Польща відмовиться від газу з Росії вже через 3 роки?
Deutsche Welle
DW - новини - актуальні повідомлення про події в світі
Трубопровід польської компанії Gaz-System
Трубопровід польської компанії Gaz-System

"Газпром" може втратити свій найбільший ринок збуту в Східній Європі через два інфраструктурних проєкта: будівництва нового газопроводу і розширення СПГ-терміналу.

Оригінал на сайті Deutsche Welle.

Через 39 місяців "Газпром" може втратити свій найбільший ринок збуту в Східній Європі - польський. Варшава не має наміру продовжувати довгостроковий договір про імпорт російського газу, що закінчується до кінця 2022 року  і цілеспрямовано працює над тим, щоб до цього часу припинити закупівлі блакитного палива в РФ.

Це знову підтвердив на початку жовтня уповноважений уряду Польщі з питань стратегічної енергетичної інфраструктури Петро Наїмський в ефірі "Польського радіо". Його заява облетіла чимало російських ЗМІ - і викликала скептичні і навіть глузливі коментарі в Думі та Раді Федерації. Опитані DW експерти, навпаки, вважають, що Польща дійсно через три роки зможе повністю відмовитися від газу з Росії.

Baltic Pipe: 10 млрд кубометрів норвезького газу натомість російського

"Така ймовірність дуже висока", - упевнений Михайло Крутіхін, партнер російського консалтингового агентства RusEnergy. "План дуже амбітний, але все ж здійсненний", - вважає Кай-Олаф Ланг (Kai-Olaf Lang), фахівець з питань Польщі та Східної Європи берлінського Фонду науки і політики (SWP). Обидва експерти вказують, насамперед, на два інфраструктурні проекти, на які звертав увагу в своєму гучному інтерв'ю  Петро Наїмський.

31 серпня 2019. Підписання договору про газову співпрацю Польщі, США та України. Петро Наїмський в центрі
31 серпня 2019. Підписання договору про газову співпрацю Польщі, США та України. Петро Наїмський в центрі

Це, по-перше, газопровід Baltic Pipe ("Балтійська труба"), яким до Польщі через Данію буде надходити норвезький газ. Остаточне інвестиційне рішення щодо цього проєкту, що користується політичною і фінансовою підтримкою Євросоюзу, польська газотранспортна компанія Gaz-System і датська Energinet взяли в листопаді 2018 року.

З тих пір Baltic Pipe вже отримала цілий ряд необхідних дозволів, в тому числі від датської влади, які в той же час продовжують зволікати з видачею дозволу на прокладку російського "Північного потоку-2" (обидва газопроводи, до речі, неминуче перетнуться під водою поблизу данського острова Борнхольм).

СПГ-термінал в Свіноуйсьце: збільшення потужності на 50 відсотків

Прокладка "Балтійської труби" має початися навесні 2020 року, ввести її в дію планують 1 жовтня 2022 року. Три місяці буде відведено на те, щоб нова транспортна магістраль до кінця року поступово вийшла на проєктну потужність. А вона становить 10 млрд кубометрів на рік - рівно стільки, скільки, згідно з договором, що закінчується до того моменту,  Польща зобов'язана щорічно закуповувати у "Газпрому" (в 2018 році було 9,86 млрд).

11 грудня 2015: прибуття до польського порту Свіноуйсьце першого танкера з СПГ з Катару
11 грудня 2015: прибуття до польського порту Свіноуйсьце першого танкера з СПГ з Катару

Другим проектом, покликаним покласти край залежності Польщі від російського газу, є розширення потужності діючого з 2015 року терміналу з прийому та регазифікації зрідженого природного газу (СПГ) в Свіноуйсьце з 5 млрд кубометрів до 7,5 млрд на рік. Для цього, зокрема, потрібно побудувати в цьому порту на кордоні з Німеччиною ще один резервуар. Термінал, до речі, носить ім'я Леха Качинського - колишнього президента Польщі, який ініціював цей проєкт і загиблого в 2010 році в авіакатастрофі під Смоленськом.

