Aнонси

усі анонси
Новини » Політика 1361 Читать эту новость на русском

Російський газ в обмін на політичні поступки

Якщо Україна готова йти на деякі поступки з мирного врегулювання на Донбасі, то в газовому питанні на поступки піде Росія.

Російський газ в обмін на політичні поступки
Фото ZIK

Про це пише Голос Америки.

У Росії не виключають можливості продовження діючого контракту з Україною для прокачування газу в Європейський Союз. Про це під час зустрічі з головою російського уряду Дмитром Медведєвим заявив глава правління ПАТ «Газпром» Олексій Міллер.

«Якщо в Україні станом на 1 січня 2020 року не буде створено незалежного газотранспортного оператора і незалежного регулятора, єдиним шляхом буде продовження діючого контракту в нових, актуалізованих до сьогоднішнього часу ринкових умовах», - сказав Олексій Міллер 18 жовтня.

Головним питанням на даному етапі в переговорах, Олексій Міллер назвав питання про закінчення договору на транзит газу через територію України.

«Друге, дуже важливе питання. Всі говорять про важливість договору на транзит, але все-таки треба розуміти, що Україна повинна дати чітку і ясну відповідь про те, чи буде вона купувати російський газ, і чи буде вона купувати його у великих обсягах, чи в маленьких обсягах. При цьому треба розуміти, що наші поставки будуть, звичайно, значно дешевше, ніж реверсні поставки із Західної Європи - це практично той же самий російський газ. І ми говорили, що ціна газу для кінцевих споживачів в Україні при прямих поставках може становити до 20% мінус по відношенню до нинішнього рівня», - підкреслив Олексій Міллер, повідомляє сайт уряду Росії.

Глава «Газпрому» зазначив, що готовий запропонувати Україні «нульовий варіант» в питанні врегулювання судових спорів, і «підвести межу під всією цією історією».

C 1-го листопада позов на 11 млрд доларів

Виконавчий директор НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко на своїй сторінці в Фейсбуці зазначив, що компанія вживе заходів в разі припинення транзиту російського газу.

«1 листопада ми надішлемо «Газпрому» наші позовні вимоги на суму понад 11 млрд доларів, що може стати компенсацією за припинення транзиту», - зазначив Юрій Вітренко.

Він підкреслив, що «ціна на імпортний газ для України може бути на 20% нижче, і для цього навіть не обов'язково укладати контракт між «Газпромом» і «Нафтогазом», або іншою українською компанією».

«Для цього необхідно, щоб «Газпром» відповідно до європейських правил не зловживав своїм домінуючим становищем на європейському ринку», - вважає Юрій Вітренко.

Нагадаємо, що 19 вересня 2019 в Брюсселі під час тристоронніх газових консультацій учасники з Росії та України відзначили їх конструктивний характер.

Газ, політика, врегулювання на Донбасі

Ситуацію в газових переговорах України з Росією, політичний оглядач Олександр Кочетков називає унікальною.

«Оскільки це одна з небагатьох сфер, в якій Україна перебуває в деякій перевазі: виграні суди, Євросоюз наполягає на збереженні газового транзиту через Україну. У такій ситуації Україна хотіла б виконання своїх умов щодо транзиту», - говорить Олександр Кочетков кореспонденту Російської служби «Голосу Америки».

За його словами, в газових відносинах з Росією Україна займає сильну позицію, незважаючи на те, що для Кремля експорт енергоносіїв - це зброя і механізм впливу на інші країни.

«Торг щодо контракту з Росією за газ буде не тільки «чисто» в енергетичній сфері. Він буде пов'язаний із політичною ситуацією - на Донбасі, в Криму, як пройде нормандська зустріч, пов'язаний з Мінськими домовленостями. І з урахуванням того, що по мирному врегулюванню Україна готова йти на деякі поступки, то в газовому контракті, швидше за все, на поступки піде Росія», - підкреслює Олександр Кочетков.

