Aнонси

усі анонси
Новини » Політика 291 Читать эту новость на русском

Чи потрібен новий ринок землі: Головні тези міністра економіки Милованова

Міністр економіки Тимофій Милованов розповів про маніпуляції з кадастром, необхідністю врегулювання питань володіння землею іноземцями та як зросте економіка після впровадження закону про продаж землі.

Чи потрібен новий ринок землі: Головні тези міністра економіки Милованова
Фото ZIK

Головне з інтерв'ю міністра виданню The Page.

Минулого тижня президент Володимир Зеленський заявив, що він проти продажу української землі іноземцям. Заяву було озвучено вже після того, як до Верховної Ради внесли ліберальний законопроєкт, який дозволяє нерезидентам України купувати земельні ділянки. Його авторами є депутати від «Слуги народу».

Про тіньовий ринок землі

Є два типи приватної власності на землю. 10% може вільно продаватися, а 90% - не може. Тобто мораторій на землю забороняє продавати ці 90%

Ринок землі є. Але він у тіні. Є довгострокова оренда, емфітевзис – це така умова, коли земля, по суті, передається назавжди. Якщо потрібно купити чи продати, то в Інтернеті гарантовано можна знайти оголошення, де просто продається земля, яка офіційно і яка не може продаватись. Тому питання має бути насправді не навіщо, а що ми намагаємось зробити. Перше – у нас є два типи приватної власності на землю. Десь 10% з цієї приватної власності може вільно продаватись, а 90% – не може. Тобто мораторій на землю забороняє продавати приблизно 90% приватної власності землі, а інші 10% – можна.

Право іноземців на купівлю української землі

Власники землі мають право отримати високу ціну за неї

Має бути баланс і компроміс між тими, хто хоче продати землю, і тими, хто хоче купити. Власники землі мають право отримати високу ціну за землю. Якщо у них кілька гектарів (а гектар коштуватиме кілька тисяч доларів через певний час), то вони розбагатіють. Необхідно, щоб була конкуренція за землю, за продаж землі. Ті, хто зараз працюють на ринку, не хочуть цієї конкуренції, бо їм буде дорожче обробляти землю. Тому вони хочуть, щоб тільки вони мали право купувати. А ще краще, щоб їм просто передали цю землю.

Ринок землі
Ринок землі

Потрібно знайти баланс. Який саме – це питання українського суспільства. Єдине питання – чи потрібно туди пускати іноземців і у якій формі. Сьогоднішній кабмінівський законопроєкт чітко каже, що тільки українців – українські юридичні особи й українські фізичні особи. Мова про те, що робити з тими компаніями, які є українськими, платять податки в Україні, але власники є іноземці. І тут є різні точки зору. Одна така: ті, хто вже є, хай будуть. Інша точка зору така: ні, нікому не можна.

Маніпуляція з кадастром

Кадастр має тільки реєструвати землю та угоди

Кадастр не повинен мати функцій розпорядження землею. Кадастр має тільки реєструвати землю та угоди.

Президент дав розпорядження, щоб проблема з кадастром була вирішена до кінця наступного року, в той час, коли буде запущено ринок землі. Тут потрібна "політична воля".

Інвестиційні очікування

Якщо ми не обмежуємо питання, хто є власником землі, то буде більше інвестицій

Все залежить від моделі ринку землі. Найбільша цифра, яку показують за цієї умови, – це 3,5% додаткового зростання ВВП на рік. Це означає, що кожна людина в Україні стає на 3,5% багатшою. Наприклад, при приватизації треба, щоб у людей з'явилися можливості для нової роботи. Можна приватизацію зробити так, щоб всіх звільнили, а можна так, щоб у людей, які залишаються працювати, зарплата стала вищою, а тим, хто не залишається, платити зарплати певний період і за цей час їх навчити новому, підвищити кваліфікацію; або дати державну підтримку для створення бізнесу, можливість знайти нову роботу, ще кращу, ніж попередня.

Промисловість падає, а економіка зростає

Економічне зростання не є самоціллю. Це важливий показник, як температура тіла: якою б вона не була, головне, як людина почувається

Припустимо, економічне зростання – 10%, а з них 8-9% пішли трьом олігархам чи інвесторам. А люди як зростали на 1%, так і зростають. Це погано. А може бути інша ситуація, де економіка зросла на 3%, але все пішло людям. Тоді зростання на 3% краще. Це називається включене чи інклюзивне зростання. Це означає, що зростають всі разом.

Приватизація

Потрібна приватизація, ринок землі, ринок прав інтелектуальної власності. Якщо не вирішити питання судової системи та правоохоронних органів, захисту прав власності, відкриття ринків, не буде економічного зростання і зростання зарплат. Модель така: судова система, бізнес-клімат, право власності, можливість повністю розпоряджатись своєю свободою.

Повне інтерв'ю на thepage.com.ua

Додайте ZIK.UA в обрані джерела Додати в обрані Google News

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

програми телеканалу ZIK

Ринок землі. Перспективи членства України в НАТО | Треба поговорити | 12.11.19
Ринок землі. Перспективи членства України в НАТО | Треба поговорити | 12.11.19 Треба поговорити
Іван Шинкаренко | 12.11.19 | HARD з Влащенко
Іван Шинкаренко | 12.11.19 | HARD з Влащенко HARD з Влащенко
Бійки депутатів. Корупція в Раді. Яка небезпека закладена у бюджет? | Народ проти | 08.11.2019
Бійки депутатів. Корупція в Раді. Яка небезпека закладена у бюджет? | Народ проти | 08.11.2019 Народ проти
Антон Геращенко | 11.11.19 | HARD з Влащенко
Антон Геращенко | 11.11.19 | HARD з Влащенко HARD з Влащенко
Бійка в суді Києва. Ринок землі в Україні. Скандали за участі
Бійка в суді Києва. Ринок землі в Україні. Скандали за участі "Слуги народу" | Треба поговорити Треба поговорити
Ринок землі в Україні.
Ринок землі в Україні. "Слуга народу" без монобільшості? | Деталі дня | 12.11.19 Деталі дня