Новини » Політика 24 жовтня, 2019, 9:27
"Детектор брехні" як доказ чесності: Чи доведуть свою непідкупність "слуги народу"
Поліграф
Поліграф

Ситуація з можливим підкупом нардепів від "Слуги народу" набирає обертів – декілька народних обранців вже пройшли поліграф. Але є й ті, хто брати участь у дослідженні відмовилися.

Розповідаємо детальніше про результати тестування "слуг народу" та їх достовірність. 

Кого і як перевіряли на "детекторі брехні"

Напередодні тестування мали пройти народні депутати Олександр Дубінський та Давид Арахамія. Причиною перевірки на поліграфі став скандал щодо можливого підкупу нардепів та їх відмова від голосування на комітеті за законопроєкт №2047. Про необхідність провести тестування для "слуг народу" заявив і Президент України Володимир Зеленський.

Першим перевірити себе зголосився нардеп Олександр Дубінський. Він також додав, що з ним буде проходити поліграф керівник фракції "Слуга народу" Давид Арахамія.

Перевірка проводилася вул. Грушевського в будівлі біля готелю "Київ", а за її проведенням можна було слідкувати у прямому етері.

Відповідаючи на запитання поліграфолога, Дубінський заперечив, що не голосував за проєкт закону через отримання хабаря. Йому також не пропонували гроші за відмові підтримати законопроєкт та за будь-які інші законопроєкти.

"У висновку (обіцяють оприлюднити 28 жовтня - ред.) будуть конкретно дані відповіді, на які запитання по суті перевірки людина відповіла - правду чи неправду. За цим інцидентом особа не приховала якихось речей, які йому приписують і він не причетний, наприклад, ні до діяльності загалом, ні до інциденту щодо цього законопроекту. Йому невідомо, хто ще міг бути пов'язаним із тих членів комітету, які також голосували проти цього законопроекту. Запитання, пов'язане з тим, чому голосував проти цього законопроекту. Запитання, як би ми його об'єктивно не формулювали, він відповідав так, тому що він вважає, що там є корупційна складова, а не тому що йому дали хабар. Це запитання однозначно інтерпретувати не можна, бо туди підмішаний суб'єктивний компонент - людина вважає, що цей законопроект не потрібно ухвалювати, бо там точно є корупційна складова. Він на цьому наполягає", - цитує поліграфолога УНИАН.

Нардеп Давид Арахамія, який згодився пройти тестування разом в Дубінським, планує пройти поліграф в силових структурах. "Я збирався організовувати свою логістику, так і зробимо. Є кілька українських організацій - СБУ, Головне управління розвідки, НАБУ, - у яких є поліграфи. Потрібно тільки знайти правовий механізм, як ми можемо звернутися. І всі пройдуть. Але пан Дубинський запросив мене на приватне поліграф-шоу. Я сказав: "Так". Я ініціатор взагалі перевірки на поліграфі. Я в Міністерстві оборони побудував фактично за допомогою іноземних партнерів Центр тестування на поліграфі, тому я такий євангеліст застосування поліграфа в будь-якому місці, коли є питання", - цитує його ТСН.

Проте нардепу Давиду Арахамії відмовили в проведенні тесту через відсутність питань "щодо його ситуації". Він пройде поліграф сьогодні о 16.00.

Втім, Дубінський та Арахамія – не єдині нардепи, хто принаймні погодився та перевірив себе на поліграфі. Про результати свого тестування повідомив народний депутат від фракції "Слуга народу" Олександр Качура. За його словами, "детектор брехні" довів необґрунтованість звинувачень у лобіюванні законів і отриманні хабара. Результати тестів він опублікував на своїй сторінці у Facebook, і закликав інших депутатів "у тому числі від фракції "Слуга народу" протягом 5 днів пройти тест на поліграфі, назвавши це "поліграф-челендж".

А ось нардеп Антон Яценко, якого підозрюють у отриманні вигоди від роботи "майданчиків", проходити поліграф відмовився. "Навіщо? Вони сходять всі (члени комітету з фінансів, податкової та митної політики - ред.), нехай розкажуть, отримували вони (хабаря - ред.) чи ні. Чи знайомі вони зі мною. А, враховуючи, що я не дівчинка-повія, а народний депутат чотирьох скликань, то в шапіто не станемо перетворювати Верховну Раду", - цитує Яценка Громадське.

