Aнонси

усі анонси
Новини » Події 855 Читать эту новость на русском

Катастрофа MH17: Чому до відповідальності намагаються притягнути Україну

Нещодавно депутати парламенту Нідерландів одноголосно ухвалили рішення щодо розслідування причетності України до справи про збиття «Боїнгу 777» над Донбасом у 2014 році. Окрім того, Палата представників нідерландського парламенту ініціювала початок цього розслідування, зокрема депутати закликали з’ясувати, чому Україна не закрила свій повітряний простір на сході на час активних бойових дій. Втім, деякі факти говорять про те, що таке рішення в Нідерландах було ухвалене під впливом Росії, при чому вже не вперше.

Катастрофа MH17: Чому до відповідальності намагаються притягнути Україну
Фото ZIK

Пояснюємо, чим це загрожує Україні та кому може бути вигідно перекласти провину за збиття МН17 на українську сторону.

Про яку відповідальність йде мова

1 жовтня 2019 року Палата представників парламенту Нідерландів ініціювала розпочати  розслідування української відповідальності у трагедії MH17.

8 жовтня парламент проголосував за відповідну ініціативу та ухвалив рішення.

Так, парламент зобов’язав уряд розслідувати та надати звіт щодо відповідальності української сторони, зокрема за те, чому не було закрито повітряний простір над зоною бойових дій у 2014.

Одним із основних політиків, хто виступав за те, щоб домогтися від влади України пояснень  щодо цього питання, був депутат Кріс ван Дам.

Після катастрофи, що сталася 17 липня 2014 року, відповідно до Конвенції про міжнародну цивільну авіацію (IKAO), Україна передала Раді з безпеки Нідерландів повноваження щодо розслідування катастрофи.

Уповноважений орган Нідерландів оприлюднив перший звіт щодо розслідування 9 вересня. В ньому зазначалося, що під час зльоту літак був справний, а зміст доповіді дав зрозуміти, що причиною зруйнування судна у повітрі стало влучення ракети.

13 жовтня 2015 року Рада з безпеки Нідерландів надала фінальний звіт щодо технічного розслідування авіакатастрофи «Боїнгу». У ньому було зроблено чіткий висновок, що літак було збито ракетою з материкової території. Аналіз уламків показав, що ракету було запущено з зенітно-ракетного комплексу одного з трьох видів: «Бук», «Бук-М1» або «Бук-М1-2».

Також, звіт містив висновок, що Україна при організації повітряного руху в умовах збройного конфлікту в регіоні в недостатньому обсязі врахувала всі можливі ризики. Іншими словами, випадки з міжнародної практики містять випадки закриття повітряного простору на період відповідних ситуацій, чого не було зроблено в Україні (це не є обов’язковим, а світова практика не має випадків повної заборони руху цивільної авіації на період військових дій у країні).

Чому це вирішили зробити зараз

З березня 2020 року, тобто вже зовсім скоро, почнеться судовий процес у справі про збиття літаку рейсу MH17.

Розслідування цієї справи триває з 2014 року. Тоді паралельно з розслідуванням причин падіння «Боїнгу» уповноваженим органом Нідерландів, у липні 2015 влада України, Малайзії, Нідерландів, Австралії та США сумісно ініціювали кримінальне розслідування. Згодом було створено Об’єднану слідчу групу (JIT), яку очолила прокуратура Нідерландів.

Свій перший попередній звіт JIT оприлюднила 28 вересня 2015 року, в якому було зроблено висновок, що літак було збито з зенітно-ракетної установки «Бук» із селища Первомайське Донецької області. На той час ця територія була непідконтрольною українській владі.

На додаток, слідча група зазначила, що відповідна ЗРК належить Російській Федерації, куди його було повернуто одразу після катастрофи.

Другий звіт Об’єднана слідча група представила 24 травня 2018 року. Згідно з висновками приватного розвідувального агентства британського походження Bellingcat, а також спираючись на висновки свого розслідування, JIT стверджувала, що зазначений ЗРК належить збройним силам Росії та знаходився на озброєнні військового підрозділу в місті Курськ.

Того ж року в міністерстві оборони РФ заявили, що ЗРК, із якого ймовірно було збито «Боїнг», вироблено в Росії за радянських часів, але одразу після цього відправлено до Тернопільської області Української РСР.

