Поліграф для "слуг народу": Чому Зеленський хоче перевірити нардепів на "детекторі брехні"

Верховна Рада. Фото GettyImages/Global Images Ukraine

Не минуло й двох місяців від початку роботи нового складу Верховної Ради, як розгорівся серйозний скандал у, здавалося б, непохитній монобільшості провладної фракції "Слуга Народу". Цьому передували менші непорозуміння, але все ж вони вирішувалися, в тому числі, за втручання президента України. Наразі непорозуміння можуть коштувати декому депутатських портфелів – Володимир Зеленський вимагає перевірити "слуг народу" на поліграфі.

Розповідаємо, щодо якого питання нардепи не дійшли згоди та чому їх хочуть перевірити на "детекторі брехні". 

Коротко про "майданчики Яценка"

Нові норми продажу майна із залученням оцінщиків та приватних майданчиків були закладені при ухваленні Держбюджету-2018. Тоді затверджені до Податкового кодексу правки, ввели посередників у процес внесення звіту оцінки нерухомості від професійного оцінювача до єдиної центральної бази даних.

Тобто з липня 2018 року всіх продавців або покупців нерухомості зобов'язали звіряти ціни на нерухоме майно з електронною базою Фонду державного майна. Така процедура була введена, щоб унеможливити заниження оціночної вартості об'єктів для зменшення розміру податку.

На практиці це виглядає так: продавець чи покупець звертається до оцінювача, який робить звіт про вартість об’єкту і завантажує його в Єдину базу, де всі звіти реєструються і зберігаються. Якщо звіт відповідає закладеним даним про вартість майна в модулі, то документ реєструють, а якщо вартість занижена, Єдина база його не може зареєструвати. Так відбувається поки звіт не буде виправлено.

З одного боку, така система дозволяє ввести правильну оцінку майна і не уникати від сплати податків. Проте наявність компаній-посередників створило на ринку монополію, яку парламент "закріпив" на законодавчому рівні.

Перші компанії з’явилися за сприяння автора поправки. Їх назвали "авторизованими електронними майданчиками", а діяльність зводилася до "пересилання даних" й отримування за це з кожної оцінки по кілька сотень гривень, зараз – 500-1 800 грн.

Журналісти програми "Наші гроші" дізналися, що бенефіціаром всіх цих посередників, ймовірно виступає депутат Антон Яценко.

Під час ухвалення Держбюджету-2019 були внесені правки, які закріпили неможливість:

  • реєстрації нових майданчиків без отримання згоди від вже існуючих. Фонд держмайна, за законом, не може акредитувати новий майданчик;
  • АМКУ розглядати справи, пов’язані з діяльністю майданчиків.

Тобто, уже існуючі майданчики "поселились" в Україні ґрунтовно і надовго та фактично отримали монополію. Саме цю схему намагалися зламати нардепи.

Суть конфлікту "слуг народу"

Намагаючись змінити схему оцінки майна був поданий до парламенту законопроєкт №2047. Він і став наріжним каменем, через який нардепам загрожує поліграф.

Проєкт закону передбачає ліквідацію "електронних майданчиків" як обов’язкових посередників. Документ не торкається проблеми заниження вартості нерухомості оцінювачами, а лише прибирає посередників, повідомляє "Економічна правда".

Також був поданий альтернативний законопроєкт №2047-1, який закріплює монополії електронних майданчиків та розширює їх функції. Документ пропонує усунути з процесу оцінщиків.

Якщо коротко – один проєкт закону має ліквідувати самі майданчики, інший – оцінщиків, які занижують ціну.

Базовий законопроєкт №2047 розглядався на комітеті кілька разів, також 7 жовтня провела засідання робоча група з залученням авторів двох законопроектів, оцінщиків та нотаріусів. В результаті було запропоновано доопрацювати документи та створити механізм, завдяки якому: 

  • буде ліквідована монополія електронних майданчиків у роботі з Єдиною базою ФДМУ;
  • у громадян з’явиться можливість оцінки майна без залучення оцінщика, а напряму через Єдину базу Фонду держмайна. Залучення оцінщика буде потрібно тільки у випадку, якщо громадянин не згоден з оцінкою, яку формує автоматична Єдина база Фонду.

