Новини » Економіка 1 листопада, 2019, 16:40 блоги
За яких умов економіка України зможе зростати на 7-10% на рік
Ерік Найман
Економіст, керуючий партнер інвестиційної компанії Capital Times Investment Company.
Фото: НБУ
Фото: НБУ

Все йде до того, що довгострокове зростання економіки України зберігатиметься на рівні 3-3,5% річних. Як процентні ставки на ОВДП (Облігації внутрішньої державної позики. - Ред.) і депозити в українських банках допоможуть наростити темпи зростання?

Про це пише Ерік Найман на своїй сторінці у Facebook.  

В умовах жорсткої монетарної політики і високої (зростальної) потреби Мінфіну в покритті бюджетного дефіциту шляхом розміщення ОВДП зберігатиметься дефіцит гривні.

НБУ підтримує зростання монетарних агрегатів на рівні меншому за зростання номінального ВВП у гривні, що призводить до скорочення монетизації економіки та хронічного дефіциту гривні.

Так, за прогнозами НБУ, монетарна база в 2019 році зросте на 8,1% при підвищенні номінального ВВП у гривні на 13%.
Прогноз НБУ на 2020 рік - зростання монетарної бази на 6,5% при збільшенні номінального ВВП у гривні на 10%.
Тобто грошова база зростатиме набагато повільніше, ніж економіка.

Хронічний дефіцит гривневих ресурсів допомагає підтримувати сильну гривню щодо долара, а також стримувати інфляцію. І тому вже на початку 2020 року вона знизиться до цільового показника НБУ - 5%. Слідом за цим НБУ продовжить зниження облікової ставки з метою 8% (інфляція +3%). І потім очікують зниження прибутковості гривневих ОВДП також до 8% або навіть нижче. Але це перспективи вже 2021-2022 років.

Правда, якщо гривневі ОВДП будуть давати 8% річних, тоді дохідність доларових ОВДП може знизитися до 2-3%? А це вже рівні кредитів МВФ і деяких (слабких) країн ЄС. Подібний прогноз сьогодні є просто фантастичним. Тому Мінфіну України поки варто розраховувати на зниження прибутковості ОВДП наприкінці 2020 року в кращому разі до 10-12%, а доларових ОВДП - до 3,5-4%.

Правда, уже тепер в інвесторів постає запитання, а чи достатню премію за прибутковістю дає Україна за своїми внутрішніми держоблігаціями. Адже поточна дохідність гривневих ОВДП 14% і доларових 4% забезпечує 10-відсоткову різницю прибутковості. І саме ця різниця разом зі зниженням інфляції до 5% підштовхує нерезидентів купувати саме гривневі ОВДП.

Але якщо різницю прибутковості доларових і гривневих ОВДП буде скорочено до 6% (за різниці в інфляції між Україною та США в 3%), чи збережеться попит на українські гривневі ОВДП?

Різке зниження прибутковості доларових ОВДП стало наслідком наближення до нуля прибутковості доларових депозитів в Україні. Тепер навіть вигідніше розміщувати долари в набагато більш надійних європейських і американських банках, ніж в українських.

Але ж доларові ОВДП конкурують з американськими держоблігаціями (прибутковість 1,7%). Та ми розуміємо, що Україна ще має доплачувати за країновий ризик. І, по суті, битва і суперечка точаться саме за те, скільки відсотків річних має доплачувати за своїми внутрішніми і зовнішніми зобов'язаннями Україна. А це легко порахувати через CDS, які для України нині становлять понад 4% річних.

Системні реформи на шляху якісного поліпшення інвестиційного клімату і зниження ризику дефолту України допоможуть скоротити рівень доплати до 2%. І тоді справедлива прибутковість доларових ОВДП має дорівнювати 3,7% річних (1-2%+1,7%). Але вона вже тепер фактично опустилася до цих значень. І це тільки тому, що Україна продовжує зберігати валютні обмеження на інвестиції за кордон.

Отже, поточний рівень прибутковості доларових ОВДП уже сягнув критичного рівня близько 4% річних, прибутковості нижче за який будуть зумовлені не ринковими чинниками, а існуванням обмежень НБУ на інвестиції за кордон.

Прибутковість гривневих ОВДП може знизитися через два роки в кращому разі до 8% річних (за інфляції 5% і CDS 1%), а в найбільш очікуваному - до 10% (інфляція 5% і CDS 3%).

Депозитні ставки українських банків за гривнею залишатимуться трохи вищими за прибутковість ОВДП у зв’язку з хронічним дефіцитом гривневої ліквідності. Але правильніше було б очікувати продовження скорочення частки банківського сектора в економіці України: у банків буде скорочуватися депозитна база і, відповідно, не буде ресурсів для кредитування.

А це разом з міцною гривнею обмежить темпи зростання ВВП України. Тому поки все йде до того, що довгострокове зростання економіки України зберігатиметься на рівні 3-3,5% річних. І тільки світова економічна криза на якийсь час порушить цю ідилію.

І є ще невеликий шанс на реальні системні реформи і кардинальне поліпшення інвестиційного клімату, що здатне прискорити економіку України завдяки внутрішньому ресурсу (згадуємо про податкову амністію) і прямим іноземним інвестиціям. Тільки за цих умов економіка України має шанс зростати в темпі на 7-10% на рік.

Ерік Найман

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
Top
2020-11-29 10:55 :08