Aнонси

усі анонси
Новини » Суспільство 90

Хеловін 2019: Як свято всіх святих стало днем жахів

Насправді казки братів Грім повнилися жахами і були радше збірками моторошного середньовічного фольклору, аніж дитячими казками. Однак, сьогодні їхні казки допомагають дітям заснути. Схожа історія і з Хеловіном – веселе свято з дитячими іграми, цукерками та кумедними вирізаними гарбузами – насправді починалося як дещо більше, аніж просто забавки.

Хеловін 2019: Як свято всіх святих стало днем жахів
Фото ZIK

Хелловін – свято напередодні Дня усіх святих, яке щорічно відзначають з 31 жовтня на 1 листопада. Сьогодні вважається, що Хеловін символізує собою перемогу життя над смертю. Люди переодягаються в моторошні костюми, щоб нібито налякати смерть і показати, що не бояться її. З кожним роком Хеловін стає популярнішим та охоплює все більше країн. У Хеловіну є міцне історичне підґрунтя, здатне пояснити традиції та забобони, пов’язані з сучасною трактовкою свята. Розповідаємо, навіщо насправді Джеку ліхтар та чому цього дня діти погрожують дорослим.

Історія «свята жахів»…

Історія Хелловіна починається більше ніж 2000 років тому на території сучасної Великої Британії серед древнього народу - кельтів. Їхній календар ділив рік на дві частини – світлу (літо) і темну (зиму). Суворий, сильний та дещо грізний кельтський народ вважав, що головний бог, тобто Сонце, з 1 листопада потрапляє у полон на всю зиму до князя темряви, головного володаря царства мертвих – Самхейну. Зміну частин року кельти відзначали пишними гуляннями. Наприкінці Самайна (кельтська назва місяця жовтня) народ відзначав настання темної частини року. Кельти вірили, що наступного дня всю землю окутує холод і настає зима, а значить – час збору врожаю та підготовки до суворих морозів.

Хеловін має прадавнє коріння
Хеловін має прадавнє коріння

Саме у цю переламну ніч з 31 жовтня на 1 листопада відбувалися паранормальні речі: між світом живих та світом мертвих стиралася межа, і потойбічні нечисті сили могли спуститися на землю. Окрім того, що кельти вірили у це, вони ще й знали, як боротися з духами (на землі приходили е лише добрі, а й злі).

Вони знали, що для відлякування духів потрібно зробити таке. Погасити вогонь у домі. Біля будинки покласти їжу, аби задобрити духів. Одягнутися у шкури тварин та зібратися коло вогнища. Принести в жертву тварину. «Позичити» іскру вогнища, принести її до будинку та помістити у порожнього гарбуза. Після цього можна було спати спокійно – духи не тривожили кельтів.

Кельти слідували таким традиціям аж до початку нової ери – тобто до приходу на їхню територію римлян. Тоді їхнє життя змінюється, а у 313 році нашої ери приходить християнство і вірування кардинально змінюються.

… чи Дня всіх святих?

Минає два століття і Папа Римський Боніфацій IV вирішує освятити язичницький храм Пантеон на честь всіх мучеників. Народові свято сподобалося і його назвали «Днем всіх святих». Так сталося, що ще через 200 років вже інший папа Римський – Григорій III – переніс свято на 1 листопада. А вже його наступник Григорій IV розставив всі крапки над «і», визнавши цей день загальним святом католицької церкви, присвяченим всім Святим. 

Ніч на 1 листопада з вогнищем та гарбузами, що була найстрашнішою для кельтів, при римлянах стала називатися «All Hallows Even» («Меса Всіх Святих»). Пройшовши певні історичні перипетії, ця фраза скоротилася до Hallowe`en, дійшовши до наших днів як Halloween.

Насправді культовим святом, з нотками жахів та паранормальних явищ, Хеловін став у ХІХ столітті в ірландській культурі. Це свято ірландці поширили у Японію, острівні держави Тихого океану, США та Канаду, а далі воно розповсюдилося по всьому світу. А вже наприкінці ХIХ століття у США, де це свято зараз дуже популярне, відбулися перші масові гуляння у великих містах.

Символи Хеловіну

Хеловін має два традиційні кольори – чорний, як уособлення смерті та темряви, і помаранчевий, як символ збору врожаю у році, що минає.

Сучасний Хеловін неможливий без гарбуза. Цей символ прийшов з Північної Америки, тоді як у Шотландії ним довгий час слугувала звичайна ріпа. 

