Aнонси

усі анонси

Перегортаючи сторінку 100-річної історії: Чому майбутнє "Одеської кіностудії" опинилося під питанням

Легендарній Одеській кіностудії, у павільйонах якої народилося понад 700 фільмів, серед котрих чимало світових шедеврів, цьогоріч виповнилося 100 років. Ювілей відсвяткували в травні низкою заходів зі згадкою як тріумфів, так і падінь. Тоді ж керівництво акціонерного товариства обіцяло, що кіностудія почне "писати нову та успішну сторінку своєї історії". Та ніхто і словом не обмовився, що це відбудеться шляхом приватизації та відходження культурного об'єкту до рук колишнього генерального директора “1+1 медіа” та нардепа із команди президента Олександра Ткаченка. Втім, про все по порядку.

Перегортаючи сторінку 100-річної історії: Чому майбутнє "Одеської кіностудії" опинилося під питанням
Фото ZIK

Від королеви німого кіно Віри Холодної до Кіри Муратової

Одеська кіностудія художніх фільмів була організована у 1919 році на основі кількох приватних виробництв (“Мірограф” (1907), “Мізрах” (1914), кінофабрика К. Борисова та кінофабрика Д. Харитонова). Тож, по праву вважається не просто однією із перших кіностудій Російської імперії та СРСР, а найдавнішою кіностудією у світі.

Вона розташована у самому серці однойменного обласного центру біля берега Чорного моря. Зокрема, на площі у 6,5 гектарів розмістилися три знімальні павільйони площею 600 кв.м, 432 кв.м і 240 кв.м. Є прекрасний споглядальний майданчик, офісні та виробничі приміщення, цех декоративно-технічних споруд, можливості якого дозволяють виготовляти декорації будь-якої складності, як в павільйонних, так і на споглядальних майданчиках.

Одеська кіностудія. Фото zruchno.travel
Одеська кіностудія. Фото zruchno.travel

Саме тут свого часу працювала королева німого кіно Віра Холодна, розпочав свою творчу діяльність Олександр Довженко, працював Лесь Курбас, Володимир Маяковський, Юрій Яновський, художник і режисер Іван Кавалерідзе, відбулося творче становлення Кіри Муратової, зіграли свої перші ролі Євген Євстигнєєв, Олег Даль, Василь Шукшин, Володимир Висоцький, Анатолій Папанов, Лариса Удовиченко та багато-багато інших видатних людей. 

Топ шедеврів, якими ми завдячуємо Одеській кіностудії

За роки роботи на кіностудії було побудовано понад півтори тисячі декорацій для близько семисот фільмів. Серед них зокрема такі стрічки як: «Арсенал», «Весна на Зарічній вулиці», «Вертикаль», «В’язень замка Іф», «Д’Артаньян і три мушкетери», «Місце зустрічі змінити не можна», «Блукаючі зірки», «У пошуках капітана Гранта», «Данило, князь Галицький»,«Пригоди Електроніка», «Десять негренят»,«Зелений фургон», «Чародії», тощо.

Кадри із фільмів, які знімалися на
Кадри із фільмів, які знімалися на "Одеській кіностудії"

Однак, останні роки для Одеської кіностудії видалися не легкими - підприємство поступово почали підводити до розрухи.

Сторічний ювілей - це всього лиш початок

Цьоріч у травні Одеська кіностудія відзначала своє сторіччя. На території  установи проходило урочисте святкування за участі тодішніх міністра культури України Євгена Нищука, міністра закордонних справ України Павла Клімкіна, керівництва області та міста, а також відомих діячів культури та мистецтва.

Працівників кіностудії відзначили нагородами, а на її території відкрили ще одну пам'ятну дошку, де увічнили імена 30 репресованих митців, серед яких Лесь Курбас, Ісаак Бабель, Іван Кавалерідзе, Михаль Семенко та інші. 

Церемонія нагородження працівників
Церемонія нагородження працівників "Одеської кіностудії". Фото: Главком

Згодом на той час член наглядової ради Одеської кіностудії  та генеральний директор “1+1 медіа” Олександр Ткаченко наголосив, що установа почне "писати нову та успішну сторінку своєї історії".

"Ми перегортаємо сторінку 100 років кіностудії, але відкриваємо нову, нових ста років. Вони передбачають і нові технології, і нові підходи стосовно того, що таке кіностудія в сучасному розумінні цього слова. Це не тільки сервісна компанія, але і компанія, яка надає продюсерам реалізовувати тут свої найбільш амбітні ідеї", - заявив він.

*****

Минуло декілька місяців і тепер суспільство починає розуміти, що у цих словах не обійшлося без певного лукавства. 

Приводом для подібних думок стало те, що 3 жовтня 2019 року Верховна Рада ухвалила закон (реєстр. № 0896 ), котрий передбачає ніщо інше як приватизацію ЗАТ "Одеська кіностудія", 50% від статутного капіталу + 1 акція якої донині налажала Державі Україна в особі Міністерства культури, а ще по 24,9% - ТОВ «Нова кіностудія» та ТОВ  «МЕДІА КОВОРКІНГ».

За словами низки нардепів, відповідний документ було корупційно пролобійовано їхнім колегою від "Слуги народу", вже не раз згаданим Олександром Ткаченком, який окрім всього є кінцевим бенефіціарним власником компаній, які прямо або опосередковано володіють часткою акцій "Одеської кіностудії".

Олександр Ткаченко / Телекритика
Олександр Ткаченко / Телекритика

Тобто надання дозволу на приватизацію установи знаходилося безпосередньо в сфері його інтересів, але він не заявив про існуючий конфлікт і взяв участь у голосуванні за ухвалення зазначеного законопроєкту. 

Більше того, як голова Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Ткаченко здійснював правовий супровід цього законопроєкту при розгляді комітету і забезпечив надання рекомендацій щодо прийняття у другому читанні і в цілому.

Водночас експерти заявляють, що усе вище описане було зроблене лише з однією метою - щоб об’єкт вартістю 20 мільярдів відійшов приватним структурам можновладця із команди президента. І не схоже, що цей план з'явився лише нині.

Тож, якою буде подальша доля легендарної кіностудії - під питанням. Звісно, якщо у справу не втрутяться відповідальні органи.

Додайте ZIK.UA в обрані джерела Додати в обрані Google News

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

програми телеканалу ZIK

Ринок землі. Перспективи членства України в НАТО | Треба поговорити | 12.11.19
Ринок землі. Перспективи членства України в НАТО | Треба поговорити | 12.11.19 Треба поговорити
Іван Шинкаренко | 12.11.19 | HARD з Влащенко
Іван Шинкаренко | 12.11.19 | HARD з Влащенко HARD з Влащенко
Бійки депутатів. Корупція в Раді. Яка небезпека закладена у бюджет? | Народ проти | 08.11.2019
Бійки депутатів. Корупція в Раді. Яка небезпека закладена у бюджет? | Народ проти | 08.11.2019 Народ проти
Антон Геращенко | 11.11.19 | HARD з Влащенко
Антон Геращенко | 11.11.19 | HARD з Влащенко HARD з Влащенко
Бійка в суді Києва. Ринок землі в Україні. Скандали за участі
Бійка в суді Києва. Ринок землі в Україні. Скандали за участі "Слуги народу" | Треба поговорити Треба поговорити
Ринок землі в Україні.
Ринок землі в Україні. "Слуга народу" без монобільшості? | Деталі дня | 12.11.19 Деталі дня