Чому затримали Гладковського: Версії експертів

Ярослав Конощук
Ярослав Конощук

Журналіст, парламентський кореспондент, політичний аналітик.Закінчив Національний педагогічний університет ім. М.П. Драгоманова, диплом спеціаліста політології (з відзнакою).

Олег Гладковський

Національне антикорупційне бюро у четвер затримало колишнього першого заступника секретаря РНБО Олега Гладковського після невдалої спроби залишити територію України. Однак не секрет, що полювання на високопосадовців підозрюваних у корупції часто нагадує аматорську риболовлю, де рибку під спалахи фотоапаратів та телекамер показують, а, потім, тихенько відпускають. ZIK з’ясовував, чому прийшли за Гладковським.

Рейтинг падає - “саджати будемо”?

Передвиборча програма Зеленського містила обіцянку, що злочинці у владі будуть покарані. Білборди та сітілайти з яскравим лозунгом “весна прийде - саджати будемо” були усюди. Однак нещодавно він заявив, що не може впливати на роботу правоохоронних органів, таким чином опосередковано підтвердивши популістичність своїх минулих заяв.

Білборди
Білборди

Керівник центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов вважає головною причиною затримання колишнього першого заступника секретаря РНБО Олега Гладковського падіння рейтингу президента України Володимира Зеленського (нещодавнє опитування КМІС показало, що рейтинг Зеленського впав на 7%).

"Основним драйвером затримання Гладковського стала інформація про падіння рейтингу Зеленського та його політичної сили. Хоча я б жодної трагедії з цього не робив, оскільки телефонне опитування. По-друге, це закономірність: медовий місяць, навіть якщо б Зеленський взагалі б нічого не робив, ні доброго ні поганого, рано чи пізно закінчився і його рейтинг знизився. Все одно, якщо порівнювати популярність нинішнього глави держави з Петром Порошенко чи Леонідом Кучмою, то його справи наразі суттєво кращі", - вважає політолог.

Водночас Андрій Золотарьов не виключає, що на затримання екс-чиновника могла вплинути відсутність домовленості про недоторканність.

Експерт утримався від прогнозу щодо справи екс-заступника секретаря РНБО, однак додав, що імітація гасла “саджати будемо” може боляче вдарити по популярності Володимира Зеленського

"Про українських корупціонерів, наразі, як про риболовлю на каналі "Діскавері", упіймали, показали - відпустили. Далі будемо дивитися, що буде. Пашинський, як і Свинарчук (колишнє прізвище Олега Гладковського, - ZIK), вони є одіозними персонами, яких не любить принаймі частина прихильників попереднього президента. Це цілком очевидно. Тому, звісно, крок зроблено в правильному напрямку. Однак досвід президентства Порошенка засвідчив, що якщо ти відпускаєш попередників, то далі може постати питання про друзів, а якщо і друзів, то рейтинг йде в нуль", - наголосив Андрій Золотарьов.

Наскільки дійсно Гладковський спробував втекти від кримінального переслідування, то велике питання. 

Політолог Руслан Бортник не виключає, що Гладковський і не збирався залишати межі України.

"Якщо б Гладковсьий сьогодні полетів з України це був би, звичайно, серйозний скандал для правоохоронних органів і, мені здалося, що правоохоронці перестрахувалися. Чи збирався Гладковський справді залишати нашу країну? Не знаю, але мені видається, що аеропорт - це не найкращий спосіб для втечі.. Є кордони з сусідніми країнами, зокрема і не визнаними, які можна спокійно перетнути, якщо ти справді втікаєш. Якщо це і був спосіб втекти з країни, то він був не розумним. Я більше схиляюся до думки, що Гладковський і не збирався нікуди втікати", - зауважив політолог.

"Однак з урахуванням резонансу, який могла би викликати інформація про те, що він залишив країну, з урахуванням обіцянок про великі посадки президента, мабуть і відбулося це затримання", -  додав експерт.

Говорячи про перспективи розслідування проти колишнього першого заступника секретаря РНБО, Руслан Бортник зауважив, що теоретично слідчі "можуть вийти на Порошенка" за умови, якщо отримають відповідні свідчення.

Є ще фактор, який змушує замислитися щодо спроби втечі підозрюваного екс-чиновника. Після зміни влади Гладковський повернувся у бізнес і став президентом автомобільної корпорації “Богдан”. Як повідомили в прес-службі корпорації, їхній керівник збирався їхати за кордон у робочих справах.

«17 жовтня Гладковський прямував на світову виставку автобусної техніки Bus world 2019, яка розпочинає свою роботу 18 жовтня у Брюсселі. Він був офіційно запрошений на цей захід і мав на меті взяти участь у низці запланованих ділових перемовин як очільник провідної автомобілебудівної корпорації. Після відставки з державної служби Олег Гладковський офіційно повернувся до управління корпорацією і в цьому статусі неодноразово виїздив за кордон і повертався в Україну. Отже, зручна для багатьох версія про начебто спробу залишити Україну не витримує ніякої критики», – твердять у корпорації «Богдан».

За інформацією джерел ZIK, у правоохоронних органах йдуть перемовини про його можливе звільнення.

"Якщо не вдасться домовитися, то Гладковського можуть і закрити. Відбілювання родини колишнього першого заступника секретаря РНБО не зіграло в плюс команді Зе", - зауважують співрозмовники. 

Чим завершиться ця історія, дізнаємося згодом. А поки ретельно слідкуємо за кроками команди президента. 

Ярослав Конощук

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...