Вибори мера Києва і призначення Ткаченка головою КМДА: Чому Кличка звільняють і хто його замінить

Віталій Кличко

Чергові вибори мера Києва мають відбутися 25 жовтня 2020 року. Але вони можуть пройти і раніше – відповідно до законопроєкту, поданого фракцією «Слуга народу», яким пропонується обирати мера столиці вже цього грудня.

Як відомо, законопроєкт № 2143 «Про внесення змін до ЗУ «Про столицю України – місто-герой Київ» від 13 вересня передбачає проведення позачергових виборів мера Києва 8 грудня 2019 року. Однак, станом на 3 жовтня щодо цього законодавчого акту вручено подання Комітету про відхилення, і там питання заслухано, тобто ухвалення цього документу поки під питанням.

Коли та як у Києві обиратимуть мера

Вибори міського голови Києва та депутатів міської ради відбудуться у жовтні 2020 року. Передвиборча кампанія розпочнеться 15 вересня, а закінчиться 2 жовтня 2020 року. 25 жовтня наступного року відбудуться вибори, а результати офіційно оголосять до 9 листопада.

Мера Києва обиратимуть за мажоритарною системою абсолютної більшості – переможе кандидат, за якого проголосують 50% +1 особа. Якщо жоден кандидат не набере 50% голосів, відбувається другий тур виборів. У другому турі змагаються двоє кандидатів, за яких проголосувало найбільше виборців.

Вибори депутатів міської ради проходять за пропорційною виборчою системою у багатомандатному виборчому окрузі зі списками місцевих організацій політпартій з закріпленням кандидатів у територіальних виборчих округах.

Новий закон «Про місто Київ – столицю України»

24 вересня 2019 року група депутатів, серед яких представник фракції «Слуга народу» Олександр Ткаченко, подали до парламенту законопроєкт № 2134-3 «Про місто Київ – столицю України».

Документом пропонує остаточно розділити повноваження мера Києва та голови КМДА. Також у законопроєкті прописано, що у Києві з’явиться магістрат – аналог нинішньої Київської міської ради, – очолюваний (мером). Керувати міським господарством буде магістрат. В свою чергу КМДА перетвориться на префектуру, а голова міськдержадміністрації – на префекта. Він керуватиме роботою органів місцевого самоуправління, господарською частиною міста, бюджетом міста. Найголовніше – у нього буде можливість блокувати будь-які рішення міської ради.

3 жовтня законопроєкт було прийнято у першому читанні. Однак, усі зміни, закріплені у законі, про які йшлося вище,  вступлять в силу після виборів міськради та міського голови – 25 жовтня 2020 року. А до цього вся влада у Києві фактично зосередиться у руках нового голови КМДА, якого от-от має призначити президент.

Мер Києва і голова КМДА – дві різні людини

Посада голови Київської міської державної адміністрації суттєво відрізняється від посади мера – і функціями, і повноваженнями. При фактичному розмежуванні двох посад, відповідно до закону «Про місто Київ – столицю України», мер виступає головою Києва тільки на папері, фактично ж розпоряджається містом голова КМДА. І скоріше за все мером і головою КМДА з цього року будуть дві різні людини.

Отож, голова КМДА керує міською держадміністрацією, тобто перевіряє виконання державних програм соціально-економічного і культурного розвитку, підготовку і виконання міського бюджету, взаємодіє з органами місцевого самоврядування. Голову КМДА призначає (і звільняє) президент за попереднім погодженням Кабінету міністрів України.

Мер Києва та голова Київської міської ради – це виборна посада, його обирають кияни шляхом голосування. Мер бере участь у підготовці законопроєктів, актів Президента України і Кабміну з питань Києва, присутній на засіданнях Кабміну з питань стосовно Києва.

Конфлікт Віталія Кличка з командою президента

Ще у липні Віталій Кличко зустрічався з Володимиром Зеленським та Андрієм Богданом, котрі повідомили меру, що повноваження міського голови і керівника КМДА будуть розділені. Натомість призначать нового голову КМДА. Тоді Кличко зазначав, що якщо посади все ж розділять, він наполягатиме на проведенні дострокових виборів у столиці.

