Новини » Політика 22 жовтня, 2019, 11:25
Глава Мінрегіону: Наше завдання - змінити житловий кодекс, програму фінансування та реконструкції житла
Алена Бабак
Алена Бабак

Нова міністерка розвитку та громад Альона Бабак прагне змінити систему ЖКГ, впровадити електронний кабінет забудовника, та, звісно, подолати корупцію у відомстві.

Про нововведення у відомстві, зміни у системі житлово-комунального господарства, задачі та цілі міністерства розповіла В інтерв'ю 24 каналу міністерка розвитку та громад України Альона Бабак.

Про роботу міністерства

В нас електронний документообіг. За це велика подяка попередньому міністру-віцепрем'єру. Я знаю, що ми одне з небагатьох міністерств, у якого повністю працює електронний документообіг. В нас є система ЕнтерПрайс, яка дозволяє завантажувати всі документи і в електронному режимі відправляти, і на інші центральні органи виконавчої влади, і в межах міністерства розсилати доручення. Дуже зручно.

Про освіту

Я виграла грант у 1995 році на навчання в Америці. Отримала диплом магістра бізнес-адміністрування за спеціалізацією "фінанси". 

Про кар'єру у ЖКГ

Мені запропонували, сказали: "Альоно, дивись, у нас в команді, у "Самопомочі", наприклад, немає людини, яка знає ЖКГ. Будеш?" Я також дуже тривалий час думала. Тоді я приймала дуже серйозне рішення. Це треба було змінити дуже кардинально своє життя. Там більше було прийнято мною рішень таких зважених, що я буду робити, як я буду робити. Але відкрилася ця можливість – ти йдеш працюєш.

Так само і зараз, коли команда вже "Слуги народу" і президента, фактично, запропонувала мені продовжити мою професійну діяльність вже у виконавчій роботі. Я побачила, що це команда людей, з якими я готова далі працювати. І дійсно, в командній нашій роботі, сподіваюся, що ми зможемо реалізувати ті задачі, які ми ставимо собі в першу чергу, і люди ставлять до нас.

Санкційний список РФ

Я була частиною фракції у парламенті, яка дуже чітко формулювала свою позицію щодо війни на Донбасі. І, безумовно, в усій моїй роботі навіть, коли я працювала у питаннях роботи наших підприємств, наприклад, "Вода Донбасу". То я мусила вербалізувати свою конкретну позицію щодо того, що ми визнаємо війну війною, що ми повинні мати чітку стратегію розуміння того, у який спосіб має працювати підприємство "Вода Донбасу", яке є унікальним. Воно функціонує на двох територіях: підконтрольній та ні. Всі ці речі, ймовірно, відстежуються.

Про зарплату

Звичайно, я працюю місяць і один день. Нас призначили 29 серпня, відомості мені показали. Зарплата за перший місяць була трошки сумна, бо нарахування були приблизно 18 тисяч гривень, а отримала я 15 тисяч. Це менше, ніж у нардепів, до того ж, це за місяць і один день. Тому для мене це було досить сумно. Я не буду говорити, що це та зарплата, за яку я готова працювати, бо я не можу, це не логічно. Тому, безумовно, через систему усіх цих надбавок, премій вдасться вийти на якийсь інший показник. Думаю, "брудними" це буде приблизно 60 тисяч гривень.

Про зміни у міністерстві

Я є членом нової команди уряду, який налаштований на зміни, співпрацю. Дуже велика кількість проєктів, які має реалізувати наше міністерство, залежить від успішності комунікації та співпраці з іншими. Вся реформа місцевого самоврядування, децентралізації, удосконалення якості надання публічних послуг у громадах, які об'єднуються – зробити все це без колег з інших міністерств просто не можливо. Бо мета реформи децентралізації полягає у тому, аби людина за місцем свого проживання отримала якісну публічну послугу.

Міністерство відповідає за сім державних політик, серед них:

• реформа місцевого самоврядування;

• адміністративно-територіального устрою;

• територіальної організації влади;

• містобудування й архітектури;

• будівництва;

• житлово-комунального господарства;

• політика поводження з побутовими відходами.

Ми просто постійно говоримо: "Треба змінити житловий кодекс". Нагадаю, що це інструмент, а яка політика держави щодо виконання конституційного права людини на життя? Це і соціальне житло, і житло для молоді на пільгових умовах, реконструкція кварталів, орендне житло, реалізація права власності на житло тими людьми, які вже мають житло.

Нам важливо почати з концепції житлової політики, принципів її реалізації в державі і йти до інструментів.


Серед яких будуть: зміни житлового кодексу, програм фінансування, реконструкції і так далі. Тому, звичайно, міністерство отримало нову назву і буде фокусувати свою увагу на нових речах, які сьогодні актуальні. Серед таких актуальних речей буде новий підхід до просторового планування тих населених пунктів, в яких ми з вами живемо: міст, сіл.

Тривалий час в Україні ніхто уваги не приділяв тому, що не можна жодного будівництва розпочинати без наявного генерального плану населеного пункту, детального плану територій і заборони будь-якої діяльності, поки місто не витратить кошти на розроблення цієї документації просторового планування.  Що відбувається? Інвестор вже хоче будувати зараз, люди хочуть мати житло, але немає загального документа, погодженого громадою, для цього розвитку.
 