Аналогічну процедуру, крім Дубінського, мають пройти депутати від "Слуги народу", які не голосували за скасування корупційної схеми: Ірина Аллахвердієва, Ольга Василевська-Смаглюк, Дар'я Володіна, Юлія Діденко, Вікторія Кінзбурська, Олексій Ковальов, Ганна Колісник, Олексій Леонов, Анастасія Ляшенко, Євген Петруняк. З інших причин також не підтримали проєкт закону Елла Рєпіна та Андрій Холодов.

Чи можна обдурити "детектор брехні"

Поліграф реєструє зміни психофізіологічних реакцій людини у відповідь на певні запитання. За всіма цими параметрами і показниками слідкує комп'ютер. Поліграфолог детально аналізує отриману інформацію і виявляє ту, яку людина приховує. При цьому прилад сам не показує, бреше людина чи ні. Оцінку дає спеціаліст на основі отриманих даних.

Інформація щодо можливості обійти поліграф різниться. Одні стверджують, що можна випити певні препарати, щоб організм не видавав реакцію, інші – що можна обдурити поліграфолога, який і робить висновок. Звичайно, компанії, які пропонують послуги проходження "детектора брехні" стверджують, що вся маніпуляції досить просто виявити, і при їх наявності тест проводитися не буде.

Проте існує ряд обмежень, кому не можна проходити поліграф, серед них: алкогольна або наркотична залежність, вагітність, психічні й інші захворювання. Наприклад, серцево-судинні, перенесені інфаркт, інсульт, пише Українська правда.

Перед експертизою не можна вживати алкоголь, сильнодіючі препарати, наркотичні і психотропні речовини. Також перед перевіркою варто гарно відпочити, не пити кави та не палити.

Експерти переконані, що похибки в результатах можливі, адже людина реагує на те, що вона пам’ятає.

До того ж результати поліграфа не можуть бути основним доказом у суді.

Для правильного тестування потрібно дотриматися певних вимог щодо самої процедури.

Приміром, поліграфолог Віталій Шаповалов коментуючи перевірку на "детекторі брехні" Дубінського, наголосив, що у приміщенні, де відбувається така процедура, не має бути чутно якихось різких звуків. З його слів, відеоспостереження може бути, і під час своєї роботи він використовує камеру, щоб фіксувати процес. А ось, якщо у приміщенні є присутній ще хтось, до прикладу, адвокат, то ця особа повинна перебувати за тим, хто проходить перевірку, щоб він її не бачив.

Віталій Шаповалов зауважив, що для того, щоб обдурити поліграф, потрібно пройти спеціальний тренінг, а ось інформації, яка є в Інтернеті, для того, щоб ввести поліграфолога в оману, недостатньо. Натомість зіпсувати результати дослідження – нескладно, каже він.

Віталій Шаповалов розповів про співпрацю з Американською асоціацією поліграфологів та її стандарти практики, яких фахівці цієї Асоціації повинні дотримуватися. Асоціація також розробляє міжнародні стандарти роботи.

«Там є один пункт, в якому вказано, що, якщо проводилися дослідження публічно, тобто це може бути стадіон, це може бути те, що зараз відбувається у прямому ефірі, то ці дослідження робляться тільки для шоу, і вони не можуть бути доказовими для того, щоб показати і довести, що саме людина дійсно каже правду на ці запитання», – наголосив Віталій Шаповалов.

А ось юрист та ексголова Закарпатської області Геннадій Москаль переконаний, що довіряти тестам не варто. "Я вам як юрист, викладач криміналістики кажу - немає в Україні правил застосування поліграфа. Це все нісенітниця, яку ніде законно не можна використовувати", - цитує його Newsone.

Геннадій Москаль зазначив, що для проведення тестування в країні немає відповідного обладнання: "Жоден поліграф, завезений в Україну, не сертифікований і ніхто не знає, де він виготовлений. В Україні немає професії працівника на поліграфі. Це обман, афера і шахрайство. Ось ми когось перевірили, а хто цей фахівець, що перевіряв, і де взялася ця програма? За останні п'ять років в Україну ніхто легально не ввозив поліграф", - підкреслив Москаль.

*****

Попри певні сумніви щодо достовірності результатів "детектора брехні" "поліграф-челендж" триває. Так сьогодні нардеп Ольга Василевська-Смаглюк повідомила у Facebook, що має намір сьогодні запросити поліграфолога в комітет, де пройде перевірку сама, та запропонувала долучитися іншим депутатам.

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
Top
2020-12-05 22:49 :32