4 вересня Кабінет міністрів таки прийняв рішення про звільнення Віталія Кличка з посади голови КМДА. А 16 вересня нардеп від фракції «Слуга народу» Олександр Ткаченко звернувся до прем'єр-міністра Олексія Гончарука з проханням провести аудит діяльності Кличка і його команди. 17 вересня перевірку затвердили. А за два дні мер столиці звертається до парламенту з проханням розпустити Київську міську ради та призначити дострокові вибори депутатів.

До того ж, 30 вересня Віталій Кличко подав до суду на Олексія Гончарука та Андрія Богдана, як ключових осіб у його звільненні з посади мера Києва.

Отож, відповідно до рішення уряду про розподіл посад мера та голови КМДА, Віталій Кличко залишиться мером Києва до жовтня 2020 року – чергових виборів міського голови, тоді як керуватиме міською держадміністрацією хтось інший. В Україні майже не сумніваються – головою КМДА найближчим часом стане Олександр Ткаченко – журналіст, медіаменеджер, гендиректор телехолдингу 1+1» Ігоря Коломойського. 

Ткаченко – новий голова КМДА?

Кілька днів тому Народний депутат від «Слуги народу» Олександр Ткаченко подав декларацію як кандидат на посаду голови КМДА. А 7 жовтня він офіційно підтвердив це, підкресливши, що остаточно вирішуватиме питання про призначення президент Володимир Зеленський. 

Однак, цей факт обурив багатьох журналістів, політиків та звичайних українців. Ткаченко – персона, м’яко кажучи, неоднозначна. На посаді гендиректора телеканалу «1+1» він заробив за минулий рік майже 3 мільйони гривень. Також Ткаченко задекларував готівки на 300 тисяч доларів та кількасот тисяч гривень. У нього дві квартири у Києві та дольова участь у п’ятнадцяти медіапроєктах та компаніях.

До того ж, стало відомо про їхню конфіденційну розмову з Ігорем Коломойським, де він дає точні вказівки Ткаченку до маніпуляцій стосовно особи Олега Ляшка. 

Детальніше про особу Олександра Ткаченка та його неоднозначні, фантастично високі доходи сумнівного походження можна прочитати у нашому лонґріді за цим посиланням.

Останні кілька тижнів у Києві активно обговорювалося вірогідне призначення Олександра Ткаченка головою КМДА, зокрема, погодження його кандидатури на засіданні уряду та підписання Президентом відповідного подання. Однак, 9 жовтня прем’єр-міністр Олексій Гончарук розповів, що до Кабміну не надходило подання на призначення головою КМДА Олександра Ткаченка.

За словами експерта з політики Олександра Солонтая, президентській команді не варто призначати Ткаченка головою КМДА через те, що журналіст не може бути ґрунтовно підготований до вирішення проблем опалювального сезону у Києві.

«Ткаченко і команда зараз зробили правильний крок. Вони пішли у «турборежимі» на розгляд законопроєкту про столицю. Тобто концептуально, на перший погляд, правильна робота. Вони хочуть нове законодавство про столицю. Щоб ця битва за столицю закінчилася на користь киян, то треба киянам дати самоврядування. Але, з іншого боку, посада голови КМДА у новому законодавстві буде зменшена, повноваження будуть зменшені. То що це – призначають людину на посаду голови КМДА, повноважень якої не буде? Це абсурд», – сказав Солонтай.

Народний депутат України Нестор Шуфрич у свою чергу заявив, що у команди президента спостерігається бажання отримати контроль над ситуацією у Києві. Шуфрич пояснив бажання Ткаченка балотуватися на посаду голови КМДА тим, що це – бажання президентської політичної сили отримати контроль над ситуацією у столиці.

«Вважаю абсолютно некоректним розподіл повноважень міського голови і голови Київської державної адміністрації. Я задаю запитання – чому попередні п’ять років ця посада була об’єднана, навіщо зараз її роз’єднувати?» – зазначив Шуфрич.

Тим часом 8 жовтня група нардепів з фракції «Опозиційна платформа - За життя» звернулася до Державного бюро розслідувань з проханням порушити кримінальне провадження проти Олександра Ткаченка. Група нардепів зазначає, що Ткаченко, будучи головою комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики, зловживав владою і службовим становищем та незаконно впливав на народних депутатів з метою добитися прийняття незаконних рішень. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...