Міжнародний день ООН: Як миротворча місія 74 роки об’єднує світ

Офіційний прапор ООН

Організація Об'єднаних Націй ще багато десятиліть тому стала синонімом миротворчості у світовому масштабі, співучасті у встановленні справедливості на міжнародній арені. Організація не має кордонів і об’єднує весь світ, пройшовши довгий шлях від зародження у післявоєнній Європі до визнання абсолютною більшістю країн. Станом на 2019 рік членами ООН є 193 країни.

24 жовтня – міжнародний День Організації Об'єднаних Націй, інакше кажучи – День народження ООН. Цього дня 1945 року 50 країн-засновниць, зокрема, Великобританія, Китай, Радянський Союз, США та Франція ратифікували договір про створення союзу, який допомагав б виснаженій війною, але уже мирній, Європі зберігати мир та контролювати його.

24 жовтня по всьому світу відбуваються зустрічі, круглі столи та виставки, що мають на меті певним чином підсумувати діяльність і досягнення ООН та привернути увагу світу до високої місії Організації.

У День народження ООН ми вирішили розповісти найцікавіші історичні факти про заснування та понад 70-річну роботу Організації.

Штаб-квартира ООН

Протягом уже 68-ми років штаб-квартира ООН знаходиться у Нью-Йорку на Манхеттені. Однак, одразу після створення Організація Об’єднаних Націй не мала ані власної будівлі, ані постійного офісу. Перше засідання Генеральної Асамблеї та Ради Безпеки ООН проходили у Лондоні, після якого Генасамблея прийняла рішення надалі працювати ближче до Нью-Йорка.

Спершу ООН переїхали у тимчасову штаб-квартиру у невеликому селищі на Лонґ-Айленді, а вже у грудні 1946 року магнат Джон Рокфелер-молодший зробив широкий жест – виділив 8,5 мільйонів доларів зі своєї кишені, аби ООН мала власну будівлю. За ці гроші була куплена ділянка землі для зведення там постійної штаб-квартири ООН. Безпосередньо на будівництво штаб-квартири для ООН уряд США виділив у 1949 році безвідсотковий кредит на 65 мільйонів доларів. За два роки повністю готова будівля офіційно відкрилася.

Епіцентром архітектурного комплексу офісу ООН є 39-поверховий хмарочос, де працює Секретаріат. Надворі вздовж стіни будівлі на багато десятків метрів простягається ряд прапорів 193-х країн-членів ООН. Аби уникнути образ з боку країн щодо першості того чи іншого прапора, всі вони розміщені у порядку англійського алфавіту. 

Штаб-квартира ООН
Штаб-квартира ООН

Цікаво, що спочатку Франція, Великобританія та Нідерланди не погоджувалися з локацією штаб-квартири ООН у Нью-Йорку. Та й зараз деякі політики виступають за її перенесення, приміром, до Східної півкулі – до Пекіну або Делі.

Історія становлення світової могутності

ООН пройшли довгий шлях, перш ніж стати організацією, якою ми її знаємо сьогодні. Певним прообразом ООН була Ліга Націй, створена лідерами Європи, котрі тільки-но завершили Першу Світову війну та поділили сфери впливу у світі. Підписання Версальського мирного договору у червні 1919 року фактично ознаменувало собою заснування Ліги Націй. Однак, з часом виявилося, що Ліга не має ані сили, ані готовності запобігти Другій світовій війні. Розпочалася Друга світова, і після неї Європа, навчена попереднім невдалим досвідом, створює ООН. Організація стала для світу своєрідною гарантією, що тепер війни не буде, бо її можна попередити, якщо всі країни знаходитимуться у співдружності та відстежуватимуть войовничі настрої у світі.

Ще протягом Другої світової найсильніші країни світу замислилися над створенням органу, що стосувався б усіх держав загалом і кожної окремо. Так, 1 січня 1942 року президент США Франклін Рузвельт запропонував назвати майбутню організацію Об’єднаними Націями. Того ж дня Рузвельт (від США), Вінстон Черчіль (від Об’єднаного королівства), Максим Литвинов (від СРСР) і Цзи-вень (від Китаю) підписали документ – «Декларацію Об’єднаних Націй». Наступного дня її підписали ще 22 країни. Так держави «домовилися» завершити війну максимально швидко та не укладати сепаратного миру. Через два роки війна завершилася і от 24 жовтня 1945 року на світовій арені офіційно виникла нова організація – ООН.

Як працює ООН сьогодні

Миротворча діяльність ООН розпочалася у 1948 році. Тоді Рада ООН Безпеки вперше санкціонувала приїзд військових спостерігачів на Близький Схід. Головна мета місії полягала у спостереженні за виконанням Угоди про перемир’я між Ізраїлем та сусідніми арабськими країнами. З того часу на рахунку ООН – 69 миротворчих операцій по всьому світу.

Цікаво, що ООН не має власної армії або підрозділів військових. Організація працює виключно з так званими контингентами воєнних, котрі приїжджають з держав-членів ООН. Тобто, по суті, інструменти ООН – це ідея, намір, намагання зробити життя мирним. А свої воєнні та поліцейські контингенти надають 122 країни-учасниці.

