В Україну прийшов грип: яких нових вірусів чекати, навіщо робити щеплення та скільки коштують вакцини

Грип. Фото GettyImages/Global Images Ukraine

Грип прийшов в Україну нещодавно – тиждень тому – разом з похолоданням, холодним вітром та нічними заморозками. Перший тиждень жовтня для багатьох українців ознаменувався відчуттям, що вони захворіли. Правда, справжній «зимовий» грип до нас ще не дійшов, а тому такі відчуття – це гострі респіраторні захворювання (ГРЗ), що загострюються з приходом дощів та пронизливих вітрів.

Епідеміологи підкреслюють – сезон грипу в Україні стартував з перших днів жовтня і закінчиться в середині травня 2020 року. Тож, саме зараз час робити щеплення дорослим і дітям та посилювати «оборону» організму профілактичними засобами. 

Динаміка захворюваності в Україні у жовтні-2019

Міністерство охорони здоров’я опублікувало статистику захворюваності на грип за 40-й тиждень 2019 року (станом на 6 жовтня). Так, протягом тижня на грип та ГРВІ захворіло 138 тисяч українців, 70% з них — діти віком до 17 років. При цьому за тиждень ввели вакцину лише 24 людини. 

Приміром, кількість хворих на гострі респіраторні вірусні захворювання у Івано-Франківську за минулий тиждень збільшилася на 30%. На Рівненщині за минулий тиждень захворіло 5 тисяч осіб, серед яких 69% – діти. А через ускладнення до лікарень потрапили 130 хворих. У Житомирській області на грип та ГРВІ захворіли понад 6 тисяч осіб, з них госпіталізовано 110 хворих. 

Яким буде епідеміологічний сезон грипу-2020

Протягом минулого епідсезону на грип та ГРВІ перехворіло 5,4 мільйона українців, 64 з них померло головним чином від вірусу «Канзас». Цього року наслідки можуть бути масштабнішими.

Найвразливішою групою прийдешнього сезону стануть молоді люди.

Епідеміологи також прогнозують, що з жовтня по травень 2019/2020 на грип та ГРВІ в Україні перехворіють від 4,8 до 6,7 мільйонів людей.

Епідемічний поріг становитиме 476 осіб на 100 000 населення. При цьому найбільше випадків захворювань експерти зафіксують у грудні, наприкінці січня та на початку лютого. Вірогідний пік епідемії прогнозують на 4-му тижні січня.

Експерти Всесвітньої організації охорони здоров’я кажуть, що цьогоріч до нас прийдуть чотири штами грипу: «Канзас» (А/H3N2), «Брісбен» (А/Н1N1), «Колорадо» (належить до гілки B/Victoria) і «Пхукет» (гілка B/Yamagata). Найнебезпечнішим, як зазначається, буде «Канзас», з яким Україна вже стикалася минулого сезону. Він може спричинити ускладнення у вигляді пневмонії.

Алла Мироненко, завідувачка відділу респіраторних та інших вірусних інфекцій Інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім. Громашевського зазначає, що у випадку, якщо в Україну прийде «Канзас», до групи ризику увійдуть люди пенсійного віку без щеплень.

Австралійського «Брісбену» в Україні ще не було, і у нього основна група ризику – діти, вагітні жінки, а також люди працездатного віку, що мають хронічні захворювання (приміром, діабет, бронхіальну астму, ожиріння тощо).

Очевидні та завуальовані симптоми грипу

Грип – це гостре респіраторне захворювання, спричинене вірусом, що передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом (кашель, чхання). 

Перший симптом грипу – висока температура тіла, що не спадає протягом п’яти днів. Якщо ви відчуватимете загальну слабкість, втратите апетит, матимете кашель (від кількох днів до кількох тижнів), то, імовірно, захворіли на грип. А лихоманка, головний біль та ломота у м’язах і суглобах – симптоми, що уже гарантовано свідчать саме про грип. 

Як попередити грип цього року – щеплення 

У людини не формується протигрипозного імунітету на все життя, тому хворіти може будь-хто у будь-якому віці та не один раз. Лікарі традиційно наголошують, що найефективнішим захистом від грипу є тільки щеплення. Вакцинуватися варто щороку приблизно у вересні – якраз перед епідеміологічним сезоном, тобто до початку масової захворюваності. Хоча робити щепленння можна навіть у розпал епідемії – імунітет виробляється протягом двох тижнів. 

У МОЗ вже вкотре нагадують, що завдяки щепленню  імовірність тяжкого перебігу захворювання на грип та ускладнень після нього зменшується на 60%, імовірність смертельних випадків знижується на 80%, а частота госпіталізацій зменшується приблизно вполовину.

У Державній службі з лікарських засобів повідомили, що всього в Україну цього сезону завезуть 500 тисяч доз вакцин, тоді як минулоріч ця цифра становила 350 тисяч. При цьому партія вакцин чисельністю 100 тисяч уже прибула до України з Франції («Ваксігрип Тетра») та Південної Кореї («Джісі Флю»). Вакцина з Франції здатна протидіяти чотирьом штамам вірусів, а з Кореї –  трьом.

Примітно, що українці, котрі вакцинувалися минулого року, уже захищені від двох штамів вірусу групи В – «Колорадо» та «Пхукет». 

Корейська вакцина зареєстрована в Україні для дітей від шести місяців життя. Французька вакцина дозволена дітям з трьох років життя. Це значить, що обидві з них – цілком безпечні як для дітей, так і для дорослих. 

Протигрипозних щеплень немає у переліку обов’язкових, тому вакцини не закуповуються на кошти державного бюджету України. Це значить, що вакцини імпортуються приватними компаніями, а українці можуть придбати їх своїм коштом за 300-500 гривень у аптеках та зробити щеплення у поліклініках. 

***********    

Якщо ви вже зробили щеплення, дайте організму 8-12 днів, аби пристосуватися та виробити імунітет. А у цей час не забувайте захищатися від застуд та грипу традиційними методами, котрі підтвердили свою ефективність – часто мийте руки з милом, не ходіть без шапки, захищайте голову та горло від протягів і холодного повітря, не допускайте промокання взуття та звісно не мерзніть. Більше цитрусових, меду, теплого чаю, регулярні провітрювання приміщень, у яких довго знаходитесь, – і ви маєте всі шанси не хворіти цієї осені та зими. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...