Новини » Політика 10 жовтня, 2019, 19:00
Хто кого захищатиме і якою має бути Україна: Основні тези з пресмарафона Володимира Зеленського
Володимир Зеленський а пресмарафоні з журналістами 10 жовтня
Володимир Зеленський а пресмарафоні з журналістами 10 жовтня

Сьогодні відбувається унікальна подія – увесь день президент України Володимир Зеленський спілкується з журналістами. І розмова побудована в форматі діалогу, а не монологу чи записаного відео. Медійники вже поставили гаранту безліч питань, які хвилюють пересічних українців: і про забезпечення миру на Донбасі, і про зміни в законодавстві, і про боротьбу з корупцією. Проте зустріч з главою держави – це шанс запитати про все абсолютно, тож розмова триває.

А ми підсумовуємо головне із того, що вже було сказано президентом.

Розведення сил та мир на Донбасі

Найгостріше питання, яке турбує українців – урегулювання конфлікту на сході країни. Саме припинення бойових дій на Донбасі Володимир Зеленський вважає головною метою свого президенства. У цьому він вбачає свою місію на подальші 5 років. Також очільник країни вважає відмову від надання допомоги переселенцям після окупації помилкою влади.

Також Володимир Зеленський висловив припущення, що у минулої влади не було такого потужного прагнення завершити конфлікт на сході України.

При цьому президент не виключив, що російська сторона також втомилася від ситуації, яка склалася на Донбасі. Проте, запевнив, що Україна "ніколи не здасть свою територію і ніколи не здасть свою незалежність".

Володимир Зеленський а пресмарафоні з журналістами 10 жовтня

Володимир Зеленський а пресмарафоні з журналістами 10 жовтня

Зеленський зазначив, що в України є можливість розмовляти з РФ у Нормандському форматі. Але із зустріччю ще не все узгоджено. Президент напередодні спілкувався з цього приводу з канцлером Німеччини Ангелою Меркель. Вона пообіцяла узгодити дату зустрічі з президентом Франції Емануелем Макроном. А потім уже будуть пропонувати цю дату президенту РФ Володимиру Путіну.

Володимир Зеленський зауважив, що саме російська сторона своїми діями відтягує зустріч у "нормандському" форматі. Росія не підтвердила дату зустрічі у вересні.

Також президент України переконаний, що зустріч з президентом РФ повинна відбутися, "якщо ми хочемо закінчити війну, вона повинна бути. Ми зараз говоримо тільки про нормандський формат".

Глава держави повідомив про подальші кроки щодо визволення українців з полону. "У нас є три списки на обмін. Частину тих списків уже обговорено у Мінську. Але, я думаю, що рішення буде прийнято на зустрічі в нормандському форматі", - заявив він.

Президент України переконаний, що на тимчасово окупованих територіях необхідно відновити мовлення українських телеканалів: "Ми працюємо над тим, щоб наші канали, наші ЗМІ могли там з'явитися. Дуже складно. Глушать все. Глушать військові технології".

Гарант Конституції повідомив про готовність до розведення сил на Донбасі. Проте із трьох позицій позитивна динаміка спостерігається лише в одній. За його словами, було домовлено про відведення сил у трьох пунктах: Станиці Луганській, Золотому та Петрівському після дотримання семиденного режиму тиші. У Станиці Луганській режим тиші був дотриманий. 

"Формула Штайнмаєра" та події навколо її погодження

Володимир Зеленський акцентував, що не допустить кровопролиття через акції протесту проти "формули Штайнмаєра" і готовий до діалогу. "У будь-який момент, у будь-яку секунду, якщо дійсно суспільство не захоче, щоб моя команда продовжувала і щоб я не був президентом, дивіться – кровопролиття не буде. Я дуже спокійно до цього ставлюся. Але люди повинні знати, що вони оберуть. Вони точно не оберуть тоді припинення війни", - зазначив глава держави.

Щодо дій колишнього президента він сказав наступне: "Помилка Порошенка тільки в одному – що йому здається, що він може бути лідером іншого Майдану". Зеленський повідомив: "Петро Порошенко проти розведення, і йому здається, що з цього приводу може бути Майдан". Він додав, що Порошенко трохи підштовхує людей своїми ЗМІ і своїми діями до протестів. "Ось він гуляв, гуляв і випадково прийшов на Майдан".