Тож з’явився новий законопроєкт – 2047-д, який з рештою також не підтримали. Деякі депутати проголосували проти, серед них Олексій Ковальов, Олександр Дубінський, Олег Марусяк, Анастасія Ляшенко. До речі, утримався від голосування і Андрій Холодов, який "засвітився" з однією скандальною поправкою.

Пізніше стало відомо, що деяким нардепам пропонували 30 тисяч доларів, якщо вони бойкотуватимуть ініціативу про ліквідацію авторизованих майданчиків. У зв’язку з цим і виникла ідея перевірити "слуг народу" на "детекторі брехні".

До слова, така інформація уже отримала цілком реальне продовження – Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) зареєструвала кримінальне провадження з метою перевірки даних про підкуп нардепів.

Чи буде перевірка нардепів на поліграфі

Щодо ймовірності використання поліграфу для з’ясування причин відмови від голосування, раніше повідомили декілька джерел у парламенті. Так, прессекретар партії Євгенія Кравчук зазначила, що керівництво фракції партії "Слуга народу" у Верховній раді проведе зустріч з членами фінансового комітету щодо можливої перевірки нардепів.

"До мене особисто та до пресслужби партії з таким запитанням сьогодні звернулося чимало журналістів. Наша позиція чітка. Керівництво фракції зустрінеться із депутатами від нашої партії, які входять до парламентського Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики, щоб кожен з них зміг озвучити свою позицію. Це першочерговий крок", - написала депутатка у соцмережі.

Вона повідомила, що остаточне рішення щодо використання поліграфа ухвалять після консультацій із психологами та криміналістами, адже необхідно розуміти, чи можливе коректне використання такого обладнання у цій ситуації.

Окрім цього, про можливість перевірки "слуг народу" на "детекторі брехні" заявив і заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики, нардеп від фракції "Слуга народу" Олександр Дубінський. На його переконання, перевірити на поліграфі потрібно не тільки народних обранців, а й працівники Офісу президента (ОП). Він повідомив, що спілкувався з керівництвом партії і з’ясував, що Офіс президента хоче перевірити всіх депутатів партії з фінансового комітету.

"Причина – звернення до ОП декількох депутатів, яким не сподобалося (!) Голосування членів комітету, де було ухвалено рішення про знищення монополії на оціночну діяльність т.зв. "Майданчиків Яценко" + демонополізації ринку держзакупівель через систему Prozorro, а також зниження цін на участь в торгах + забезпечення прозорої роботи СЕТАМ /АРМА", - написав нардеп у Facebook.

Дубінський заявив, що готовий пройти перевірку, переконаний, що погодяться й інші нардепи. Пізніше він повідомив, що разом з ним буде проходити поліграф керівник фракції "Слуги Народу" Давид Арахамія.

"Повідомляю, - зі мною детектор буде проходити глава фракції СН Арахамія. Пряма трансляція в 20-00. Не пропустіть" – написав нардеп.

Водночас була інформація, що з вимогою про перевірку на поліграфі "слуг народу" виступив Президент України Володимир Зеленський, пише "Українська правда".

Сьогодні вона підтвердилася. "Вважаю, що всі члени Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики повинні пройти перевірку на детекторі брехні. Якщо цією перевіркою буде встановлена хоча б найменша вірогідність того, що хтось із депутатів брав гроші за голосування на комітеті, цими депутатами мають зайнятися антикорупційні органи. Чесне та неупереджене розслідування має зняти всі питання і дати відповіді – хоч би якими гіркими вони були. Так само вважаю за необхідне вчинити і стосовно депутата, який вів сумнівну переписку щодо "вирішення питань". І якщо підозри виправдаються – ми з такими депутатами попрощаємось", - прокоментував ситуацію глава держави на Facebook.

Тож, цілком очевидно, якщо викриється підкуп нардепів, то останні можуть втратити депутатські мандати.

Крім того, Володимир Зеленський раніше заявляв про готовність розпустити партію, "якщо нардепи почнуть їсти один одного". Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...