Новини » Політика 30 жовтня, 2019, 13:45 блоги
Кому служить Нацрада, яка не перевіряє канал Порошенка за "виродків з Донбасу"
СТРАНА.UA
Українське інтернет-видання, запущене 16 лютого 2016 року журналістом Ігорем Гужвою
Нацрада з телерадіомовлення.
Фото сайту регулятора
Нацрада з телерадіомовлення. Фото сайту регулятора

В ефірі "5 каналу" Петра Порошенка журналіст Остап Дроздов заявив, що "виродків" з Донбасу потрібно позбавляти громадянства. NewsOne Нацрада намагається закрити за те, що політики в його ефірі кілька раз називали радикалів "фашистами", а ситуацію з тарифами "геноцидом". Але реакції на заяви Дроздова, що пролунали на всю країну, не було - ні від Нацради, ні від правоохоронців, ні від президента з парламентом.

Про це пише інтернет-видання "Страна".

Спецкор "Страны" Олеся Медведєва подає заяву про злочин щодо слів Дроздова. Однак це лише одна частина проблеми.

Образлива заява вийшла в ефірі "5 каналу" Петра Порошенка. Причому передача з'явилася в запису. Тобто за всі висловлювання, які вийшли в ефір, тепер відповідає безпосередньо телеканал. А за контент, який виходить по телевізору, відповідає, в свою чергу, Нацрада з телерадіомовлення.

Цей орган вкрай чутливо реагує на будь-які, навіть примарні порушення в ефірах одних телеканалів - і просто не помічає, що відбувається у інших.

Про вибіркове регулювання Нацради можна складати легенди, але далеко за прикладами ходити не треба: буквально недавно регулятор намагався позбавити ліцензії телеканал NewsOne за слова "тарифний геноцид" і "партія війни", а також заклики надати особливий статус Донбасу. В яких навряд чи взагалі можна угледіти щось протизаконне. А особливий статус для Донбасу взагалі передбачений Мінськими угодами.

Що ж до "5 каналу", який прямо закликав до дискримінації мільйонів українців, то до нього претензіцій в Нацраді поки не висловлювалося. Мовчать і в "Слузі народу", чия фракція намагається створити в Раді слідчу комісію по тому ж NewsOne, а також 112 і ZiK.

"Страна" з'ясовувала, чому при президенті Зеленському так і не запрацювала Нацрада, яка покликана боротися з мовою ворожнечі.

"Виродки". Що ігнорує Нацрада

26 жовтня в програмі "Рандеву" з журналісткою Яніною Соколовою Дроздов зробив кілька скандальних заяв.

Причому навіть не сам, а після навідних запитань телеведучої. Що явно погіршує роль каналу в тому, що прозвучало пізніше.

Вона зачитала Facebook-пост журналіста, де той закликав відбирати паспорти України у жителів "ДНР" і "ЛНР". Після чого той знову підтвердив свою прихильність до цієї ідеї і прямо закликав забрати громадянство у тих людей, які живуть на непідконтрольних територіях.

Пізніше він сказав, що вони "страшні люди", "пропащі люди", "виродки" і назвав Донбас "найгіршим регіоном".

Докладні цитати і взагалі перебіг передачі можна подивитися в матеріалі "Страны" "Зіпсовані люди, найгірший регіон". Як на каналі Порошенка позбавляли громадянства жителів Донбасу".

Після цього ефіру спеціальний кореспондент "Страны" Олеся Медведєва заявила, що звернеться до правоохоронних органів.

"Мене як уродженку міста Горлівка, яке зараз знаходиться на непідконтрольній території, дуже сильно ображають подібні висловлювання Дроздова... Також я вважаю неприпустимим подібні висловлювання публічною особою в ефірі якого б то не було телеканалу щодо громадян України, які проживають на непідконтрольних територіях Донбасу", - заявила Медведєва.

За її словами, всі подальші деталі справи будуть публікуватися на сайті "Страны", а також в блозі Ясно.Понятно і соцмережах.

За всіма ознаками, заява Остапа Дроздова може підпадати під статтю 161 Кримінального кодексу - порушення рівноправності громадян. Але, як вже говорилося вище, очевидна участь в цьому порушенні й каналу Порошенка, чиї редактори поставили ескапади журналіста в ефір. 

