Aнонси

усі анонси
Новини » Світ 106 Читать эту новость на русском

Дочасні парламентські вибори у Великій Британії: Навіщо це британцям перед Brexit

Останні кілька тижнів були доволі напруженими у британському парламенті з огляду на анонсований вихід Великої Британії з Євросоюзу та тиск прем’єр-міністра Бориса Джонсона щодо визначення конкретної дати виборів. Сам Джонсон пропонував провести дострокові парламентські вибори у грудні.

Дочасні парламентські вибори у Великій Британії: Навіщо це британцям перед Brexit
Фото ZIK

І  от ввечері 29 жовтня стало відомо, що парламент Великої Британії підтримав пропозицію прем’єра і зрештою затвердив остаточну дату. Отож, британці достроково оберуть новий парламент 12 грудня. Це рішення було підтримано більшістю обранців – 438 депутатів Палати общин проголосувало «за», «проти» висловилися лише 20. 

Попередні вибори парламентарів пройшли 8 червня 2017 року з ініціативи тодішньої прем’єрки Терези Мей.

Навіщо Великій Британії дострокові вибори

Тепер законопроєкт щодо дострокових виборів 12 грудня має бути затверджений у Палаті лордів – подейкують, що до кінця цього тижня. Якщо це станеться, то одразу після стартує п’ятитижнева передвиборча кампанія.   

Нагальна необхідність провести дострокові парламентські вибори викликана Brexit – виходом Великої Британії зі складу Європейського Союзу. Справа у тім, що Brexit знову відкладається – тепер на 2020 рік. А Борис Джонсон переконаний, що саме майбутні дострокові парламентські вибори  допоможуть йому і країні в цілому вирішити питання щодо виходу з Євросоюзу. Зокрема, він розраховує привести до Палати общин свою Консервативну партію – таким чином в його руках опиниться мандат на здійснення своєї політики стосовно виходу з Євросоюзу. Ймовірно, за сценарієм Джонсона, за допомогою консерваторів у парламенті буде затверджено угоду щодо Brexit, і Велика Британія офіційно залишить Євросоюз 31 січня наступного року. 

Власне, можна вважати, що рушієм до ініціативи проведення дострокових виборів був знову-таки Brexit. Пригадаємо кілька головних дат у хронології цього питання.

Так, ще у 2016 році на референдумі британці висловилися «за» вихід країни з Європейського Союзу. Це явище назвали Брексітом (Brexit – від Britain (Британія) та Exit (вихід), а у Британії почали думати, як втілити його на практиці.

Отож, спочатку вихід Великобританії з ЄС запланували на 29 березня 2019 року, але потім перенесли на 30 червня, а пізніше – на 31 жовтня.

Тепер говорять про іншу дату – 31 січня 2020 року.

Весь час дата зсувалася через те, що парламент не схвалював спеціальну угоду про Брексіт. Зрештою, Джонсон заявив, мовляв, хай би там як, але він виведе країну з Єврозони – з угодою чи без.

Що кажуть у британському парламенті зараз

Станом на жовтень 2019 року, за результатами попередніх опитувань, рейтинг Консервативної партії Великої Британії вищий за рейтинг головної опозиційної до неї Лейбористської партії приблизно на 10%. Однак, варто пам’ятати, що під час передвиборчої кампанії рейтинги можуть змінитися.

Цікаво, що з необхідністю дострокових парламентських виборів погоджувалася переважна більшість депутатів, однак з’явилася дещо суперечлива пропозиція щодо змін у регламент проведення виборів. Так, опозиція мала намір під грудневі вибори трохи «відкоригувати» правила виборчого процесу – зокрема, знизити вік виборців з 18 до 16 років та надати громадянам Євросоюзу, що мешкають у Великій Британії, право голосувати.

У Британії живуть 3,7 мільйона осіб, що приїхали з країн Євросоюзу, а 16-17-річних британців налічується 1,5 мільйона. Звісно, вихідці з Євросоюзу, що з якихось причин проживають у Британії і задоволені своїм життям тут, виступатимуть проти виходу країни з ЄС (Брексіт передбачає повернення на батьківщину всіх мігрантів з ЄС).

До того ж, соціологічні дослідження свідчать про те, що юні британці (в основному до 18 років) налаштовані проти Брексіту, а тому обидві ці категорії людей голосуватимуть проти виходу Королівства з Єврозони. А це значить, що вони налаштовані й проти Джонсона, котрий «всіма руками» за вихід. Тому надавши їм право голосу на виборах, опозиція могла б змістити розподіл політичних сил у парламенті.

Однак, Борис Джонсон зрозумів справжню причину такої опозиційної ініціативи і попередив – якщо поправки щодо зміни виборчого процесу пройдуть, проєкт рішення про вибори буде відкликано і достроково їх не проводитимуть.

Прем’єр підкріпив свій ультиматум буквою закону – мовляв, такі фундаментальні зміни до правил виборчого процесу не можна приймати зопалу під конкретні вибори, натомість потрібне тривале обговорення та опрацювання. Зрештою, ці поправки були відсіяні після другого читання рішенням віце-спікера.

Склад і структура парламенту Великої Британії

За всю історію монархії Великої Британії устрій та склад парламенту, як і личить консервативному британському народові, не змінювався кардинально. Досі до парламенту Великої Британії входять три великі загальнонаціональні партії: Консервативна, Лейбористська та Ліберально-демократична. Консервативна партія утворилася у 1834 році з партії торі. Ліберальна партія у 1832 році стала наступницею партії вігів.

Британський Парламент очолює Її Величність Королева Єлизавета ІІ, котра діє, прислухаючись до порад прем'єр-міністра та міністрів, які є підзвітними двом палатам Парламенту.

Верхня палата – Палата лордів – складається з духовенства та світських лордів – всього 791 особа. Палата общин складається з «простолюдинів», об’єднуючи у собі 646 членів. Кожна з двох палат Парламенту очолюється спікером.   

*************

Поки ані політологи, ані акули британської політики, ані світові лідери не можуть прогнозувати напевно – вийде у Бориса Джонсона привести до парламенту свою більшість та за допомогою цього вивести країну з глухого кута чи ні. 

Додайте ZIK.UA в обрані джерела Додати в обрані Google News

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

програми телеканалу ZIK

Джокер, скандали, розслідування. Бюджет 2020 - як з цим житимуть українці? Ринок землі | Народ проти на ZIK
Джокер, скандали, розслідування. Бюджет 2020 - як з цим житимуть українці? Ринок землі | Народ проти на ZIK Народ проти
Ринок землі. Перспективи членства України в НАТО | Треба поговорити | 12.11.19
Ринок землі. Перспективи членства України в НАТО | Треба поговорити | 12.11.19 Треба поговорити
Марина Ставнійчук, Надія Савченко та Єгор Мисливець у програмі
Марина Ставнійчук, Надія Савченко та Єгор Мисливець у програмі "Кожен з нас президент" Кожен з нас президент
Нестор Шуфрич | Бюджет-2020. Закон про ринок землі | Треба поговорити 14.11.19
Нестор Шуфрич | Бюджет-2020. Закон про ринок землі | Треба поговорити 14.11.19 Треба поговорити
Бійки депутатів. Корупція в Раді. Яка небезпека закладена у бюджет? | Народ проти | 08.11.2019
Бійки депутатів. Корупція в Раді. Яка небезпека закладена у бюджет? | Народ проти | 08.11.2019 Народ проти
Бійка в суді Києва. Ринок землі в Україні. Скандали за участі
Бійка в суді Києва. Ринок землі в Україні. Скандали за участі "Слуги народу" | Треба поговорити Треба поговорити