Існує три категорії миротворців – військовослужбовці, поліцейські і цивільні співробітники. Фактично вони надають гуманітарну допомогу та працюють як економісти, юристи, сапери, спостерігачі за виборами і за дотриманням прав людини.

За 74 роки свого існування ООН залучила до миротворчих операцій майже 100 000 військових та військових спостерігачів, понад 12 000 поліцейських, 620 000 цивільних службовців та понад 3000 добровольців по всьому світу. При цьому за роки існування організації у світі загинуло 3326 учасників різних миротворчих місій.

Миротворці з ООН носять форму своїх країн та отримують грошове забезпечення від свого уряду, котрий отримує компенсацію від ООН. Власне, може виникнути запитання – звідки у ООН гроші на підтримку миротворчих операцій?

Справа у тім, що ООН фінансується з обов'язкових та добровільних внесків від кожної з країн-членів. Таким чином, виходить, що за потреби одна країна допомагає всім іншим, а всі допомагають одній. Головні принципи роботи ООНівців – згода сторін, неупередженість, незастосування сили (однак, це дозволено виключно у випадках самооборони).

Як ООН надає миротворчу допомогу

Рішення щодо розгортання нової операції ООН з підтримки миру приймає Рада безпеки.

Етап І. Якщо умови в країні, куди планують надіслати місію з підтримки миру, не є вкрай критичними у контексті безпеки, Секретаріат спершу направляє туди місію з технічної підтримки.

Етап ІІ. Якщо Рада Безпеки ООН заключає, що розгортання операції з підтримки миру є доцільним, вона офіційно санкціонує проведення операції шляхом прийняття резолюції. У резолюції визначаються мандат, масштаби операції та завдання, що їх має на меті операція. Після цього Генасамблея затверджує бюджет та ресурси операції.

Структура ООН

ООН на чолі з Генеральним Секретарем має свій Статут та органи, завдяки яким здійснюється робота та співпраця з країнами: Генеральна Асамблея, Рада Безпеки, Економічна і Соціальна Рада, Рада з Опіки, Міжнародний Суд. 

Прапор ООН
Прапор ООН

Генеральна Асамблея ООН. Генеральна Асамблея – головний дорадчий орган Асамблеї ООН. До її складу входять усі держави-члени ООН, президенти яких щороку збираються на сесії.  

Якщо на Генасамблеї голосують щодо  рекомендації з питань миру і безпеки, рішення затверджується, якщо за нього голосують дві третини учасників голосування. При цьому кожна країна може дати від себе один голос. 

Зала Генеральної Асамблеї ООН
Зала Генеральної Асамблеї ООН

Рада Безпеки ООН. Поле відповідальності Ради Безпеки – підтримання миру та безпеки у відносинах між країнами. До складу Ради Безпеки входять 15 держав-членів: 5 постійних членів — Китай, Франція, РФ, Великобританія, США та 10 непостійних членів, яких обирають на два роки. 

Економічна і Соціальна Рада ООН. Економічна і Соціальна Рада (ЕКОСОР) допомагає Генасамблеї здійснювати міжнародне економічне та соціальне співробітництво. Рада збирає інформацію, консультує членів ООН, розробляє рекомендації.

Міжнародний Суд ООН. Міжнародний суд, інакше ще називають Гаазьким, розташований в Гаазі, Нідерланди, і є головним судовим органом ООН. Суд почав свою роботу ще у 1946 році. Суд має на меті вирішувати суперечки між державами, розглядаючи справи, пов'язані з військовими злочинами, незаконним втручанням держав і геноцидом.

Секретаріат ООН. Секретаріат ООН забезпечує дослідження, збір інформації і коштів, необхідних органам ООН для засідань та роботи. Цікаво, що згідно зі Статутом ООН, співробітники Секретаріату не можуть запитувати чи отримувати вказівки від будь-яких владних структур, окрім самої ООН.

Секретаріат сприяє вирішенню міжнародних суперечок, проводить міжнародні конференції та керує операціями з підтримки миру.

Генеральний секретар ООН. Генеральний секретар призначається Генеральною Асамблеєю після рекомендацій Ради Безпеки. Традиційно пост передається протягом однієї-двох каденції (5-10 років). З 1 січня 2017 року цю посаду займає Антоніо Гуттереш, колишній прем’єр-міністр Португалії. До нього ООН очолював Пан Гі Мун, ексголова МЗС Кореї. 

Україна і ООН: Історія відносин 

Україна чотири рази обиралася непостійним членом Ради Безпеки ООН: у 1948, 1984, 2000 та 2015 роках. Наша держава має свої представництва при ООН – у Нью-Йорку та Женеві.   

Моніторингова місія ООН з прав людини розміщується в Україні з березня 2014 року. До червня 2019 року очільницею місії була Фіона Фрейзер. З липня цього року її місце зайняла Матільда Богнер.

Матільда Богнер
Матільда Богнер

Місія ООН фіксує порушення стосовно цивільного населення в умовах бойових дій та окупації, намагається убезпечувати громадянський простір та відстежує ситуацію на тимчасово окупованих територіях Криму і Донбасу. 

Офіси моніторингової місії розташовані в Києві, Донецьку, Краматорську, Луганську, Маріуполі, Одесі, Харкові, кожного кварталу публікуючи доповідь про права людини в України. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...