Aнонси

усі анонси

#вибачте_що_не_здохли: Чи готові ветерани АТО до нових реформ

#вибачте_що_не_здохли: Чи готові ветерани АТО до нових реформ
Ветерани АТО

Що не сподобалося ветеранам в словах глави комітету з питань соцполітики Галини Третьякової про перегляд пільг і чому систему соціального захисту дійсно варто переглянути

Оригінал на bigkiev.com.ua.

Після недавньої заяви глави комітету з питань соціальної політики Галини Третьякової про перегляд пільг для учасників бойових дій в соцмережах розгорівся скандал. Ветерани обурилися її висловлюваннями і навіть запустили флешмоб #вибачте_що_не_здохли.

Великий скандал

Глава комітету Верховної Ради з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова в своєму інтерв'ю «АрміяInform» відзначила, що в Україні необхідний аудит пільг і соціальних виплат, які покладені військовослужбовцям. Найбільше ветеранів обурила формулювання Третьякової, яка заявила:

Якщо це був контракт, то людина свідомо йшла на отримання високого грошового забезпечення, продавала свою найману силу для того, щоб захищати країну - це був її вибір, і тільки так

Соцмережі вибухнули обуренням ветеранів. У перші роки війни учасниками бойових дій ставали добровільно, але не заради зарплати, а щоб захистити свою країну. Грошова винагорода у військових в 2014-2015 роках, основна частина яких пішла по мобілізації, становило в середньому кілька тисяч гривень, при цьому найчастіше кошти йшли на покупку обмундирування. Велика кількість добровольців взагалі не отримували зарплати. «Я не найманець», «подавіться своїми пільгами» - далеко не найжорсткіші коментарі, які отримала депутат з «Слуги народу».

«Коштів в країні не багато, і ми повинні ранжувати пільговиків. Захищати слід тільки тих, хто щось втратив на війні», - ще одна фраза глави соціального комітету, яка обурила ветеранів. У відповідь на це учасники бойових дій запустили флешмоб # вібачте_що_не_здохлі. Так вони трактували слова Третьякової: якщо боєць залишився живий і відносно здоровий після війни, значить, він не заслужив соціальних пільг і гарантій.

Галина Третьякова
Галина Третьякова

Після хвилі критики Галина Третьякова спробувала пояснити, що саме мала на увазі:

Моя позиція - надавати допомогу не за статусом, а тим, хто реально її потребує. Це люди, здоров'ю яких завдано шкоди, а також сім'ї, на руках яких знаходяться члени сімей, що потребують догляду

Також вона звинуватила членів партії «Європейська солідарність» в тому, що вони розхитують ситуацію в країні, будь-яким способом утримуючи економічний розвиток. Депутати цієї фракції першими відреагували на інтерв'ю глави комітету, назвавши їх ганебними і антидержавними.

Віче на Майдані
Віче на Майдані

Що ми маємо

За даними єдиного реєстру осіб, які мають право на пільги, станом на серпень 2019 року таких людей з категорії ветеранів в Україні понад мільйон. З них майже 910 тисяч чоловік даними пільгами користуються. У цю цифру входять учасники бойових дій, учасники війни, члени сімей загиблих та інваліди війни.

Крім учасників АТО/ООС, яких вже майже 380 тисяч осіб, в категорію «ветеран» потрапляють також учасники інших воєн і ветерани військової служби. Всі вони, згідно із законодавством, отримують однакові соціальні гарантії і набір пільг.

За останні п'ять років експерти неодноразово заявляли про те, що система соціального захисту ветеранів застаріла і вимагає кардинальних реформ, так як перейшла з радянського минулого. Ті соціальні гарантії, які прописані в чинному законі «Про статус ветеранів, гарантії їх СОЦІАЛЬНОГО захисту», в основному орієнтовані на старше покоління, в той час як з початку російсько-української війни в країні з'явилося тисячі ветеранів з числа молоді та людей середнього віку.

Зміни є, проте вони проходять не так швидко, як планувалося, і в основному завдяки роботі громадських організацій, а не державної політики. Цільові програми центрального і місцевого рівнів в більшості своїй неякісні і не виконуються на всі 100%.

Як відзначають українські та міжнародні експерти, головною проблемою на сьогоднішній день є відсутність ґрунтовних досліджень потреб ветеранів, без яких неможливо визначити, які саме соціальні гарантії необхідні і як впливає існуюча система на якість життя ветеранів. Всі дослідження в ветеранської сфері до цього проводилися тільки громадськістю, охоплювали частину регіонів і в основному великі міста.

Що належить

Згідно з дослідженням, проведеним організацією «Юридична сотня», найпопулярніші пільги серед учасників бойових дій - безкоштовний або пільговий проїзд в транспорті, пільги на комунальні послуги, виплати до 5 травня, щорічне медичне обстеження і додаткова оплачувана 14-денна відпустка.