Володимир Зеленський. Фото EPA-EFE

Володимир Зеленський. Фото EPA-EFE

Як повернути Крим в Україну

Поділився глава держави ідеями, як повернути півострів Крим. На його переконання це питання варто обговорювати в Нормандському чи Мінському форматах. "Якимсь чином, ми повинні, не виходячи з Мінська, не виходячи з "нормандського" формату, але повернути питання Криму. Повернути обов’язково, тому що це дуже важливе питання", – заявив Зеленський.

Він також наголосив, що до нього не зверталися з пропозицією обміняти тимчасово окуповану територію Донбасу на Крим.

А ось питання відновлення постачання води на півострів не обговорювалось з Президентом РФ. "Що ми готові: ми робимо на Херсонщині нормальний, комфортний КПВВ. Хочемо інвестувати грошей – є ідеї з приводу, теж на Херсонщині, показувати Криму, дивіться, як ми вкладаємо гроші, там розвивати інфраструктуру, особливо, біля тимчасового кордону з Кримом. Тому питання води не обговорюється", - розповів Зеленський.

"Весна прийде – саджати будемо"

Цікавило журналістів і питання – коли буде реалізований передвиборчий лозунг Зеленського: "Весна прийде – саджати будемо". Президент зізнався, що не все так просто, як він гадав: "Коли я прийшов, на другий день я думав, ми будемо всіх корупціонерів саджати. При цьому коли перші наручники наділи, всі сказали "ай-яй-яй", президент не має права впливати на правоохоронні органи. Я: "ок", а я можу збирати наради і говорити з правоохоронцями, які їхні дії? Ага, так можна".

За його словами проводить наради із правоохоронцями і "не впливаючи" запитує про результати розслідувань.

Результати роботи правоохоронних органів у частині розслідувань мають бути до 1 листопада. "Я їм, чесно, сказав до кінця року, але зараз контрольний чекпоінт – 1 листопада, - вони мають декілька гучних справ, які ми обговорили на нараді, вони повинні показати результат", - сказав голова держави.

Як вирішити внутрішні економічні та політичні проблеми

Володимир Зеленський в ході спілкування з журналістами повідомив про законодавчі ініціативи, серед них впровадження економічного паспорта українця. "Щодо економічного паспорта, це питання не до Міністерства економіки. Вони поки що Авгієві конюшні розгрібають. Цим питанням займається саме партія "Слуга народу", відповідальний за це питання Руслан Стефанчук. Ми з ним креатували цю ідею. Він розробляє законопроєкт із цього питання. Тому спочатку буде законопроєкт", – заявив Зеленський.

Також Володимир Зеленський поділився своїм баченням трудового законодавства, яке має бути впроваджене в Україні. "Я очікую, що в нас не буде радянського Трудового кодексу, а сучасний кодекс незалежної країни. Трудовий кодекс повинен захищати людей і їх права, але і дати можливість, щоб компанія, бізнес завод, фабрика, село, фермери, щоб вони могли брати і звільняти фахівців, але їх права повинні бути захищені", - зазначив він.

Коментуючи гостре питання про "Приватбанк", глава держави повідомив, що захищатиме інтереси України. "Поки що в своєму житті я жодному судді не дзвонив. По телефону я з жодним з них я не спілкувався і не просив, хоча у мене дуже багато питань до нашого суду, як у людини, але я не маю права впливати. Подивимось на результат. Якщо він буде такий, що потрібно буде захищати країну, я буду її захищати", - заявив глава держави.

За його словами, це питання турбує і МВФ, і інші міжнародні організації, проте вони займають дуже цікаву позиції щодо ролі Зеленського у ситуації з "Приватом".

Не уникнув Володимир Зеленський і питання про ситуацію всередині партії "Слуга народу" та звільнення колишнього соратника. Президент України повідомив, що Олександр Данилюк сам написав заяву про відставку з посади секретаря Ради національної безпеки і оборони України "Напевне він очікував від мене, що я не підпишу його заяву. Але я йому сказав, що "є непорозуміння всередині команди, є твоє бачення, але мене дістала гра, що ви пишете заяви, а потім я їх не підписую, бо я хочу аби ми працювали разом. Тому ці заяви у мене є, а далі якщо ви буде їх писати, то шантажу не буде, я їх буду підписувати і буду звільняти людей". Про це я попередив всіх починаючи з пана Данилюка", - зазначив Володимир Зеленський.

