ФОПи по-новому: Як і коли закони, підписані Зеленським, змінять життя бізнесу

На українських ФОПів чекають зміни

Президент Володимир Зеленський 17 жовтня підписав указ про невідкладні заходи щодо забезпечення сприятливих умов для діяльності фізичних осіб — підприємців (ФОПів). Проте це не єдиний документ, що стосується фізичних осіб-підприємців. Також цього дня голова держави підписав закон «Про внесення змін до ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі і послуг» та закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі і послуг».

Ми спробували розібратися, що саме передбачають ці закони та у який термін вони запрацюють в Україні.

Що передбачає указ президента про сприятливі умови для ФОПів

Відповідно до президентського указу № 761/2019, глава держави доручає Кабінету Міністрів протягом двох тижнів розробити та внести на розгляд Верховної Ради законопроєкти, спрямовані на покращення умов для здійснення ФОПами підприємницької діяльності.

Власне, найголовніше в указі – це заборона на перевірку українців щодо порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій (РРО) протягом наступних двох років. Однак, окрім цього, президент має на увазі ще й таке покращення для українських ФОПів:

  • фізосіб-підприємців можна буде віднести до І групи спрощеної системи оподаткування завдяки збільшенню граничного обсягу їхнього доходу на рік, розширити перелік видів їхньої діяльності та надати їм права використання праці найманих осіб.
  • відповідальність ФОПів за порушення встановленого порядку подання до контролюючих органів звітності, пов’язаної із застосуванням РРО, буде пом’якшена.
  • процедура РРО під час продажу товарів через інтернет буде прозорою.
  • з 1 січня 2020 року під час здійснення розрахункових операцій платники податків зможуть тестувати безкоштовне програмне рішення для використання програмних РРО.

Закони щодо РРО та змін у Податковий кодекс

17 жовтня підпис Президента було поставлено ще й на законах № 128-ІХ «Про внесення змін до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг"» та закон № 129-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі і послуг», ухвалені Верховною Радою 20 вересня.

Ці документи мають на меті захистити легальний бізнес від недобросовісної конкуренції, вивести з тіньового обігу частки готівкових розрахунків, «сірий» товар та мають покращити ефективність податкового адміністрування і державного контролю за розрахунковими операціями.

Про касові апарати для всіх ФОПів. Закон «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у галузі торгівлі, громадського харчування та послуг» фактично змусить малий бізнес видавати чеки на кожну покупку чи послугу – аби точно звітувати перед податковою про обсяги своєї підприємницької діяльності.

ФОПи переходитимуть на користування касовими апаратами поступово – у два етапи. Перший етап – від сьогодні до 1 жовтня 2020 року, в а другий – з жовтня 2020 року до 1 січня 2021 року.

ФОПи, чий дохід не перевищує 1 мільйон гривень на рік, можуть не використовувати касові апарати до 1 жовтня 2020 року.

До переліку ФОПів, що зможуть обійтися без касових апаратів і після 1 жовтня 2020 року, увійдуть магазини з продажу текстилю (окрім торгових точок на ринках), магазини секонд-хенду, кафе-ресторани швидкого обслуговування, магазини деталей для автомобілів.

Отож, відповідно до закону, з 1 січня 2021 року усі ФОПи ІІ, ІІІ та ІV груп мають використовувати касові апарати. При цьому виняток становитимуть ФОПи І групи, що працюють без найманих працівників і мають дохід до 300 тисяч гривень на рік.

Також з 1 січня 2021 року пропонується підвищити максимальний поріг річного доходу ФОП на спрощеній системі оподаткування, який може належати до II групи платників єдиного податку з 1,5 до 2,5 мільйонів гривень.

Деяким категоріям ФОПів доведеться видавати чеки незалежно від обсягу проданого товару. Цю групу підприємців вже встигли «охрестити» групою ризику: інтернет-магазини, кур’єрські служби, продавці побутової техніки з гарантією, ювелірних виробів, запчастин, а також ресторани, кав’ярні, турагентства, готелі. Це не дасть інтернет-магазинам можливості торгувати «сірим» товаром або контрабандою.

Про РРО. Буде запроваджено програмні реєстратори розрахункових операцій як альтернативу класичним РРО. Нові PPO будуть доступні для операційних систем Windows та Android, а програмним РРО фактично зможе стати будь-який гаджет: ноутбук, комп’ютер, планшет, смартфон із завантаженим програмним забезпеченням. Аби почати користуватися новими РРО, спершу потрібно буде встановити електронний реєстратор розрахункових операцій (безкоштовно), потім – зареєструвати касу та зрештою запровадити перелік товарів. Коли покупець обере певний товар, підприємець «повідомить» податковій про це, онлайн «підсвітивши» той чи інший штрих-код. У таких випадках чек буде електронним – у вигляді QR-коду на екрані гаджету. 

Про детінізацію розрахунків у сфері торгівлі. До того ж, аби стимулювати споживачів отримувати чеки, законом впроваджується так званий кешбек, тобто компенсація покупцеві 100% вартості придбаних товарів із суми штрафу за порушення вимог щодо РРО, стягнутого завдяки його скарзі. Таке нововведення заплановане в Україні на 1 жовтня 2020 року. Якщо при покупці на суму від 850 гривень покупець не отримав чек, він може поскаржитися на це, і коли з недобросовісного магазину стягнуть штраф, покупець отримає свою «винагороду».

Детальніше про доленосні для українських підприємців закони можна дізнатися у нашому великому матеріалі за цим посиланням.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...