Whistleblower по-українськи: Як це працюватиме у нас та що говорить світова практика з викривання корупції

Фото: Проєкт "Викривачі"

Напередодні Верховна Рада ухвалила законопроєкт про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо викривачів корупції. За це рішення проголосували 252 депутати. Самі нововведення набудуть чинності з 1 січня 2020 року. Ну а ми тим часом розповідаємо, у чому їхня суть.

Зміни до Закону України «Про запобігання корупції»

Верховна Рада України 17 жовтня 2019 року ухвалила президентський законопроєкт №1010 «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції».

Законопроєкт вносить зміни до відповідного закону, а саме

 • визначає правовий статус викривачів корупції, їхні права та гарантії захисту;
 • унормовує порядок розкриття викривачем інформації щодо корупції;
 • забезпечує умови розкриття корупційної інформації;
 • звільняє викривача корупції або пов’язаного з корупцією правопорушення від юридичної відповідальності;
 • гарантує забезпечення викривачам корупції державного захисту, зокрема захисту їхніх трудових прав.

Ще одна зміна до закону передбачає право викривача корупції на отримання нагороди. Але нагороду передбачено лише у випадках, коли масштаб корупції становить не менше 5000 прожиткових мінімумів – наразі це 9,6 мільйонів гривень.

Водночас розмір нагороди за викривання корупції становитиме 10% від масштабу корупції (грошові кошти чи предмет), але не зможе перевищувати 3000 мінімальних заробітних плат, тобто 12,5 мільйонів гривень.

Як розпізнати випадок корупції?

У Законі України «Про запобігання корупції» наводиться визначення поняття корупція – це використання службового становища 1) особами, уповноваженими на виконання державних або функцій місцевого самоврядування, 2) прирівняними до них особами, 3) особами, що постійно або тимчасово обіймають посаду, 4) особи, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов’язків у юридичних особах (приватних фірмах); 5) іншими особами, відповідно до ст.3 Закону «Про запобігання корупції».

Спрощене визначення корупції надає проєкт «Викривачі»:

«Корупція – це використання службового становища та повноважень шляхом через вчинення будь-яких дій або умисна бездіяльність з метою отримання неправомірної вигоди, яка виражається у грошових коштах, майні, пільгах, послугах, перевагах тощо.

Чи навпаки – це надання або прийняття обіцянки, пропозиції або неправомірної вигоди з метою протиправного використання службових повноважень або можливостей (чи схиляння до цього)».

Існують загальноприйняті міжнародні ознаки або чинники корупції, які самі собою ще не означають факт її вчинення, але можуть сигналізувати про її наявність:

 • посадовець в однакових ситуаціях приймає різні рішення щодо різних осіб;
 • посадовець або інша уповноважена особа встановлює незвично довгий або короткий строк розгляду типового питання в однаковій ситуації для різних осіб;
 • у відповідь на повідомлення про порушення реакція відсутня;
 • пропозиції від організацій або осіб із допомогою вирішити якесь питання швидко за додаткову нагороду;
 • різного роду натяки від посадових осіб про «складність» питання;
 • сплата додаткових послуг, які не мають відношення до справи;
 • занадто часте використання передбачених законодавством виняткових процедур;
 • нетипові, незвичні та дивні рішення;
 • невідповідність між задокументованими та реально проведеними процедурами;
 • займання посадових осіб одної організації родичами;
 • невідповідність між образом життя та доходами посадовця.

Хто такий викривач?

В Україні поняття «викривач» розкривається в Законі «Про запобігання корупції». Так, викривач – це особа, яка надає допомогу в запобіганні та протидії корупції, а також за умови, що інформація є достовірною, повідомляє про порушення цього Закону.

Міжнародне визначення дещо відрізняється від українського, є ширшим та описує викривача як особу, яка надає будь-яку інформацію про діяльність, яка є незаконною, неетичною або неправильною, та здійснюється в приватній або публічній організації.

Відповідно викривання корупції за міжнародним визначенням – це розкриття інформації про незаконну діяльність або зловживання, що шкодить або загрожує інтересам суспільства.

Як закон захищає викривачів?

Як вже було зазначено вище, поправки до Закону України «Про запобігання корупції» встановлюють гарантований захист викривачів. Зокрема, викривачів забороняється звільняти з роботи або примушувати до звільнення, переводити на іншу посаду або в іншу організацію через їхні викривальні дії, призначати викривачам переатестацію на відповідність займаній посаді, змінювати умови праці, притягувати до дисциплінарної відповідальності чи застосовувати будь-який інший вплив на робітника, який виступив викривачем корупції.

У випадку порушенні цих норм, відповідно до ст. 60 Цивільного процесуального кодексу України, відповідальність за ці порушення несе відповідач.

На момент початку судового процесу по корупційному злочину викривачу та членам його родини надається офіційний статус у кримінальному провадженні. Так, викривач та його родина, відповідно до ст.2 Закону України «Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві», захищені правом на забезпечення їхньої безпеки.

Також, згідно з пунктом про звільнення від юридичної відповідальності, який у свою чергу посилається на ст.11 Закону України «Про доступ до публічної інформації», особи, які розголосили приватну інформацію щодо корупційного правопорушення, не мають нести юридичну відповідальність.  

Закон України «Про інформацію» зазначає, що деяка інформація з обмеженим доступом може бути розголошена в разі, якщо вона представляє суспільний інтерес і містить дані про загрозу державному суверенітету.

Як повідомити про корупцію?

Перш за все треба пам’ятати, що повідомлення про корупцію без доказів може бути розціненим як завдання шкоди честі та гідності особи, а за навмисно неправдиві свідчення передбачена кримінальна відповідальність.

Викриття корупції розділяють на два види – зовнішнє та внутрішнє. Внутрішнє викриття – це повідомлення про корупційну дію або бездіяльність своєму безпосередньому начальнику. А зовнішнє викриття передбачає передання інформації за межі організації.

Повідомити про корупцію можна у такі способи:

Міжнародний досвід викривання корупції

В США існує закон про наклеп, а для захисту викривачів створено понад 1000 організацій.

Згідно з ним, громадяни мають право подавати позов від імені уряду про повернення коштів, вкрадених унаслідок договірного шахрайства. За повідомлення, що викриває корупційну схему та яке буде доказаним, громадянин може отримати винагороду у розмірі до 25% від масштабу корупції.

У той же час рішення про призначення нагороди досягає половини від усіх повідомлень про корупцію, а запровадження відповідної законодавчої норми дозволило за 35 років повернути до бюджету Америки щонайменше 35 мільярдів доларів.

Іншою країною із стабільно працюючими антикорупційними заходами є Південна Корея. Завдяки запровадженню спеціальної Комісії з цивільних прав та боротьби з корупцією, за 10 років країні вдалося повернути до бюджету понад 60 мільйонів доларів, а більше 6 мільйонів доларів виплатили викривачам у якості нагороди.

В Європейському Союзі виділяють декілька країн із найсильнішим законодавством у сфері викривання фактів корупції, а саме Велику Британію, Ірландію та Словенію. Проте більшість країн, на жаль, залишаються не захищеними від навмисно неправдивих свідчень та наклепу.

*****

«Whistleblower» дослівно перекладається з англійської як «той, що свистить у свисток». В англійський мові саме це слово означає поняття «викривач».

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...