Власне, чому саме гарбуз? Це добре пояснює легенда про п’яничку Джека, котрий буцімто обдурив диявола, за що його потім покарали. В очікуванні судного дня Джек ходив по землі, освітлюючи собі шлях вуглинкою, яку він поклав до порожнього гарбуза. Тому, нібито, вирізаний гарбуз зі свічкою всередині відганятиме злих духів.

"Ліхтарі Джека"

Цікаво, що у кельтських традиціях гарбуз був  символом світильника, котрий допомагає душам віднайти шлях до чистилища.

Костюми на Хелловін придумали, щоб захиститися від привидів, духів та примар померлих. Стародавні кельти одягалися у звірячі шкури, гасили вогні в будинках і виставляли на вулиці їжу, аби задобрити духів.

Відголоски Хеловіну у світі

США. Тут Хеловін став майже національним святом – до нього готуються за кілька місяців, їздять на гарбузові ярмарки обирати найгарнішого та найбільшого гарбуза, майструють прикраси та «жахи» для будинку, влаштовують вечірки та дитячі ігри. Маленькі американці мають традицію – ходити до сусідів у гості з кошиками у вигляді гарбузиків, промовляючи: «Trick or trit», тобто – «Капості або гостинці». Ця фраза еволюціонувала і часто звучить як «Цукерки або смерть». До того ж, у США Хеловін став ще однією сторінкою у кінематографі – стрічок про Хеловін кількадесят, як-от, приміром: «Ворон», «Сонна лощина», «Гаманець або життя», «Хеловін», «Донні Дарко» тощо. 

Костюмований Хеловін у США
Костюмований Хеловін у США

За кілька тижнів до цього дня американські магазини прикрашають свої вітрини тематичним декором, часто – моторошним, продають карнавальні костюми, схожі на реквізит з фільмів жахів. 

Україна. Насправді Хеловін в Україні – відносно нове і молоде свято. Воно ще не встигло «обрости» власне українськими традиціями святкування, вбираючи у себе американські та європейські звичаї. Молодь влаштовує костюмовані вечірки та квести, хорор-шоу, тематичні святкування у нічних клубах та міські зомбі-паради. 

"Зомбі-парад" у Києві

Німеччина. Усі дії у німецькому варіанті Хеловіну відбуваються у зловісній фортеці доктора Франкенштейна. У Німеччині Хеловін проходить з атрибутами зомбі-апокаліпсису: маємо костюми зомбі і відьом та моторошний карнавал нечисті.

Франція. Французи полюбляють 31 жовтня влаштовувати парад зомбі, визначаючи найефектніший тематичний костюм.

Мексика. Тут Хеловін – похмуре, навіть сумне свято. Мексиканці відзначають День мертвих, відвідуючи могили своїх предків. Ніхто не веселиться, не переодягається у карнавальні костюми та не святкує взагалі.

Китай. Місцева назва Хеловіну – Teng Chieh, тобто «День поминання предків». Цього дня китайці не ходять у гості, не веселяться та не збираються вдома в сімейному колі, та без костюмів та гучних вечірок шанують пам'ять померлих. Перед їх фотографіями ставлять їжу і запалюють свічки.

Додайте ZIK.UA в обрані джерела Додати в обрані Google News

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

програми телеканалу ZIK

Джокер, скандали, розслідування. Бюджет 2020 - як з цим житимуть українці? Ринок землі | Народ проти на ZIK
Джокер, скандали, розслідування. Бюджет 2020 - як з цим житимуть українці? Ринок землі | Народ проти на ZIK Народ проти
Ринок землі. Перспективи членства України в НАТО | Треба поговорити | 12.11.19
Ринок землі. Перспективи членства України в НАТО | Треба поговорити | 12.11.19 Треба поговорити
Марина Ставнійчук, Надія Савченко та Єгор Мисливець у програмі
Марина Ставнійчук, Надія Савченко та Єгор Мисливець у програмі "Кожен з нас президент" Кожен з нас президент
Нестор Шуфрич | Бюджет-2020. Закон про ринок землі | Треба поговорити 14.11.19
Нестор Шуфрич | Бюджет-2020. Закон про ринок землі | Треба поговорити 14.11.19 Треба поговорити
Бійки депутатів. Корупція в Раді. Яка небезпека закладена у бюджет? | Народ проти | 08.11.2019
Бійки депутатів. Корупція в Раді. Яка небезпека закладена у бюджет? | Народ проти | 08.11.2019 Народ проти
Бійка в суді Києва. Ринок землі в Україні. Скандали за участі
Бійка в суді Києва. Ринок землі в Україні. Скандали за участі "Слуги народу" | Треба поговорити Треба поговорити