У зв'язку з цим нардеп від "Опозиційної платформи" Олег Волошин зажадав у Нацради провести перевірку "5 каналу".

"NewsOne Нацрада намагається закрити за те, що політики в його ефірі кілька раз називали радикалів "фашистами", а ситуацію з тарифами "геноцидом". Регулятор по-орвеллівськи угледів в цьому "розпалювання ворожнечі". Очевидно, "ворожнечі до фашистів".

Цього разу наочне розпалювання ненависті до жителів величезного регіону. Перевіримо, чи є у Нацради, сформованої Порошенком, але яка полюбилася і новій владі, хоч трохи бажання дотримуватися закону", - написав Волошин у Facebook і опублікував фотокопію свого звернення.

Фото: Страна
Фото: Страна
Фото: Страна
Фото: Страна
Фото: Страна
Фото: Страна
Фото: Страна
Фото: Страна

Що відбувається в Нацраді з ТБ

На даний момент регулятором керують вісім осіб, які представляють різні групи впливу.

Причому після перемоги Володимира Зеленського на виборах посилилися позиції умовної "групи Коломойського": до Нацради увійшов колишній юрист студії "1 + 1" Юрій Зіневич.

До "квоти Коломойського" також відносять першу заступницю голови Нацради Ольгу Герасим'юк і Олега Черниша.

Сильні позиції у "групи Порошенка". Це трійка з Уляни Фещук, Сергія Костинського і Валентина Коваля. При цьому Коваль, за даними "Страны", зараз вибудовує свою лінію комунікації з Банковою, розраховуючи зайняти місце глави Нацради.

Фещук працювала в "УМХ", яким володів соратник Порошенка Борис Ложкін, Костинський був радником кума Порошенка Юрія Стеця, а Коваль - радником Юрія Артеменка, колишнього глави Нацради і теж креатури екс-президента.

Ну, і нарешті, "групу Ахметова" в Раді представляють дві людини. Це Максим Онопрієнко, гендиректор Запорізької незалежної телерадіокомпанії "TV5", кінцевими бенефіціарами якої є Ринат Ахметов і Вадим Новинський.

Другий - Олександр Ільяшенко, якого теж пов'язують з медіа-групою "Україна", що належить Ахметову.

З відкритих джерел
З відкритих джерел

Разом усі вісім членів Нацради представляють групи, які як мінімум лобіюють свій ТВ-бізнес. Там, як бачимо, є і група Петра Порошенка, чий телеканал днями допустив в ефір кримінально карані заяви проти жителів Донбасу.

"Страна" детально аналізувала розклад сил в Нацраді

Взагалі це пояснює, чому на кричущі порушення "П'ятого" або "Прямого", на якому виходить глузливе "Вата-шоу", ніхто не звертає уваги. При цьому всі зайняті вишукуванням хоч якихось порушень на телеканалах, у яких немає лобі в Нацраді.

Мова про NewsOne і 112, які постійно піддаються позаплановим перевіркам за нібито розпалювання ворожнечі в ефірі. При цьому обидва канали (вони належать нардепу від "Опоплатформи" Тарасу Козаку, близькому соратнику Медведчука) є конкурентами (як по бізнесу, так і з політики), тих бізнес-політичних груп, які в Нацраді преставлено.

Коломойському належить телеканал 1 + 1, Порошенкові - "Прямий" і 5-й канал (прямі конкуренти в інформаційній ніші NewsOne і 112), Ахметову - телеканал "Україна" (також, за чутками, він збирається запускати і свій новинний канал).

"Опоплатформа" є ідеологічним противником "Європейської солідарності" Порошенка, а також конкурентом за голоси виборців південного сходу "Слуги народу" (на яку має вплив Коломойський) і на підконтрольний Ахметову "Опозиційний блок".

Всі ці групи демонструють єдність в "накаті" на NewsOne і 112. Більш того, Рада, голосами "Слуги народу", прийняла закон, за яким продовжуються повноваження членів Нацради, у яких вони вже закінчилися (а їхній термін уже закінчився у Черниша, Герасим'юк і Ільяшенка).

