live

Депутатів-прогульників позбавлятимуть зарплат: Що передбачає новий закон і як це буде на практиці

Депутати припинять голосувати за колег?

Напередодні український парламент ухвалив закон про введення штрафів народним депутатам, котрі без поважної причини пропускають роботу. Насправді про покарання депутатів-прогульників заговорили одразу після скасування депутатської недоторканності – на початку вересня, на перших засіданнях Верховної Ради ІХ скликання.

Історія введення штрафів для депутатів

3 вересня Верховна Рада проголосувала за зняття депутатської недоторканності, а вже за кілька днів президент України Володимир Зеленський запропонував парламенту ухвалити ще й норму щодо позбавлення депутатів мандата за прогули і «кнопкодавство».

Після цього заступник голови парламенту Руслан Стефанчук зареєстрував законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення особистого голосування народними депутатами України». Документом пропонувалося штрафувати нардепів за «кнопкодавство», тобто за голосування за якогось з депутатів, окрім себе, на 50-85 тисяч гривень.

І от зрештою у вівторок, 16 жовтня, Верховна Рада України ухвалила закон про внесення змін до ЗУ «Про статус народного депутата України» (№ 1035-2), яким обмежується зарплатня нардепа, якщо він пропускає пленарні засідання парламенту або комітетів без поважних причин.

Документ підтримали 265 народних депутатів з 382, зареєстрованих у сесійній залі.

Закон чекає на підпис Голови парламенту та Президента, набирає чинності з 17 жовтня, а вводиться в дію з 1 листопада 2019 року.

Як обмежуватимуть зарплату нардепів за прогули

Ухвалений закон встановлює правило: якщо народний депутат протягом календарного місяця упродовж однієї чергової сесії парламенту без поважних причин не бере особистої участі у більш як 30% голосувань при прийнятті рішень Верховної Ради на пленарних засіданнях Верховної Ради або у більш як 50 відсотках засідань комітету, до якого він належить, йому не відшкодовуються витрати, пов’язані з виконанням депутатських повноважень, за відповідний календарний місяць. Також у законі вказано, що підстава для нарахування нардепу зарплатні – це його участь у не менш як 70% голосувань Верховної Ради на кожному пленарному засіданні.

У законі уточнюється, що такі «санкції» застосовуватимуться до нардепів за розпорядженням Голови Верховної Ради, що видаватиметься комітетом з депутатської етики на основі даних про облік робочого часу нардепів, отриманих від Апарату Верховної Ради.

Законом вносяться зміни і до регламенту Верховної Ради України щодо реєстрації нардепів на робочому місці. Цікаво, що до сьогодні народні депутати мали підтверджувати свою участь у пленарному засіданні письмово. Але тепер, як йдеться у документі, письмової реєстрації депутатів на пленарних засіданнях більше не буде. Перед відкриттям кожного пленарного засідання у залі засідань Верховної Ради нардеп має зареєструватися за допомогою електронної системи, натиснувши кнопку «за». Якщо він цього не зробив, проте на пленарному засіданні голосував, його вважають таким, що зареєструвався за допомогою електронної системи.

Примітно, що дотепер народні депутати реєстрували свою присутність на робочому місці через електронну систему – картка має бути у слоті, і тоді нардеп вважається присутнім на роботі. Проте тепер потрібно буде не лише вставити картку у слот, а й власноруч натиснути кнопку «за». Цікаво, що після прийняття закону нардепам все ж нараховуватимуть виплати, якщо вони реєструють свою присутність на пленарних засіданнях тільки за допомогою електронної системи.

Закон має забезпечувати належне виконання народним депутатом визначених законом обов’язків. Також документ має на меті мінімізувати випадки, коли неналежне виконання обов’язків нардепів унеможливлювало проведення засідань комітетів Верховної Ради через відсутність кворуму та прийняття парламентом рішень через недостатність голосів.

Що думають з цього приводу експерти і політики

На думку юристів, схвалені зміни до регламенту Верховної ради відповідають європейській практиці, де у багатьох країнах існують подібні норми щодо дисципліни парламентарів. Наприклад, у Франції, Туреччині та Португалії відсутність на двох засіданнях без поважних причин є підґрунтям для втрати депутатом мандату.

Народний депутат України Давид Арахамія зазначив, що у депутата-мажоритарника є повноваження на окрузі та заробітна плата, і якщо він не ходить на роботу без поважної причини, у нього повинні забрати все.

За словами політичного коментатора Володимира Кацмана, закон про штрафування нардепів за прогули може порушувати трудове законодавство. Він зазначив, що у трудовому законодавстві чітко прописані випадки, коли працівника можуть оштрафувати чи звільнити з роботи. Тоді як жодних пунктів щодо прогулів нардепів там немає, тому закон про штрафи за прогули може спричинити правову колізію.

Як це буде на практиці

З перших днів роботи новообраної Верховної Ради ІХ скликання народні обранці не цуралися голосувати за своїх колег, звісно, за їх згодою та, вірогідно, навіть проханням. Так, у вересні нардепа-мажоритарника від «Слуги народу» Сергія Литвиненка викрили у «кнопкодавстві» – він проголосував за нардепа Олександра Скічка. Пізніше народна депутатка також від «Слуги народу» Олена Копанчук натиснула «за» замість свого однопартійця В’ячеслава Рубльова, голосуючи за законопроект про внесення змін до ЗУ «Про будівельні норми».

Наступного дня Литвиненко і Копанчук вибачилися за порушення правил персонального голосування, пообіцявши передати свою зарплату за місяць на благодійність. Народні обранці переконували, що понад усе хотіли, аби за закони проголосували, тому і натискали кнопки не лише від свого імені, а й від імені колег. Однак, і тут цікава річ – якщо ці нардепи дійсно віддадуть свої зарплати на благодійність, тоді виходить, що їм доведеться жити на нетрудові доходи. Правда, зараз достеменно невідомо, чи депутати виконали свою обіцянку щодо «зарплатної благодійності».

Отож, якщо раніше у народних депутатів була можливість і час понатискати «за» не лише за себе, а й за кількох сусідів по кріслам, голосуючи за законопроєкти, то і тепер їм нічого не заважатиме це робити, «реєструючи» присутність колег у залі Верховної Ради. До того ж, як показує практика вітчизняної політики, у будь-якої заборони є шляхи обходу, а у будь-якого правила – прогалини, завдяки яким ці заборони можна обійти. 

Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...