Він переконаний, що ситуація з відставкою Данилюка не пов’язана з "Приватбанком", але на рішення могли вплинути складні стосунки з керівником Офісу президенту Андрієм Богданом.

Щодо депутатів партії "Слуга народу" Володимир Зеленський пообіцяв діяти жорстко і радикально. "Я не хочу ламати цю партію. Вони знають моє відношення, якщо вони самі почнуть їсти одне одного, то я через рік їх розпущу. Це факт", - сказав президент.

Коментуючи склад уряду та силових структур глава держави повідомив, що присутність Арсена Авакова у новому Кабміні не компроміс, а швидше "випробувальний термін" для міністра внутрішніх справ. "Є випробувальний термін. І я міністрам і всім правоохоронцям сказав відверто – реальні справи, діючі справи, будь ласка, принесіть нам до кінця року. Не буде – ми всіх звільнимо", - розповів Володимир Зеленський.

Він прокоментував і про ситуацію всередині Верховної Ради коли опоненти політичної партії "Слуги народу" намагаються впливати на народних депутатів монобільшості, щоб вони не голосували за окремі закони. Президент поінформував, що "слугам" пишуть погрозливі смс-повідомлення, так як: "Завтра вашу тьощу посадять, якщо ви зараз проголосуєте".

Володимир Зеленський. Фото president.gov.uaВолодимир Зеленський. Фото president.gov.ua

Хто може стати новим головою Київської міської державної адміністрації

Володимир Зеленський повідомив, що кандидатура Олександра Ткаченка розглядається на посаду очільника КМДА. "Розглядається ця кандидатура. Окрім нього я нікого не бачив. Ну є ще дві людини, з однією я не зустрічався, а з другою — не готовий, тому що в минулому у нього є не дуже доброчесні дії", - сказав Зеленський.

Президент також готовий підписати законопроєкт про столицю, якщо його все влаштує. "Цей законопроект доопрацьовується у комітетах, тому останню редакцію цього закону я не бачив. Я хотів би його побачити до голосування, але може статися, що вони проголосують, я побачу, якщо все нормально я підпишу цей закон. Якщо ні - відправлю на доопрацювання", - сказав Зеленський.

Вплив інших країн на розвиток ситуації в Україні

На думку Володимира Зеленського, що телефонна розмова із президентом Сполучених Штатів Дональдом Трампом не могла впливати на відносини між двома державами. Він зазначив, що "цей дзвінок впливав тільки на одне – нам потрібно добитися зустрічі, потрібно обов’язково зустрітися із президентом. Я хочу показати йому нашу команду. Я хотів його затягнути в Україну".

Не хоче президент України сперечатися з сусідами через історичні питання. Він повідомив, що у нього відбулися зустрічі із президентом Анджеєм Дудою та прем’єр-міністром Матеушем Муравецьким. Також створено робочу групу, яка теж контактує з польською стороною.

"Сучасні країни, сучасні люди між собою не повинні сперечатись, якщо це стосується рішення історичних складних питань з обоз країн. Тому, я думаю, що попереду нас очікує тільки дружба. Я впевнений у цьому", – сказав він.

Повідомив глава держави і про своє бачення оприлюднення стенограм телефонних розмов з президентами інших країн. На його переконання такий крок призведе до проблем. "Я вважаю, що це загалом не правильно, навіть якщо в цих розмовах була та чи інша риторика, навіть якщо вона була про якихось людей, якісь прізвища, про якісь країни. Це неможливо і не правильно, оскільки усе це вплине на проблеми із західними партнерами, і це будуть проблеми всередині суспільства", - наголосив глава держави. Така позиція стосується і розмов з президентом Росії.

*****

Дізнатися, чому Володимир Зеленський буде захищати свого речника Юлію Мендель, можна за посиланням.

Відео спілкування президента із журналістами доступне нижче.


Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-19 00:13 :20