І на цьому тлі заяви Зеленського у відповідь на питання про NewsOne і 112, що "він не впливає на Нацраду" і "рішення приймає старий склад Нацради", виглядають досконалим лукавством.

За що Нацрада переслідувала інші канали

Ці потуги почалися ще за Петра Порошенка і продовжилися при Володимирі Зеленському. У вересні Нацрада прийняла рішення проти NewsOne, звернувшись до суду з вимогою позбавити канал ліцензії, наприклад, за такі висловлювання, що звучали в прямому (!) ефірі:

  • 6 червня 2019 року, виступ Віктора Медведчука і Юрія Бойка, де Медведчук сказав, що потрібно відновити зв'язки з Росією і країнами СНД, а Бойко - що потрібно скасувати закон про декомунізацію, а Україна має бути нейтральною і не входити в блоки.
  • 26 липня виступ юриста Олени Лукаш у передачі "Суб'єктивні підсумки", яка сказала, що над виборцями Порошенка чистою російською регочуть націоналісти, у яких рахунки в швейцарських банках.
  • 28 червня депутат Харківської міськради Андрій Лесик, який сказав, що на Донбасі воюють донецькі шахтарі, а не російські війська.
  • 2 липня виступ Вадима Рабіновича в новинах, який сказав, що закон про мову надуманий і половина країни розмовляє російською.
  • 8 липня трансляція передачі "Лайф" з ведучими Зінченко і Шелестом, які анонсували майбутній телеміст, з російським каналом, який не відбувся.
  • також в Нацраді визнали порушенням, що в ефірі назвали томос термосом, по суті повторивши жарт "Кварталу 95" Володимира Зеленського.

Ось іще цитати гостя ефіру Олега Волошина, які збурили членів регулятора:

"В принципі, що в Україні має бути регіонально закріплено право говорити тими мовами, якими говорять люди, регіонально компактно проживаючи в даному регіоні... На Закарпатті по-угорськи...".

"...Ось пан Голованов - російськомовна людина. За нинішніми законами на комерційному каналі, що не одержує ні копійки з бюджету, він змушений вести програму українською мовою, тому що закон забороняє... Я не розумію, в чому проблема, щоб дати регіональний статус всюди...".

До 112 каналу претензії були схожого характеру. Розпалюванням ворожнечі визнали цитату Вадима Рабіновича: "Скажіть, будь ласка, це нічого, що сьогодні спокійно з фашистськими прапорами ті, які ... ну просто молодь нетямуща і підбурювачі ходять по місту Києву. Це нормально? Це нічого, що в багатьох військових підрозділах нашої країни татуювання, свастики. Це як? Співвідноситься з нашим завтрашнім днем?".

Також в претензію каналу ставили інтерв'ю з екс-прем'єром Миколою Азаровим. І зокрема його цитату: "Але основа конфлікту, запам'ятайте, - це державний переворот. Не було б державного перевороту, відбулися б дострокові вибори - був би Крим в Україні, і був би Донбас в Україні, був би мир, злагода і стабільність" , "Це ясно показало націоналістичний, неонацистський характер влади, що прийшла", - сказав тоді Азаров.

Як реагує влада на випади "П'ятого"

Поки прямої реакції на заяви Остапа Дроздова, що пролунали на всю країну, не було - ні від Нацради, ні від правоохоронців, ні від президента з парламентом.

Втім, після того, як вчора багато хто почав обурюватися тим, що виходить в ефірі у екс-президента, Володимир Зеленський закликав ЗМІ змінити риторику щодо Донбасу.

Щоправда, випадок на "П'ятому" він не згадав, описавши ситуацію лише в загальних рисах. На форумі "Єдність" в Маріуполі сьогодні він сказав, що важлива роль риторики, яку використовують медіа.

"Медіа повинні в хорошому сенсі слова виховувати читача, підвищувати медіаграмотність людей і пам'ятати, що маніпулятивний, клікабельний заголовок, необ'єктивний сюжет - все це негативно впливає на інформаційну культуру громадян", - понарікав президент, втім, не роблячи ніяких висновків.

Це означає, що ніякої реакції поки немає. Зате суд вже розглядає позбавлення ліцензії телеканалу "NewsOne".

Вікторія Венк

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
Top
2020-11-24 11:58 :13