19 червня 2019 року Державна прокуратура Нідерландів заявила про підозру в причетності до збиття літака росіянина Ігоря Гіркіна (Стрєлкова) і трьох його підлеглих.

Слідча група та прокуратура Нідерландів у вересні цього року заявили, що одним із підозрюваних вважають екскомандувача незаконних збройних формувань «ДНР» Володимира Цемаха, якого у червні затримала СБУ, а у вересні переданий Росії у рамках двостороннього обміну полоненими.

Зважаючи на приближення процесу, Росія «затуманює» розслідування, перекладаючи провину на українську сторону. Російська Федерація намагається запевнити в цьому владу інших країн, а також усе міжнародне співтовариство різними способами.

Наприклад, на кінець жовтня в Гаазі заплановано показ провокаційного фільму про «розслідування» катастрофи MH17.

У цьому фільмі, авторами якого є російська журналістка Яна Єрлашова та проросійський блогер із Нідерландів Макс Ван дер Верф, результати розслідування Міжнародної слідчої групи ставляться під сумнів. Тобто, версія причетності Росії до катастрофи MH17 у цьому фільмі повністю відхиляється, а замість цього здійснюється активна спроба перекласти провину на Україну.

Військовий міжнародний експерт Михайло Самусь має думку, що Нідерланди почали шукати українську провину під впливом Росії.

Інші експерти пов’язують подібне рішення Нідерландів із недавньою видачою Російській Федерації у рамках двостороннього обміну полоненими Володимира Цемаха, якого нідерландська прокуратура вважає ключовим свідком.

Більше того, ще до запланованого обміну полоненими МЗС Нідерландів закликали українську владу не видавати Цемаха, адже той мав би дати цінні свідчення у справі. Однак, Україна цього не зробила, тож це є ще одною ймовірною причиною порушення Нідерландами питання української відповідальності саме в такому контексті.

Чим це загрожує Україні

Подібне рішення у цій справі відбувається вже не вперше. У 2019 році президент Малайзії заявив, що звинувачення у бік Росії є політичним і позбавленим фактів.

У 2016 році, коли Україна підписувала Угоду про Асоціацію з ЄС, під російським впливом в Нідерландах відбувся референдум щодо відношення до української євроінтеграції нідерландського населення. Результати цього референдуму показали негативне ставлення до цієї Асоціації.

Таким чином, подальші дії Кремля в цьому напрямку загрожують Україні проблемами не тільки з Нідерландами, а й з усіма країнами Євросоюзу, а також країнами, громадяни яких загинули в катастрофі MH17.

На додаток, якщо участь Росії суд вважатиме недоведеною, за цим може слідувати зняття з РФ європейських санкцій, а це означитиме, що Україна отримає ще одну поразку та залишить собі все меншу підтримку з боку міжнародного співтовариства у питанні російської агресії на Донбасі.

Додайте ZIK.UA в обрані джерела Додати в обрані Google News

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

програми телеканалу ZIK

Ринок землі. Перспективи членства України в НАТО | Треба поговорити | 12.11.19
Ринок землі. Перспективи членства України в НАТО | Треба поговорити | 12.11.19 Треба поговорити
Іван Шинкаренко | 12.11.19 | HARD з Влащенко
Іван Шинкаренко | 12.11.19 | HARD з Влащенко HARD з Влащенко
Бійки депутатів. Корупція в Раді. Яка небезпека закладена у бюджет? | Народ проти | 08.11.2019
Бійки депутатів. Корупція в Раді. Яка небезпека закладена у бюджет? | Народ проти | 08.11.2019 Народ проти
Антон Геращенко | 11.11.19 | HARD з Влащенко
Антон Геращенко | 11.11.19 | HARD з Влащенко HARD з Влащенко
Бійка в суді Києва. Ринок землі в Україні. Скандали за участі
Бійка в суді Києва. Ринок землі в Україні. Скандали за участі "Слуги народу" | Треба поговорити Треба поговорити
Ринок землі в Україні.
Ринок землі в Україні. "Слуга народу" без монобільшості? | Деталі дня | 12.11.19 Деталі дня