live

Пік зорепаду Оріоніди: що українці побачать у небі 22 жовтня

Дивовижно красиві Оріоніди

Цього року в ніч на 22 жовтня ми можемо побачити вражаюче астрономічне явище – пік метеорного потоку Оріоніди. Це зорепад неймовірної краси. Однак, окрім цього, він має також цікаву історію.

Що людство знає про Оріоніди 

Оріоніди – це потік метеорів, котрий можна спостерігати на небі з 2 жовтня по 7 листопада. Свою назву вони отримали від сузір'я Оріона, у якому знаходиться їхній радіант - так званий центр, з котрого, здається, вилітають метеори. 

«Рій» метеорних тіл, з яких формуються Оріоніди, двічі на рік наближається до Землі. Завдяки цьому ми маємо змогу спостерігати два метеорних потоки: навесні – Травневі Аквариди (центр у сузір’ї Водолія з піком «зорепаду» 5 травня) та восени – Оріоніди (з піком 21-22 жовтня). 

"Зоряний дощ" Оріоніди

Зокрема, на піку метеорного потоку Оріоніди можна побачити до 25-ти метеорів за годину, але астрономи кажуть, що бувають винятки й інтенсивність зорепаду зростає до 50-ти метеорів за годину.

Такий масовий зорепад породжений кометою Галлея, котра кожні 76 років пролітає біля Сонця і Землі. Востаннє вона наближалася до нашої планети у 1986 році. Наступний її візит очікується у 2062 році.

Пролітаючи повз Сонце та рухаючись у напрямку до Землі, комета Галлея втрачає «пил» зі своєї орбіти. Швидкість, яку розвивають Оріоніди, складає до 70 кілометрів на секунду.

Саме тому цей пил, влітаючи в атмосферу нашої планети, нагрівається до неймовірно високої температури і просто згоряє, утворюючи яскраві спалахи. Відтак виникає відчуття, що ми на Землі бачимо зоряний дощ – тоді як насправді це згорілі часточки комети. 

Комета Галея
Комета Галея

Першим зафіксував появу Оріонід Едвард Херрік у жовтні 1839 та 1840 років. А вирахувати наступне «прибуття» Оріоніди зумів Александр Стюарт Гершель у жовтні 1864 року. Тоді він зафіксував аж 14 метеорів, що нібито вилітали із сузір'я Оріона – одного з найпомітніших сузір'їв із зорями, що разом утворюють обрис, схожий на статуру людини. Тож Гершель припустив, що це може бути чимось на кшталт метеорного потоку на небесному екваторі. Наступного року, теж у жовтні, дослідник зрозумів, що був правий – метеорний потік існує і повторюється щороку. Саме після цього відкриття вчені з усього світу почали цікавитися космічним явищем метеорного потоку і досліджувати його. 

Коли українці побачать Оріоніди 

Цьогоріч метеоритів у потоці Оріонід буде не надто багато, через це потрібно уважно вдивлятися у небо з темного місця, не відводячи погляду.  

Часточки метеорного пилу Оріонід мають різний колір: білий, червоний, синьо-зелений, жовтий, помаранчевий – та яскравість майже +2,5 m зіркової величини. А це значить, що саме завдяки своїй яскравості вони і нагадують зірки, котрі гаснуть і падають на Землю. 

Найбільш вдалий час, аби побачити незабутнє астрономічне явище для жителів середніх широт, – це час з опівночі до світанку (ніч на 22 жовтня) – саме тоді сузір'я Оріона найвище підіймається над горизонтом. 

Аби побачити метеоритний дощ, нам не знадобиться жодних спеціальних пристроїв. Варто тільки дивитися на небо подалі від міських вогнів – ліхтарів та рекламних підсвіток. Пізніше нашим очам доведеться налаштуватися на темряву – на це може піти від 10 до 20 хвилин. Аби правильно визначити напрямок у небі, звідки очікувати зорепад, можна скористатися інтерактивною картою неба з метеоритним дощем. Вона показує положення радіанта (круг) на нічному небі, приміром, у Києві (локацію можна змінити). 

Оріоніди у нічному небі
Оріоніди у нічному небі

В ідеалі потрібно споглядати метеоритний дощ, лежачи на землі або на підлозі просторого балкону чи веранди. Потрібно дивитися на південно-східну частину неба у ясну та безхмарну погоду. До речі, Міжнародна Метеорна Організація прогнозує, що у ніч на 22 жовтня, тобто у пік активності, можна буде побачити до 20 метеорів на годину. Правда, цьогоріч Місяць може завадити дивитися на небесну красу – він розташується недалеко від «центру» Оріону і може дещо «затуляти» своєю яскравістю контраст від спалахів на темному небі. Однак зорепад з кількадесят зірок ми обов’язково побачимо. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...