Розведення сил на Донбасі: Яке значення процес має для миру в Україні та чому його відновлення викликало протести

Станиця Луганська

У понеділок, 7 жовтня, мало розпочатися розведення військових сил поблизу Золотого та Петрівського на Донбасі, але цього не сталося. Пресслужба Міноборони пояснила, що у зазначений день від самого ранку незаконні збройні формування обстрілювали заплановану зону розведення протягом 20 хвилин, а загалом за добу режим тиші вони порушували 27 разів. Тепер наступна спроба здійснити розведення сил має відбутись не раніше 14 жовтня в районі Золотого та не раніше 12 жовтня поблизу Петрівського, за умови, якщо режим тиші зберігатиметься безперервно протягом щонайменше 7 днів.

Розповідаємо детально про сутність питання: що це розведення означає для України та чому його так важко реалізувати.

Сутність і перші спроби розведення сил на Донбасі

Відповідно до роз’яснень Міністерства оборони України, процес розведення сил на лініях зіткнення в районі проведення Операції об'єднаних сил має реалізовуватися у рамках Мінських домовленостей, що закріплено в таких документах:  

 1. Протокол за результатами консультацій Тристоронньої контактної групи від 5 вересня 2014 року (далі – Протокол);
 2. Меморандум про виконання положень Протоколу від 19 вересня 204 року;
 3. Комплекс заходів щодо виконання Мінського протоколу від 12 лютого 2015 року (Мінськ-2, Переговори «нормандської четвірки» в Мінську).

Відповідно до Мінську-2, 21 вересня 2016 року було підписано Рамкове рішення Тристоронньої контактної групи щодо розведення сил і засобів (далі – Рішення). Згідно з ним, розведення сил на відстань 1 км від лінії розмежування має бути дзеркальним (обов’язковим для обох сторін) і відбуватись на трьох ділянках у Луганській області: поблизу Золотого, Петрівського та Станиці Луганської.

Головною умовою для початку здійснення розведення є дотримання протягом 7 днів режиму припинення вогню на ділянці розведення.

За умови дотримання режиму тиші протягом цього часу, процес розпочинається відведенням особового складу з обох сторін. Після виконання першого етапу відбувається демонтаж інженерних споруд і повне розмінування територій.

Того ж року Рішення почали імплементувати, і вже 7 жовтня 2016 року відбулось успішне розведення сил біля Петрівського та села Богданівка, що неподалік. Але справжньої тиші на цих територіях домогтися не вдалось і сторони повернулися на свої місця.

Далі, у листопаді 2016 року, поблизу Станиці Луганської майже вдалося розпочати відведення військового контингенту. Режим тиші тривав 6 днів, але на сьомий припинився. З того часу ніяких покращень у цьому напрямку не було.

Успішне розведення сил у Станиці Луганській

Тільки у середині 2019 року відновився процес розведення. Так, 30 червня цього року, ОБСЄ повідомила про відведення обома сторонами свого складу та початок демонтажу військових споруд у Станиці Луганській.

Не дивлячись на повідомлення деяких ЗМІ про те, що сили НЗФ так і не демонтували до кінця свої укріплення, а також зафіксовані ОБСЄ одиночні постріли в цьому районі, перемир’я насьогодні не скасовано, а українська сторона вже спорудила в Станиці Луганській тимчасовий міст через Сіверський Донець на місці зруйнованого ще в 2015 році.

На сьогоднішній день другий етап, а саме демонтаж інженерних споруд, у Станиці Луганській триває під наглядом Спостережної моніторингової місії ОБСЄ.

 «Формула Штайнмаєра»

18 вересня 2019 року в Мінську відбулась зустріч Тристоронньої контактної групи (ТКГ). Результатом цих переговорів стало чітке формулювання подальших дій щодо встановлення миру на Донбасі.

На зустрічі в Мінську Російська Федерація заявила свої умови проведення зустрічі між президентами Володимиром Зеленським та Володимиром Путіним у нормандському форматі – повне розведення військ у трьох районах зіткнення та підписання «формули Штайнмаєра».

Згідно з цією формулою, подальше виконання Мінських домовленостей і проведення виборів на окупованих територіях передбачає такий алгоритм:

 1. припинення вогню;
 2. розведення військ;
 3. амністію учасників окупаційних військ;
 4. проведення виборів на окупованих територіях під контролем ОБСЄ.

Україна у свою чергу заявила свої умови згоди на проведення виборів в окупованих областях:

 1. повне припинення вогню;
 2. допуск моніторингової місії ОБСЄ на всю територію Донбасу;
 3. виведення іноземних збройних формувань, їх особового складу, техніки та озброєння з території України;
 4. розведення військ по всій території зіткнення;
 5. створення на окупованих територіях умов для роботи Центральної виборчої комісії, політичних партій та іноземних спостерігачів;
 6. встановлення контролю над державним кордоном із Росією, розташованим на непідконтрольній Україні території.

Москві внесені українською стороною поправки до «формули Штайнмаєра» не підійшли, тож переговори 18 вересня не були успішними.

