих кредитів була в тому, що вони йшли на інфраструктурні проекти, що дали доступ до різних регіонів, збільшили б торгівлю і торговий профіцит. Британці, наприклад, активно будували залізні дороги, порти в Індії. Крім того, що кредити використовувалися в своїх же інтересах, вони так само були політичним інструментом впливу. За допомогою цих кредитів, найчастіше коли бідним країнам потрібно їх було повертати, розвинені країни безцеремонно отримували доступ на внутрішні ринки, які за інших обставин отримати було складно. Така поведінка розвинених країн називалася дипломатією канонерок. Коли Помпео говорив, що Китай використовує дипломатію боргової пастки, то це по суті той же сучасний різновид дипломатії канонерок.

Американці прийшли до цього розуміння пізніше європейців і засвоїли урок після того, як побачили, як європейці безцеремонно за допомогою таких кредитів відкривають ринки країн Латинської Америки. Ба більше, коли боржники не могли погасити борг, то за допомогою канонерок вони вибивали їх силою! Це спостереження привело до появи поняття «доларової дипломатії», яка була придумана Вільямом Тафтом і стала визначальною основою майбутньої політики США.

Натовпи навколо Bank of United States в Нью-Йорку після краху в 1931 році.
Натовпи навколо Bank of United States в Нью-Йорку після краху в 1931 році.

Згодом золотий стандарт почав тріщати по швах. Вперше в США проблема оприявнилася під час Великої депресії. Тоді перелякані американці почали масово вилучати вклади з банків. При цьому вони вилучали ці вклади не в доларі. До долара довіри у них не було. Вони вимагали золото. Ситуація ставала критичною. Тому уряд, щоб запобігти краху банківської системи, наклав заборону на видачу вкладів. Через кілька днів після заборони Франклін Рузвельт прийняв ще один закон, за яким у населення примусово вилучалося все золото і обмінювалося на долар, який відразу ж був девальвований удвічі. Загалом уряд забороняв населенню володіти золотом аж до 1975. Що значить вилучити золото у американців в період золотого стандарту? Це те ж саме, що вилучити зараз в українців всю іноземну валюту і змусити володіти гривнею, яку відразу ж девальвують. Як вам?

Саме цей період можна назвати періодом початку заміни долара на золото. Незважаючи на те, що цей експеримент вдало провели на своїх громадянах, але з іншими країнами цей трюк не проведеш. Проблема полягала в тому, що тоді, окрім золота, основною валютою міжнародних розрахунків був англійський фунт, і переконати їх використовувати долар не видавалося можливим.

За збігом обставин, проблема вирішилася сама по собі. Європа, яка сиділа на пороховій бочці, раптово вибухнула. Війна поглинула весь континент. Необхідність фінансування військових витрат змусила європейців звернутися по допомогу. Американці охоче погодилися. До моменту закінчення війни американці перетворилися на найбільшого кредитора Західної Європи.

Після закінчення війни, коли країни-переможниці сіли за стіл переговорів, Америка перебувала в найсильнішому становищі й могла дозволити собі диктувати умови, вигідні їй. Таким чином, під час Бреттон-Вудської конференції фінансова система золотого стандарту, що існувала раніше, була змінена на золотовалютний стандарт. Відповідно до золотовалютного стандарту, курс долара став прив'язуватися до золота за курсом 1 унція до 35 доларів, а інші валюти прив'язувалися до долара. Фактично долар став рівнозначною золоту валютою, і з часом фактично замінив собою золото.

Гаррі Декстер Вайт (представник США) і Джон Мейнард Кейнс (британський представник) під час Бреттон-Вудської фінансової конференції
Гаррі Декстер Вайт (представник США) і Джон Мейнард Кейнс (британський представник) під час Бреттон-Вудської фінансової конференції

Що по суті означав перехід на долар? Всі кредити, міжнародну торгівлю можна вільно здійснювати в доларі. Це був історичний крок подальшої еволюції доларової дипломатії. Якщо провести аналогію із золотом, то Америка фактично перетворилася на власника бездонних золотих копалень! Чи може бути бідним власник золотої копальні? Особливо якщо це золото є грошима? Адже якщо у нього закінчуються гроші, то він просто може добути ще золота!

Коли долар посів нове становище, то відповідно всі кредити Америка надавала в доларі. Держави отримували цей кредит, повертали долар назад у США, купуючи американську продукцію і цим штовхали економіку країни вгору.

Це становище, яке зайняв долар в міжнародній валютній системі, подобалося не всім. Шарль де Голь навіть назвав становище США надмірним привілеєм. У 1965 оголосив, що збирається обміняти всі доларові резерви на золото за курсом, прийнятим на Бреттон-Вудській конференції. Цей крок призвів до того, що Ніксон відмовився від прийнятої на конференції домовленості зафіксувати курс долара до золота на рівні 35 доларів за унцію і запровадив режим вільно плаваючих валютних курсів. Незважаючи на те, що такий крок призвів до девальвації долара, проте в перспективі він мав політичний успіх. Валюта США стала самостійною і повноцінною грошовою одиницею.

Щоб зрозуміти, як цей крок змінив економіку США, потрібно сказати, що після переходу на міжнародні доларові розрахунки, у громадян США відпала необхідність конвертації валют. Незважаючи на те, що в 1975 в США було знято заборону на купівлю золота громадянами, американці вже відвикли від золота. Вони призвичаїлися до долара. Вони продають експорт за долар. Купують імпорт за долар. Приймають Інвестиції в доларі. І свій борг продають за долар! Це повністю прибрало ризик валютної нестабільності. Коли французи говорили про надзвичайні привілеї, то мали на увазі, що завдяки такому стану долара США ніколи не буде знатиме валютних криз. Адже навіть якщо долар дещо змінюється стосовно інших валют, але все одно всі взаєморозрахунки здійснюються в доларі.

Мірою розвитку міжнародної фінансової системи роль долара дедалі більше зміцнювалася. Незважаючи на зростання дефіциту торгівлі, в інших країн, що мають профіцит з Америкою, з'являлися вільні долари. Так само долар почали використовувати інші країни, обмінюючись товарами-послугами між собою. У когось утворювався профіцит, у когось дефіцит. Поява надлишків долара призводила до того, що цей долар почали повертати назад у США. Купували активи, інвестували, а продовжували фінансувати американський держборг. Саме завдяки цьому ефекту повернення народилася нова ідея, що необов'язково мати торговий профіцит. Адже долар в будь-якому випадку буде реінвестувати в тому чи іншому вигляді в економіку США.

Як ви думаєте, чому в Китаю такі величезні доларові резерви? Звідки вони їх взяли? Все тому, що в торгівлі Китаю з Америкою є торговий профіцит. Проти нього зараз воює Трамп. І цей торговий профіцит значить, що Китай від експорту отримує більше доларів, ніж віддає за імпорт. Використовуючи долар, Китай є більш залежним від США.

Тут так само можна зробити висновок про те, що відмовитися від зобов'язань США не так просто. Оскільки щоб це зробити, слід відмовитися від долара. Свого часу в цю пастку потрапила Японія. Зараз потрапив Китай. Однак китайці, усвідомивши сильну роль міжнародної валюти, почали пропагувати взаєморозрахунки з іншими країнами в юані. Наприклад, вони давно пропонують це зробити Росії. Але поки долар залишається валютою міжнародних взаєморозрахунків, американцям не варто боятися, що хтось скине їхній борг.

Павло Вернівський

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
Top
2020-11-25 11:27 :51