Мільярдний бізнес: Хто отримає надприбутки з тютюну, або трохи про Андрія Холодова

Андрій Холодов, Фото: Радіо Свобода

Днями найбільший виробник сигарет в Україні зупинив виробництво. І тютюнові підприємства попереджають, що його прикладу можуть послідувати і інші. Причина доволі проста - так вони протестують проти ухваленого парламентарями проєкту закону №1049, який обіцяє принести одному із "слуг народу" - Андрію Холодову - надприбутки.

Розповідаємо детальніше, що у цьому документі такого та хто такий Андрій Холодов.

Україні загрожує зменшення виробництва тютюну

Сьогодні стало відомо, що з 11 жовтня найбільший виробник сигарет в Україні тютюнова фабрика «В.А.Т.-Прилуки», яка входить до міжнародної групи компаній British American Tobacco, закрила виробництво. Фабрика просить відкликати 25 млн акцизних марок і повернути 505 млн грн, сплачених за них.

Це перша "ластівка" – результат чергового, ухваленого нашвидкоруч законопроєкту від нардепів із фракції "Слуга народу". Мова зокрема про проєкт закону №1049 від 29 серпня 2019 року, який парламентарі ухвалили 4 жовтня. І хоча документ ще не підписав президент, наслідки його сумні.

Проти рішення парламентарів "повстали" тютюнові виробники та підприємці. У них претензії швидше не до всього документу, а до однієї поправки, яка може істотно змінити ситуацію на тютюновому ринку. Суть її зводиться до встановлення торговельної націнки (так званої, "маржі") на сигарети для оптової та роздрібної торгівлі на рівні 7% та 13% від максимальної роздрібної ціни відповідно. Так, виробники зобов’язані будуть продавати сигарети дистриб’юторам за ціною не вище 80% від МРЦ", - заявили в компанії "Укртютюн".

На переконання представників тютюнових компаній набуття чинності цього законопроєкту спричинить серйозні наслідки для галузі. "Це відсутність перехідного періоду і механізмів імплементації. Найближчим часом це наражає наш бізнес на ризики. Ми будемо змушені розглянути питання виробництва нашої продукції на інших фабриках, оскільки ми навіть не до кінця розуміємо, як виконувати цей закон", - заявив генеральний директор "Бритіш Американ Тобакко Україна" Саймон Уелфорд.

Проти введення відповідного закону в дію виступають і в Раді підприємців. Там переконані, що згадана поправка №8 призведе до необгрунтованого підвищення цін на сигарети на 18% (тобто в середньому на 7 гривень за пачку) вже в найближчі тижні.

Генеральний директор "Імперіал Тобакко" в Україні Растіслав Чернак припустив, що зміни законодавства негативно відобразяться не тільки на виробниках, а й на державному бюджеті. Він спрогнозував скорочення обсягів виробництва цигарок на 25%: "Таке падіння за нашими підрахунками, коштуватиме держбюджету близько 7 млрд грн". Це також може створити негативний сигнал для інвесторів та призвести до закриття фабрик Філіп Морріс, BAT, JTI, Imperial Tobacco та втрати 50 тисяч робочих місць в цілому в тютюновій індустрії.

Крім того, він наголосив, що такі законодавчі ініціативи можуть спричинити збільшення обсягів нелегальної торгівлі тютюновими виробами з 8,4% до 20%. Адже за останні три роки обсяг зріс приблизно всемеро, і це щороку коштувало держбюджету 5 млрд гривень.

При цьому, занепокоєння викликає не тільки зміст скандальної поправки, а й методи її ухвалення. "Ця поправка була внесена наспіх, з порушенням вимог ч. 1 ст. 116 Регламенту і вона ніяк не пов'язана зі змістом законопроекту і метою його прийняття", – заявив у листі голова Ради підприємців Леонід Козаченко.

Тобто в результаті введення в дію ухваленого законопроєкту програють майже всі – і виробники, які будуть змушені скоротити виробництво, і покупці, які, навряд чи масово кинуть палити, і працівники підприємств, які поповнять ряди безробітних після скорочення виробництва, і державна казна, яка недоотримає уже враховані кошти.

Але, якщо комусь це не вигідно, то хтось може мати цілком реальний зиск від прийняття законопроєкту. І вигоду отримають посередники, оскільки це не податок, а чергова корупційна схема для збільшення доходів роздрібних мереж, пише "112.ua".

Кому це може бути вигідно

Скандальну поправку внесли депутати-члени профільного Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики напередодні фінального голосування за законопроєкт у сесійній залі.

Серед членів Комітету зацікавленим у зміні ситуації на тютюновому ринку може бути тільки один член - депутат від фракції "Слуга Народу" Андрій Холодов. Адже інші парламентарі так чи інакше перетиналися з ринками: національної лотереї, пивної індустрії, медіа, видобутку газу.

