Aнонси

усі анонси
Новини » Світ 242 Читать эту новость на русском

Польський вибір: Як парламентські вибори у сусідів позначаться на Україні

Днями в Польщі відбулися парламентські вибори. І зважаючи, що це наші сусіди-європейці, інтерес з боку України очевидний.

Польський вибір: Як парламентські вибори у сусідів позначаться на Україні
Фото ZIK

Розповідаємо про результати виборів у Польщі та на що може розраховувати Україна у відносинах із сусідами.

Хто здобув перемогу на парламентських виборах у Польщі

У неділю, 13 жовтня, в Польщі обирали депутатів до Сейму та Сенату. Найбільше мандатів у Сеймі отримала правляча з 2015 року націонал-консервативна партія "Право і справедливість" Ярослава Качиньського.

У нижній палаті парламенту Польщі у цієї партії буде 235 мандатів з 460. Це дозволить партії самостійно ухвалювати рішення без необхідності вступу до коаліції. Однак, перевагу в Сенаті (верхній палаті) партія все ж втратила.

Партію Качиньського підтримали понад 8 млн поляків. Усього участь у виборах взяли понад 18,6 мільйона громадян країни, що становить явку виборців у 61,74%.

У Сенаті ситуація дещо інша більшість отримують представники опозиції і безпартійні кандидати. У Піс в Сенаті буде 48 крісел проти 61 в минулій каденції. Усього в сенаті 100 крісел. 

Чим відома партія Качиньського

Враховуючи, що Польща – сусідня країна, варто дізнатися основну риторику партії "Право і справедливість".

Партія була створена у 2001 році братами Лехом та Ярославом Качиньськими. У 2015 році вона здобула однопартійну більшість і відтоді формує уряд, пише "ВВС". Партія захищає традиційні інститути – родину, католицьку церкву, впроваджує програми з подолання демографічної кризи, повернення польських мігрантів.

Так уряд впровадив щомісячні виплати у розмірі 500 злотих на другу дитину та наступних дітей. З 1 липня поточного року таку суму виплачують усім дітям віком до 18 років. Витрати на цю програму сягають 2,5 млрд доларів на рік.

З серпня 2019 року скасували сплату податків на прибуток для молоді віком до 26 років щоб зупинити міграцію молодих спеціалістів.

Також партія підтримує пенсіонерів – у 2017 році було знижено пенсійний вік з 67 до 65 для чоловіків і 60 – для жінок.

Характеризується ідеологія партії і радикальними поглядами. Приміром – протистоянням з ЄС. Польський уряд не сприймає кліматичну політику, квоти для біженців, тощо. Польська влада побоюється, що разом з біженцями в країну можуть приїхати ісламські екстремісти. "Право і справедливість" виступає проти пропаганди сексуальної рівності, толерантності до ЛГБТ, вважаючи дані цінності чужими для польських традицій і способу життя, пише "112 Україна".

У партії також вважають, що ЄС перебуває у кризі через спроби "культурної уніфікації", "ерозію суверенітету" країн-членів, "недобросовісне ставлення до нових членів" та домінування кількох держав.

Плюси та мінуси для України

У передвиборній програмі партії про Україну згадується тільки у контексті підтримки євроінтеграційних прагнень. У партії виступають за розширення Євросоюзу та окреслення реальних перспектив для східноєвропейських країн – Грузія, Україна, Молдова.

У програмі також висвітлюється бачення засад відносин з Німеччиною, Литвою та Росією, щодо України такого бачення немає.

Серед найвагоміших плюсів попереднього уряду для України можна назвати чітку позицію Польщі в україно-російському конфлікті, а саме збереження санкцій проти РФ та протистояння енергетичній експансії Росії на кшталт "Північного потоку-2". Також варто відзначити військову співпрацю з Україною та підтримка українського прагнення до членства у НАТО та ЄС, пише "Європейська правда".

Польща є одним з основних торговельно-економічних партнерів України. У минулому році двосторонній товарообіг склав 7 млрд євро. Польща – привабливий інвестиційний партнер для України. Щоб компенсувати нестачу робочих рук на внутрішньому ринку, уряд залучає трудових мігрантів з України. Близько 2,5 млн українців щороку їздять на заробітки до Польщі.

Серед основних мінусів можна визначити суперечку на історичні теми, яка перейшла в стадію затяжної. Небезпечним є і гострий конфлікт Польщі та Німеччини щодо репарації за збитки часів Другої світової. Довіри Брюсселя до Варшави не додала й судова реформа, яка мала поставити суддів де-факто під контроль міністра юстиції.

Не виключено, що у майбутні 4 роки ці тренди залишаться актуальними, а уряд Польщі не зазнає істотних змін. Можливо, всі ключові міністри, у тому числі прем’єр-міністр Матеуш Моравецький, збережуть свої посади. Тож політика щодо України не зміниться.

*****

Президент Польщі Анджей Дуда закликав не ігнорувати загрози для Європи з боку Росії. Польський президент закликав лідерів ЄС підтримувати усі ініціативи, метою яких є зміцнення безпеки східного флангу НАТО і Євросоюзу.

Додайте ZIK.UA в обрані джерела Додати в обрані Google News

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

програми телеканалу ZIK

Ринок землі. Перспективи членства України в НАТО | Треба поговорити | 12.11.19
Ринок землі. Перспективи членства України в НАТО | Треба поговорити | 12.11.19 Треба поговорити
Іван Шинкаренко | 12.11.19 | HARD з Влащенко
Іван Шинкаренко | 12.11.19 | HARD з Влащенко HARD з Влащенко
Бійки депутатів. Корупція в Раді. Яка небезпека закладена у бюджет? | Народ проти | 08.11.2019
Бійки депутатів. Корупція в Раді. Яка небезпека закладена у бюджет? | Народ проти | 08.11.2019 Народ проти
Антон Геращенко | 11.11.19 | HARD з Влащенко
Антон Геращенко | 11.11.19 | HARD з Влащенко HARD з Влащенко
Бійка в суді Києва. Ринок землі в Україні. Скандали за участі
Бійка в суді Києва. Ринок землі в Україні. Скандали за участі "Слуги народу" | Треба поговорити Треба поговорити
Ринок землі в Україні.
Ринок землі в Україні. "Слуга народу" без монобільшості? | Деталі дня | 12.11.19 Деталі дня