Все починається з концепції, інтегрованої концепції розвитку, яка обговорюється. Після цієї концепції вже дається технічне завдання архітекторам для розроблення містобудівної документації. І далі всі інвестори живуть за цим планом.

Люди, які сидять в архбудконтролі, вони дивляться на ці документи й кажуть "Так у вас же це не відповіднодо генплану. У вас немає документів на землю. Чи правильно ця земля має бути використана: на комерційну чи житлову забудову. Немає даних земельного кадастру по видах використання земель, а ви прийшли просити дозвіл на будівництво. Давайте ви зайдете через кабінет зліва і ми "порішаєм".

І така корупція зашкалює. Тобто гроші, про які говорять, що вони крутились в системі архбудконтролі, просто неймовірні. Але це все взаємопов'язані речі. Ця корупція процвітала через те, що свідомо руйнувалась система планування і містобудування в державі.

Далі ми вже йдемо в реалізацію задач по містобудівному кадастру. Далі ми думаємо, що через інструменти державної підтримки ми будемо ставити певні умови містам, селам, об'єднаним громадам. Що державна підтримка, наприклад, з державного бюджету буде йти тільки тим громадам, які матимуть планувальну документацію.

Тобто ми будемо таким чином стимулювати, мотивувати громади починати серйозно ставитися до цієї документації. До якої було нехтування дуже-дуже багато років. Тобто ми будемо казати: "Ми будемо давати підтримку на ту ж саму школу, на лікарню. Якщо ми побачимо, що і школа, і лікарня є у вашому генеральному плані. 

ЖКГ і платіжки

З енергоефективними будинками простіше, тому що політика з енергоефективності в житлових і громадських будівлях залишається за нашим Міністерством. Ми будемо продовжувати підтримувати українців в їх бажанні зробити щось з точки зору енергоефективності будівлі через фонд енергоефективності.

Щорічно фонд з державного бюджету буде спрямовувати щонайменше 1,6 млрд грн. Плюс у нас є європейські партнери, які вже виділили 100 млн євро ще за того уряду. Я відверто кажу, що ця робота робилась планово і вже досягнуті домовленості з нашими європейськими партнерами по фінансуванню в розмірі 100 млн євро ініціативі енергоефективності в житлових будинках.

Але на нас стоїть зараз задача роз'яснення, інформування людей, щоби дійсно цей фонд запрацював. Він фактично почав працювати з початком роботи нового уряду.

Плануємо створити навіть реєстр житлових будинків, в яких будуть ці заходи проводити. Будемо бачити, чи результативна ця робота та підтримка. Чи дійсно в будинках люди скоротили споживання енергії й змогли зменшити свої платіжки.

Я дуже давно займаюся питаннями ціноутворення в ЖКГ.

І тому тарифи перестануть бути страшилкою для людей. У них має бути перспективне бачення через стратегічний план діяльності свого водоканалу чи теплоенерго. Перспективу зміни ціни на послуги на 5 років, на 10 років. Це нормально. Навіть, якби там було припущення, що за умови ціна на газ зберігається, то тариф буде зростати. Через те, що в нас має бути інвестпрограма реалізована. Це буде так зростати за умови зміни ціни на газ на 10%, 20%, 30%, 40%, 100% – ціна буде зростати таким чином.

Електронний кабінет забудовника

У нас має з'явитися електронний кабінет забудовника і спрощене адміністрування отримання усією дозвільної документації на будівництво певних об'єктів. Наприклад, з класом наслідків складності СС1 – це найпростіше. Невеличкий будиночок хтось будує, якийсь магазинчик чи ще щось. Це не складний об'єкт за видом свого будівництва. Переведення інформування архітектурно-будівельну інспекцію про те, що почалось будівництво цього об'єкта має перейти повністю в формат електронний.

Ми маємо узгодити меморандум по співпраці для того, щоб реалізувати цей електронний кабінет забудовника. Для того, щоби в забудовника була можливість завантажити документ дозвільного характеру, направити їх в ДАБІ. Критерії відмови чи не відмови були дуже жорсткі й комп'ютер інформував "У вас помилка така-то, виправте пункт такий-то". Тобто абсолютно чіткі інструкції для того, що треба виправити. Ми будемо намагатися через діджиталізацію якраз автоматизувати процес спілкування забудовників з органами державного архітектурно-будівельного контролю й нагляду. І це дозволить нам уникати корупції, автоматизувати процеси, перевести їх на чіткі й зрозуміти алгоритми співпраці держави і приватного сектору.

Держава не надає житлово-комунальних послуг. Ми формуємо політику. Але наша політика може бути в тому, що ми зобов'язуємо підприємство надати право споживачу розраховуватися через електронний кабінет споживача житлово-комунальної послуги. У такий спосіб ми будемо підштовхувати комунальні підприємства або тих, хто буде надавати житлово-комунальні послуги, ці сервіси давати людям.

Альона Чернецька

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
Top
2020-11-25 09:03 :41