Андрія Холодова ж пов’язують з тютюновим бізнесом і називають "тютюновим королем". Звісно, неофіційно.

Так, за даними аналітичної системи YouControl, на Холодова зареєстровано ТОВ "Флорентіно" (ЄДРПОУ 39746328), що спеціалізується на "мобільному харчуванні". Як ФОП Холодов до 10 червня працював у сфері "консультування з питань комерційної діяльності й керування".

А ось інформація про дружину Холодова значно цікавіша. На неї зареєстровано кілька підприємств з видами діяльності, пов'язаними з утриманням МАФів, повідомляє "Depo.ua". Серед них:

  • ТОВ "Юкрейн Ріал Естейт" (ЄДРПОУ 40197909), керівник підприємства – Максим Холодов, брат Андрія Холодова. На нього зареєстровано ще кілька підприємств із такими самими КВЕДами: "оптова торгівля іншими непродовольчими товарами споживчого призначення", "надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна";
  • ТОВ "Хед Менеджмент Компані" (ЄДРПОУ 36521490) та ТОВ "Табак Індастріал ЛТД" (ЄДРПОУ 41882098).

Андрій Холодов, за даними "Obozrevatel", контролює більшу частину Т-кіосків у столиці, у яких серед іншого продаються і тютюнові вироби. Видання, посилаючись на своє джерело, повідомило, Холодов намагається "витіснити" з цього ринку Миколу Ганула, власника компанії "Ганул".

"Вони намагаються підім'яти під себе якомога більше місць для продажу сигарет. Нагадаю, що у нас є МАФи по-різному функціональному призначенню. Так ось, вони намагаються по максимуму міняти функціональне призначення на продаж сигарет. Ще між Холодовим і Ганулом йшла війна за "Союздрук". Як ви розумієте, продавати пресу ніхто не хоче, набагато вигідніше – сигарети", - пояснив співрозмовник видання.

Також повідомляється, що "війни" Холодова і Ганула йшли на різних ринках – по лінії МАФів, а також зупиночних комплексів. Вважається, що в сфері зупиночних комплексів Холодов переміг. "Також у них йде боротьба за перші поверхи – маленькі приміщення, де можна організувати пункти з продажу сигарет",- підсумувало джерело.

До речі, Холодов – не єдиний народний депутат від "Слуги народу", хто "переймається" бізнесом МАФів. Ще одним зацікавленим є Артем Культенко – 51-й номер (був 52-м) у списку партії, пише "Чесно". Це теж досить цікава особистість, але розмова сьогодні не про нього.

Тож, якщо вважати, що найбільшу "користь" від дії нового законопроєкту отримають роздрібні мережі з продажу тютюну, то зацікавленість певних нардепів, а особливо одного, в поправці очевидна.

Що відомо про Андрія Холодова

Андрій Холодов народився 20 серпня 1972 року в місті Кременчук Полтавської області. Український бізнесмен, заступник директора ТОВ «Текам Плюс», благодійник, засновник ТОВ "Флорентіно", девелопер – займається орендою і продажем нерухомості.

Був обраний народним депутатом України у багатомандатному виборчому окрузі від партії «Слуга народу» (№22 у виборчому списку).

Андрій Холодов одружений на дизайнері Катерині Шаховській, вона займається виробництвом і реалізацією весільних і вечірніх суконь під відомим брендом «Stella Shakhovskaja».

Андрій Холодов з дружиною. Фото з відкритих джерел
Андрій Холодов з дружиною. Фото з відкритих джерел

Холодов Андрій Іванович обіймає багато посад, а саме: у сфері бізнесу він займається питаннями оренди та продажу комерційної і житлової нерухомості, так само є девелопментом і бізнес консалтингом, де охоплює і інші види господарської діяльності. У цей же час Холодов є бенефіціаром заводу «Ефкон-вікна», які займаються виробництвом алюмінієвих профілів та інших будівельних конструкції з металу. Ще йому належить ТОВ «Фаворит-М», яке зареєстроване в столиці.

Родина нардепа має у власності маєток в елітному районі Відня в Австрії, повідомляє "Радіо Свобода". Будинок придбаний у 2013 році за 6 мільйонів євро. Також у Відні розташований салон весільних та вечірніх суконь, який належить дружині Холодова – він знаходиться на вулиці Вальфішгассе у центрі міста.

За даними "Української правди" Холодов є одним з кандидатів на пост голови Київської міської держадміністрації. І його призначення значно спростить ведення "бізнесу" нардепа, про який йшлося вище.

Вочевидь, при прийнятті законопроєктів Холодовим на перший план виходять бізнес інтереси.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...