Він вважає, що Росія може піти на поступки, про які говорять в Києві: підписати досить тривалий контракт або продовжити діючий, транзитувати українською ГТС 50-60 млрд кубометрів газу в рік.

Врегулювання в газовій сфері, на думку Олександра Кочеткова, тісно пов'язане зі здатністю сторін домовлятися по Донбасу. Україна, за його словами, також готова до продовження переговорів зі створення газотранспортного консорціуму.

«Цю ідею починали обговорювати за часів президентства Леоніда Кучми, питання все ще відкрите, от тільки вартість національної ГТС сьогодні значно нижче», - говорить Олександр Кочетков.

Параметри газового контракту - великий торг

Той факт, що «газові переговори» між Україною і Росією тривають, співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич називає хорошим результатом.

«Параметри контракту - це невирішене і спірне питання. Радує, що Росія поки демонструє бажання і намір його підписувати. А що стосується параметрів - це велика робота і великий торг. Але я не впевнений, що Україна отримає десятирічний контракт з шістдесятьма мільярдами кубометрів газу в рік для транзиту в Євросоюз», - каже Дмитро Марунич кореспонденту Російської служби «Голосу Америки».

Він вважає, що українські умови для підписання контракту - тривалістю в десять років і транзит на рівні 60 млрд кубометрів газу на рік - це, скоріше, виняток, ніж правило для газових відносин в Євросоюзі.

«В Європі йдеться, як правило, про короткострокові аукціони на закупівлю газу, і контракт на десять років, якщо говорити по-європейськи, не вкладається в загальну картину енергоринку», - підкреслює Дмитро Марунич.

Дмитро Марунич відзначає, що потенційні запуски Північного потоку-2 і Турецького потоку можуть вплинути на переговорні позиції «Газпрому» з «Нафтогазом» з питань завантаження української газотранспортної системи.

«Це побічно пов'язане з Північним потоком-2 і Турецьким потоком. Більше навіть з Турецьким потоком. Саме він, найімовірніше, відбере велику частину газу з української труби. Це очевидно. Північний потік-2 прямої загрози не несе. Він поставляє газ на інші ринки, на які газ через Україну зараз не поставляється», - стверджує Дмитро Марунич.

На питання про те, яким може бути «найгірший сценарій» в переговорах «Нафтогазу» і «Газпрому», він відзначає, що це - відмова від продовження переговорів.

«Поки ж джерела інформації відзначають, що сторони налаштовані вести переговори, з метою підписати контракт. Можливо, це буде якийсь компромісний варіант», - підкреслює Дмитро Марунич.

Тарас Бурноc

Додайте ZIK.UA в обрані джерела Додати в обрані Google News

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

програми телеканалу ZIK

Ринок землі. Перспективи членства України в НАТО | Треба поговорити | 12.11.19
Ринок землі. Перспективи членства України в НАТО | Треба поговорити | 12.11.19 Треба поговорити
Іван Шинкаренко | 12.11.19 | HARD з Влащенко
Іван Шинкаренко | 12.11.19 | HARD з Влащенко HARD з Влащенко
Бійки депутатів. Корупція в Раді. Яка небезпека закладена у бюджет? | Народ проти | 08.11.2019
Бійки депутатів. Корупція в Раді. Яка небезпека закладена у бюджет? | Народ проти | 08.11.2019 Народ проти
Антон Геращенко | 11.11.19 | HARD з Влащенко
Антон Геращенко | 11.11.19 | HARD з Влащенко HARD з Влащенко
Бійка в суді Києва. Ринок землі в Україні. Скандали за участі
Бійка в суді Києва. Ринок землі в Україні. Скандали за участі "Слуги народу" | Треба поговорити Треба поговорити
Ринок землі в Україні.
Ринок землі в Україні. "Слуга народу" без монобільшості? | Деталі дня | 12.11.19 Деталі дня