Маневри Ріната. Як Ахметов разом з Тимошенко веде війну з Коломойським і домовляється із Зеленським

СТРАНА.UA
СТРАНА.UA

Українське інтернет-видання

Юлія Тимошенко

Фракція "Батьківщини" останнім часом здійснює ряд дій, які можна трактувати як підтримку бізнесмена Ріната Ахметова. Наскільки ця співпраця є довгостроковою і чи замінить партія Тимошенко для Ахметова партію Ляшка в якості основного лобістського ресурсу в Раді?

Вітчизняний виробник

"Батьківщина" приєдналася до критики ідеї імпорту електроенергії в Україні з Білорусі та Росії за двосторонніми договорами. Іншим затятим критиком в Раді виступає фракція Євросолідарності Порошенка.

18 вересня парламент проголосував за зміни до закону "Про ринок електроенергії", дозволивши купувати за двосторонніми договорами електроенергію у країн, які не перебувають в європейському Енергетичному співтоваристві. До таких належать, в тому числі, Білорусь і Росія.

Відповідну поправку в законопроект №1084 "Про внесення змін до деяких законів України у сфері використання ядерної енергії" вніс глава "енергетичного" комітету Андрій Герус ( "Слуга народу", СН).

Пояснюючи її важливість колегам в сесійній залі, він стверджував, що з полегшенням імпорту електрики посилиться конкуренція на енергоринку, яка може привести до зниження тарифів.

"Це означає, що локальний монополіст буде заробляти менше, або він буде змушений знизити тарифи", - зазначив Герус у виступі, не уточнюючи, хто ж цей монополіст.

Практично відразу його ініціатива і сам депутат піддалися атакам з боку фракцій ЄС і "Батьківщини", які діяли паралельно. Ключових претензій дві.

По-перше, імпорт з Росії загрожує енергобезпеці країни та може перешкодити інтеграції енергоринку України з Євросоюзом. А, по-друге, дешева електроенергія з Росії вигідна великим промисловим споживачам - перш за все, феросплавним заводам, в собівартості продукції яких її частка значна. А феросплавний бізнес - сфера інтересів олігарха Ігоря Коломойського, який, як наполягають у партії Порошенка, і пролобіював відкриття імпорту.

Як наслідок, фракції "Батьківщина" і ЄС зареєстрували законопроекти про скасування поправки Геруса, які поки що не потрапили до порядку денного роботи Ради.

За лаштунками тісно

За словами експерта з енергетичних питань Дмитра Марунича, прихід дешевої в порівнянні з української електроенергії з Росії зазнає втрат для Національної атомної енергогенеруючої компанії "Енергоатом" і ДТЕК - найбільшого енергетичного холдингу України, який входить в бізнес-імперію Ахметова.

"Електрика в Росії дешевше, ніж в Україні. Тому її імпорт вигідний трейдеру, який може заробити на продажах всередині країни, і кінцевого покупця, але не тим, хто виробляє у нас електроенергію - "Енергоатому" та ДТЕК. Не можна сказати, що космічно по ним б'є, але в перспективі це для них не дуже добре ", - коментує Марунич "Країні".

Сам народний депутат Герус визнає в коментарі "Країні", що удар, зокрема, по ДТЕК буде чутливий.

"По імпорту [електроенергію] можна взяти на 10-15% нижче, ніж ціна ДТЕК. В Україні ДТЕК контролює понад 60% ринку того, що знаходиться за межами спеціальних зобов'язань (це зобов'язання, покладені на підприємства та організації для забезпечення послуг з постачання електроенергії населенню та соціальній сфері; переважно їх несе "Енергоатом" і гідроенергетика, в той час як в ДТЕК входить теплова генерація - Ред.) ДТЕК може недозаробити приблизно 5 млрд грн на рік, якщо внаслідок конкуренції електроенергія буде падати в ціні ", - зазначив парламентарій, додаючи, що число компаній-покупців електроенергіі з Білорусі вже досягло 41.

При цьому він пов'язує ажіотаж навколо теми імпорту з бажанням фінансово-промислової групи (ФПГ) Ахметова очорнити ідею і повернути колишню ситуацію на ринку, на що нібито ФПГ не шкодує грошей. Також у "Слузі народу" відзначають синхронність критики цієї історії з електроенергією з боку "Батьківщини" і партії Порошенка.

Однак в "Батьківщині" зв'язок з Ахметовим заперечують, натякаючи в свою чергу, на те, що "Слуга народу" лобіює інтереси Коломойського.

"Це та ситуація, коли дивись кому спочатку була вигідна поправка Геруса. А це зовсім інша відома олігархічна група. І коли закон був прийнятий, відразу фірми, наближені до глави цієї групи, який зараз найбільш наближений до влади, підписали контракти на постачання дешевої електроенергії на певні підприємства, - говорить член політради "Батьківщини" народний депутат минулих скликань Андрій Павловський "Країні". - А у нас у фракції люди розбираються і емоційні, тому так завзято кинулися критикувати ідею і самого Геруса, тим більше що через його комітет пройшов ще законопроект про розділення газотранспортної системи, щоб злити найбільш цінну частину в якісь ліві корпорації ".

У свою чергу джерело видання в партії ЄС у відповідь на питання "Країни" сказав, що "відносини Петра Олексійовича з Ахметовим були і залишаються хорошими".

Нагадаємо: Петро Порошенко, незважаючи на серйозне падіння рейтингу, до кінця президентства користувався підтримкою групи Ахметова, що проявлялася, крім іншого, в наданні телеефіру.

З Тимошенко теж налагоджено співпрацю, однак співрозмовник видання, близький до керівництва партії "Опозиційний блок", яка входить в орбіту впливу Ахметова, застеріг від політичних порівнянь.

"Я вже бачив, що деякі розумники порівнюють Тимошенко з Ляшком (лідер Радикальної партії Олег Ляшко, який входить в клієнтелу Ахметова - Ред.), Але це не так. Нинішня дружба Ріната Леонідовича та Юлії Володимирівни ситуативна і грунтується не на їхньому давньому знайомстві, а на поганих відносинах сьогодні з Ігорем Валерійовичем. Це все йому в пику. Вони ж (Коломойський і Тимошенко - Ред.) домовилися про підтримку на президентських виборах, а той висунув Зеленського з усіма витікаючими наслідками, що було розцінено як оголошення війни. Тепер вона за будь-якого приводу буде входити з Коломойським в клінч, як зараз. Вона буде працювати з ким завгодно, але проти нього. Великої любові з Ахметовим у неї немає, зате їх об'єднує нелюбов до Ігоря Валерійовича", - пояснює джерело в ОБ.

Працюючи проти Коломойського, група Ахметова одночасно веде гру з Офісом президента Володимира Зеленського.

Видимою ознакою цього стало голосування за важливий для ОП новий етап судової реформи, за що відмовилися голосувати багато депутатів, орієнтовані на Коломойського, однак підтримала частина парламентарів, обраних від Оппоблока. Причому це була ситуація, коли кожен голос був на рахунку.

Утримується від серйозної критики Зеленського і медіа-машина Ахметова.

Але навіть не скасування імпорту електроенергії, а гальмування в Раді небезпечного для ФПГ Ахметова законопроекту №1210, який збільшує ренту за залізну руду (і дуже сильно б'є по доходах групи), стане сигналом, що Банкова і донецький олігарх уклали союз, можливо, навіть взаємовигідний.

Денис Рафальський

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...