live

Поліграф, ТСК та 30 тис. доларів: Що думає Арахамія про свободу слова

Народний депутат з групи «Відродження» Антон Яценко. Фото: procherk.info
загрузка...
загрузка...

Скандал із підкупом депутатів з пропрезидентської партії «Слуга народу» розкрив нові принципи роботи нардепів. Виявилося, що однією рукою депутати можуть голосувати на користь тих, хто пропонує 30 тисяч доларів, а іншою рукою вони створюють тимчасові слідчі комісії, щоб перевіряти незалежні телеканали, оцінювати прозорість їх придбання і навіть аналізувати контент.

Що сталося

18 жовтня члени комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики провалили голосування за законопроект №2047. Цей закон мав ліквідувати корупційні схеми в сфері «реєстрації нерухомості та звітів про оцінку об’єктів нерухомості». На цій схемі, за інформацією ЗМІ, міг заробляти нардеп Антон Яценко. Депутати так і називають цю схему «прокладки Яценка». 

Народний депутат з групи «Відродження» Антон Яценко. Фото: procherk.info
Антон Яценко. Фото: procherk.info

А вже вчора стало відомо, що 11 нардепів з цього комітету могли отримати 30 тис. доларів за те, що провалили голосування. Спочатку всі спростовували цю інформацію. Потім декілька джерел повідомили, що депутати таки могли отримувати вказану суму. 

Згодом голова комітету Данило Гетьманцев натякнув, що голосування не відбулося через помилку, яку він не може пояснити. 

Не забарився президент Зеленський, який з самої Японії у фейсбуку написав, що всіх мають перевірити на поліграфі. 

Потім за справу взялася Спеціальна антикорупційна прокуратура, що буде розслідувати факт отримання хабаря. Якщо провину доведуть, то депутатам загрожує від 8 до 12 років ув’язнення з конфіскацією майна. 

На фоні цієї історії спливла ще одна не менш цікава історія.

Коломойський та Смаглюк

З’ясувалося, що серед депутатів, яких підозрюють в отриманні хабара в розмірі 30 тис. доларів, за інформацією екснардепа Сергія Лещенка, фігурує депутатка від «Слуги народу» Ольга Василевська-Смаглюк. 

Ольга Василевська-Смаглюк
Ольга Василевська-Смаглюк

Далі цікавіше. Ольга Василевська-Смаглюк, за інформацією видання Liga.net, входить до групи впливу олігарха Ігоря Коломойського. Цю інформацію також підтверджує той факт, що Василевська-Смаглюк понад 8 років працювала на телеканалі 1+1. Нагадаємо, що власником телеканалу є той самий Ігор Коломойський.

Також нардеп від СН Василевська-Смаглюк є членом комітету, який провалив законопроект на користь Антона Яценка. Останній, за інформацією видання Liga.net, також входить в групу Коломойського.

Тобто Смаглюк трьома нитками пов’язана з Коломойським: входить до його групи впливу, працювала на його каналі, голосувала на користь депутата з оточення Коломойського, який заробляє на певних схемах. За словами Лещенка, Смаглюк за таке голосування могла отримати 30 тис. доларів.

Після цього виникають серйозні питання щодо доброчесності пані Смаглюк та чи має вона створювати тимчасову слідчу комісію. Зокрема, ТСК, створення якої  (законопроект 2152) вона ініціювала для перевірки телеканалів "112 Україна", NEWSONE та ZIK. 

Тут варто зазначити, що Рада проголосувала за створення ТСК 17 жовтня, а на наступний день комітет провалив голосування за законопроект Яценка. Тобто створення ТСК щодо перевірки телеканалів та підкупу депутатів, які мали провалити проект про скасування схем могли відбуватися в один і той самий час. Чи можна після цього довіряти ТСК результатам роботи, яку створила людина, якій закидають отримання хабара.

Якісь люди щось роблять

Саме таке питання і поставили журналісти голові фракції «Слуга народу» Давиду Арахамії. Вони поцікавилися, чи може людина, яка стала фігурантом такого гучного корупційного скандалу бути ініціатором створення такої ТСК.

Відповідь була приголомшливою: «Там є якісь люди, якісь хтось призначав, вони щось зараз зробили якісь рішення для того, щоб розібратися чи є ці рішення законними чи це є вони об’єктивними. Для цього і створюється комісія. Тому, я вважаю, що саму комісію ви повинні привітати», - впевнений Арахамія.

Давид Арахамія. Фото pravda.com.ua
Давид Арахамія. Фото pravda.com.ua

Виходить, що на думку голови фракції «Слуга народу» журналісти мають вітати роботу тимчасової слідчої комісії, створену нардепом, яку підозрюють в отриманні 30 тис. доларів хабара. І саме ця комісія, ініціатор створення якої тричі пов’язана з Коломойським, на його думку має вирішити чи є якісь порушення під час придбання каналів.

Арахамія вважає, що Василевська непричетна до корупційних дій, але має пройти перевірку на поліграфі. «Пані Василевська не фігурує в корупційному скандалі. Це неправда. Пані Василевська є членом комітету, який зараз розробляв декілька цих законопроектів. І ми разом. Зокрема, частина «Слуги народу». Разом всі. Вирішили пройти перевірку на поліграфі. Щоб усунути всі потенційні звинувачення» - запевнив Арахамія.

На питання журналістів, чи не є зв’язок Смаглюк-Василевскої з Коломойським приналежністю до провладної фракції та створення нею ТСК ознакою тиску на незалежні ЗМІ, Арахамія відповів наступне: «Я вважаю, що неможна [назвати цей факт], ви ж бачите, що ви з усіма каналами, ви будь-де. Вас акредитують. Я не вважаю, що є якісь тиск». 

Мабуть пан Арахамія дещо плутає, бо не тільки акредитація ЗМІ є ознакою свободи слова. Акредитація – це маркер, який показує, чи мають журналісти доступ до інформації. Наприклад, штовханина прессекретарки президента та журналіста «Радіо Свобода» - показує, що з доступом до інформації теж не все так добре, як йому здається.

Але повернемося до тиску на свободу слова та медіа. І згадаємо одну дуже трагічну історію, з якою теж обіцяв розібратися чинний президент. Це вбивство журналіста Павла Шеремета. Його теж всюди акредитували, а одного дня його не стало…

У президента також досі не вважають, що обстріл каналу 112 з гранатомета та непродовження йому ліцензії не є тиском на ЗМІ. Влада також не вважає, що розгляд провадження у справі про анулювання ліцензії телеканалу NEWSONE в Окружному адміністративному суді Києва не є тиском на ЗМІ. 

Мабуть, і тому голова пропрезидентської фракції не вбачає ніякого тиску в тому, що журналіст телеканалу олігарха Коломойського, створює ТСК проти каналів, які критикують владу. 

Коли нарешті влада припинить тиснути на свободу слова? Мабуть, відповіді на це питання не буде, доки представники влади не усвідомлять, що свобода слова – це дещо інше, ніж «вас акредитують». Скільки для цього має загинути журналістів та скільки буде знищено ЗМІ?

Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...