Але наступне засідання ТКГ, яке відбулось 1 жовтня цього року в Мінську, мало більш позитивні результати: сторони домовились про початок розведення військ у населених пунктах Золоте і Петрівське.

31 грудня 2019 року припинить свою дію чинний Закон про особливий статус Донбасу. У зв’язку з цим і для можливості імплементації узгодженого варіанту тексту «формули Штайнмаєра», президент України Володимир Зеленський повідомив, що спільно з українським народом уряд розробить новий закон.

Президент пояснив, що тимчасовий закон про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей стане постійним після проведення в цих районах виборів за українською Конституцією та у відповідності до українських законодавчих актів після виконання зазначених вище умов.

Подальше розведення сил у Золотому і Петрівському

Не дивлячись на зрив домовленостей про відновлення розведення сил і відсутність узгодження у формулюванні подальших дій 18 вересня, наступне засідання в самому початку цього місяця закінчилось домовленістю про початок розведення сил у Золотому та Петрівському.

Відповідно до вже зазначеної вище умови дотримання режиму тиші, розведення мало початись 7 жовтня.

Однак у зазначений день, а також двома днями раніше українські позиції в обох населених пунктах були обстріляні. Про це у понеділок повідомив міністр закордонних справ Вадим Пристайко.

Очільник МЗС зазначив, що Україна продовжить виконувати досягнуті домовленості щодо розведення і знову чекатиме 7 днів, протягом яких режим тиші порушуватись іншою стороною не буде.

Критика розведення сил і реакція на «формулу Штайнмаєра»

Рівне для обох сторін дотримання умов розведення для ЗСУ має особливе значення, адже українські позиції ризикують: після відведення сил у Золотому поза зоною захисту, в так званій «сірій зоні», опиняться 122 житлових будинки, повідомляє заступник глави Національної поліції України Вадим Троян.

На додаток, колишній глава військово-цивільної адміністрації Золотого та Катеринівки Костянтин Ільченко заявив, що за умови відведення військ за лінію розмежування в Золотому-4 на 2-3 кілометри, лінія оборони українських військ буде проходити в центрі міста.

Кілька днів тому Радіо Свобода опублікувало один із інших можливих варіантів розведення сил на Донбасі, посилаючись на власні джерела.

За інформацією видання, існує проєкт карти зони зіткнення, за якою планується повністю звільнити Широкине, Павлопіль, Піски, Опитне, Світлодарськ, Кримське, Луганське, Катеринівку та Гранітне; Талаківку, Бердянське, Старогнатівку і Зайцеве, відповідно до проєкту, частково демілітаризують.

Реалізація такого плану може спричинити складні наслідки, тобто ці зони перестануть бути підконтрольними жодній стороні. Жителі цих населених пунктів, території яких є за законом і за мінськими домовленостями українськими, ризикують залишитися без захисту української армії. Як повідомляє Радіо Свобода, місцеві жителі цих територій дуже бояться цього.

Спроба розведення поблизу Золотого і Петрівського зустріла деякі негативні реакції як до запланованого дня, так і після невдалої спроби.

Так, один із бійців ЗСУ на позиціях у Петрівському написав на своїй сторінці у Facebook, що Україна буде повинна по-справжньому виконувати відведення, а з іншої сторони окрім імітації чекати ні на що не треба.

А вчора група добровольців і ветеранів під керівництвом «Азову» вирушила до Золотого з метою зупинити розведення сил. Раніше туди прибув Національний корпус.

Групу затримала поліція поблизу Кремінної, що спровокувало зіткнення між активістами та правоохоронцями. Далі групу не пропустили.

Але головний прояв протесту проти дій президента Зеленського щодо підписання «формули Штайнмаєра» відбувся 6 жовтня в столиці. 

Так, близько 10 тисяч осіб вийшли на Майдан Незалежності в Києві з гаслами «Зупинимо капітуляцію» і «Мир після перемоги».

Акція «Зупинимо капітуляцію» була реакцією людей на заяву президента щодо узгодження тексту «формули Штайнмаєра і початок розведення сил біля Золотого і Петрівського.

Детально про акцію протесту в Києві читайте у нашому матеріалі за посиланням.

Що означає розведення сил для українців

Процес розведення сил на територіях зіткнення військ покликаний зберегти життя і здоров’я військовослужбовців ЗСУ, а також вивести мирне населення прифронтових територій із зони ризику.

Створення нейтральних ділянок шляхом відведення особового і збройного контингенту дозволить створити безпечні ділянки та розмінувати території, де отримають змогу проводити свою роботу міжнародні безпекові та гуманітарні організації.

При цьому, в разі порушення домовленостей про відведення сил і повернення незаконних збройних формувань до раніше зайнятих ними позицій, українська сторона діятиме відповідно до ситуації, але залишить у пріоритеті захист життів мирного населення.

Незалежно від успіху розведення сил на лініях зіткнення, Збройні Сили України залишатимуться в стані повної бойової готовності до самого завершення збройного конфлікту.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...