Сумарна потужність двох проєктів (17,5 млрд кубометрів газу) приблизно відповідає нинішній річній потребі Польщі в блакитному паливі. Більше їй поки не потрібно, адже 80 відсотків електроенергії в цій країні традиційно виробляють на вугільних електростанціях.

Залежність від Росії хвилює Польщу більше, ніж захист клімату

Щоправда, Кай-Олаф Ланг вважає, що під тиском Євросоюзу, який взяв в рамках боротьби проти зміни глобального клімату курс на прискорену відмову від вугілля, його використання в польській електроенергетиці буде скорочуватися, а попит на газ в перспективі помітно зросте. Однак той же Петро Наїмський в інтерв'ю Financial Times на початку жовтня недвозначно натякнув, що для Варшави пріоритетною є енергетична безпека і зменшення залежності від російського газу, а не відмова від вугілля заради кліматичних цілей ЄС.

Тому якщо попит на блакитне паливо в Польщі і буде рости, то, мабуть, швидше за в середньостроковій перспективі. Але на цей випадок (а також для намічених поставок американського газу через Польщу в Україну) обговорюється проект ще одного СПГ-терміналу, на цей раз під Гданськом. Цілком можливо, що він буде плавучим, на зразок того, що діє в Литві в Клайпеді.

Так що якщо Baltic Pipe побудують в строк, а термінал в Свіноуйсьце своєчасно розширять, то до кінця 2022 року "Польща, дійсно, опиниться в ситуації, коли у неї не буде більше необхідності купувати російський газ", підкреслив в розмові з DW Кай-Олаф Ланг. Однак він не виключив, що "в певних, але, звісно, значно менших обсягах, закупівлі все ж продовжаться, якщо ціна буде привабливою".

"У будь-якому випадку переговорні позиції Польщі істотно зміцняться. Це показує приклад Литви, яка після появи в Клайпеді СПГ-терміналу продовжує купувати в Росії певну кількість газу, але тепер має можливість домагатися куди більш привабливих для себе цін", - вказав експерт SWP.

Ціни на газ: Польща готова переплачувати заради безпеки

Втім, зазначив Кай-Олаф Ланг, цілком можливо, що Польща після 2022 року за необхідності буде просто докуповувати газ на європейському ринку і імпортувати його, скажімо, з Німеччини та Чехії, і в цих поставках "виявляться також молекули, що колись поступили з Росії".

Іншими словами, співрозмовник DW припустив, що польська сторона з політичних міркувань, можливо, не захоче вести прямі переговори з "Газпромом", але завжди зможе придбати у партнерів по ЄС російський газ, що надходить, наприклад, з "Північного потоку". Втім, такий сценарій є чисто гіпотетичним, оскільки, за словами експерта, подібні закупівлі суперечили б як діловим інтересам польської нафтогазової компанії PGNiG, так і політиці Варшави останніх років, що перешкоджає лібералізації польського газового ринку.

Виходить, що за три роки в Польщі фактично вже не буде більше російського газу? "Офіційно "Газпром" в це не вірить. Адже він на словах дуже часто слідує лозунговій стратегії, - зазначив у розмові з DW Михайло Крутіхін. - Але газпромівські експерти, я думаю, прекрасно розуміють, що Польща цілком може обійтися без російського газу" .

А як же ціни? Адже "Газпром" зазвичай наполягає на тому, що на європейському ринку його газ - найдешевший. Обидва співрозмовники DW послалися на неодноразові запевнення офіційних польських осіб, згідно з якими постачання СПГ обійдуться дешевше, ніж прив'язаний до котирувань нафти російський газ з нинішнього довгострокового контракту, нав'язаного свого часу постачальником-монополістом.

Але є й інший аргумент, який наводять польські прихильники імпорту СПГ, в тому числі американського, нагадав Кай-Олаф Ланг: "Навіть якщо такий газ виявиться дорожче, ніж російські трубопровідні поставки: це слід сприймати як страхову премію, яку доводиться платити за свою національну безпеку ".

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-22 01:20 :09