Серед тих пільг, які хотілося б отримати, ветерани відзначили отримання земельної ділянки, безкоштовне зубопротезування, житло, фінансову допомогу і забезпечення автомобілями, яке належить лише особам з інвалідністю. Не користуються ветерани лише безкоштовним встановленням квартирного телефону.

Є й «нішеві» соціальні гарантії, в яких зацікавлені вузькі цільові групи. Це, наприклад, кредити на житло, психологічна підтримка, санаторно-курортне забезпечення дітей, допомога центру зайнятості у відкритті бізнесу, кредит на власну справу і т. Д.

Дослідження показали, що в залежності від категорії ветеранів відрізняються їхні запити і потреби.

«Ми будемо рекомендувати Міністерству у справах ветеранів і профільному комітету ранжувати категорії ветеранів та індивідуально формувати пакет пільг і гарантій», - каже юристка «Юридичної сотні» Юлія Морій

Також в організації зазначають, що ці дослідження не можуть показати всієї картини, оскільки проводилися лише у великих містах. Як відомо, доступність і якість послуг для ветеранів в маленьких населених пунктах набагато гірше. Крім того, респонденти не відзначали, чи допомагали громадські організації в отриманні тієї чи іншої послуги.

Окремою проблемою в існуючій системі соцзахисту є інформування. За дослідженнями «Юридичної сотні» головне джерело інформації для ветеранів - їх побратими. Органи соціального захисту бійці поставили лише на п'яте місце з семи.

Міжнародний досвід

У ряді країн робота з ветеранами займає одне з ключових місць у політиці держави. Визнаними лідерами тут є США і Великобританія, а експерти з цих держав регулярно відвідують Україну з робочими візитами і допомогою.

Показовим є для нашої країни і досвід Хорватії, оскільки там військові дії велися на власній території, були тимчасово окуповані території і переселенці, гібридна війна і російський слід в ній.

У бойових діях в Хорватії взяли участь близько 500 тисяч осіб, проте, після закінчення війни кількість ветеранів становило 330 тисяч. За цей час була проведена колосальна робота по встановленню фактів участі в бойових діях і присвоєння відповідних статусів.

Перелік пільг в хорватській системі досить широкий. Наприклад, важливою пільгою там відзначають залік подвійного трудового стажу за час, проведений на війні, незалежно від наявності офіційного місця роботи. В Україні це питання не врегульоване, і навіть ветерани з інвалідністю можуть отримати лише соціальну допомогу, а не пенсію, якщо у них не було трудового стажу.

При втраті працездатності Хорватія гарантує професійну реабілітацію, яка включає навчання та перекваліфікацію. Також для ветеранів є пільга при оренді приміщень для підприємницької діяльності.

Один з головних напрямків соціальної політики в Хорватії - забезпечення житлом. Захисники можуть розраховувати на фінансову допомогу на купівлю першого житла, а саме на субвенцію для покриття відсотків кредиту в комерційних банках. Розмір допомоги залежить від категорії захисників і розраховується за спеціальною формулою.

Держава мотивує ветеранів створювати господарські співдружності. Це форма підприємництва, що дає можливість разом виходити на ринок. Одноразова допомога уряду становить близько 20 тисяч євро, а в співдружності має бути не менше 12 ветеранів.

Треба змінювати

«Завданням радянської держави було перетворити людину з гідністю на людину, просить. Тому придумали «особливий вид компенсації» - пільги», - зазначає Галина Третьякова. Вона не відмовляється від заявленого курсу реформування системи соціального захисту:

Будь-яка пільга повинна бути порахована, а ми повинні уважно стежити за ефективністю та адресність використання публічних фінансів

За словами Третьякової, політики минулого боялися братися за реформування і чистку реєстрів, оскільки самі розкрадали держбюджет і підкуповували електорат цими самими пільгами.

Як відзначили фахівці з США під час нещодавнього візиту в Україну, допомога держави повинна бути проактивна і в першу чергу сприяти поверненню до суспільного життя. «Відповідати на запити ветеранів - питання національної значущості», - відзначили зарубіжні експерти.

Зараз на порядку денному прийняття нового закону про статус ветеранів, де передбачається переглянути існуючу систему пільг. У Верховній Раді вже зареєстрували один законопроєкт авторства колишнього міністра у справах ветеранів Ірини Фриз. Ще один готує Мінветеранов спільно з «Юридичною сотнею». Про свій законопроєкт заявила і Галина Третьякова 4 жовтня.

Всі згодні з необхідністю досліджень потреб сучасних ветеранів, а також максимального залучення самих ветеранів та громадського сектору до роботи за основними напрямками нового закону. Незважаючи на це, і Міністерство, і соціальний комітет уже виставив тимчасові рамки для підготовки проєкту, в які вписати такі дослідження просто неможливо. Також поки незрозуміла позиція уряду, де заявляють, що не переглядатимуть пільги для учасників бойових дій, і всієї партії «Слуга народу», а не тільки глави профільного комітету.

Анастасія Римар

Додайте ZIK.UA в обрані джерела Додати в обрані Google News

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.