Aнонси

усі анонси

Нобелівську премію з фізики присудили за відкриття екзопланет та у теоретичній космології

Нобелівську премію з фізики за 2019 рік розділили Джеймс Піблс (1/2) за теоретичні відкриття фізичної космології і Мішель Майо і Дідьє Кело (по 1/4) за відкриття екзопланет на орбіті навколо сонцеподібної зірки.

Про це Шведська королівська академія наук оголосила в ході спеціальної прес-конференції в Стокгольмі, повідомляє 112.ua.

Нагорода присуджена їм з формулюванням «за внесок в розуміння еволюції Всесвіту і місце Землі в космосі».

Нагадаємо, минулого році премію з фізики отримали Артур Ашкін (США), а також Жерар Муру (Франція) та Донна Стрікланд (Канада) за значні відкриття в галузі фізики лазерів. Нагорода була присуджена їм з формулюванням «за інструменти, зроблені зі світла». При цьому Стрікланд стала лише третьою жінкою, яка за більш ніж столітню історію премії, була її удостоєна. До неї нобелівку в області фізики отримували Марія Склодовська-Кюрі (1903) і Марія Гепперт-Майєр (1963).

В 2017 році Нобелівську премію з фізики розділили американці Райнер Вайс, Баррі Баріш і Кіп Торн, які побудували детектор гравітаційних хвиль LIGO, довели їх існування і досліджували явище, передбачене ще Альбертом Ейнштейном. Роком раніше лауреатів також було троє і всі вони були з США – Девід Таулес, Данкан Холдейн і Майкл Костерлиц здійснили теоретичні відкриття топологічних фазових переходів і топологічних фаз матерії.

Загалом з 1901 року і до сьогоднішнього дня Нобелівську премію в галузі фізики вручали 112 разів, відзначивши нею 210 вчених, не рахуючи сьогоднішніх. Лауреатів вищої наукової нагороди не оголошували тільки у 1916, 1931, 1934, 1940, 1941 і 1942 роках.

Наймолодшим фізиком, який отримав «нобеля», був австралієць Лоуренс Брегг. Разом зі своїм батьком Вільямом Бреггом він був відзначений у 1915 році за дослідження структури кристалів за допомогою рентгенівських променів. Вченому на момент оголошення результатів голосування Нобелівського комітету було всього 25 років. А найстаршому нобелівському лауреату в галузі фізики, американцеві Артуру Ашкіну, на день присудження нагороди було 96 років.

Лише один фізик отримав Нобелівську премію з фізики двічі – американець Джон Бардін був відзначений у 1956 році за дослідження напівпровідників і в 1972 році за створення теорії надпровідності.

При цьому Марія Кюрі свого другого «нобеля» отримала у 1911 році, але вже в області хімії – за відкриття хімічних елементів радію і полонію. Вона донині залишається єдиним ученим, який отримав дві премії в різних наукових дисциплінах.

Нагадаємо, Нобелівську премію в галузі фізіології або медицини за 2018 рік учора, 7 жовтня, отримали Вільям Кейлін (США), Пітер Реткліфф (Великобританія) і Грегг Семенс (США) за дослідження клітинного дихання.

 

Додайте ZIK.UA в обрані джерела Додати в обрані Google News

програми телеканалу ZIK

Джокер, скандали, розслідування. Бюджет 2020 - як з цим житимуть українці? Ринок землі | Народ проти на ZIK
Джокер, скандали, розслідування. Бюджет 2020 - як з цим житимуть українці? Ринок землі | Народ проти на ZIK Народ проти
Арешт Порошенка. Підозра Ляшкові. Зв'язки можновладців з іноземцями | Деталі дня | 18.11.19
Арешт Порошенка. Підозра Ляшкові. Зв'язки можновладців з іноземцями | Деталі дня | 18.11.19 Деталі дня
Анна Скороход | HARD з Влащенко на телеканалі ZIK | 18.11.19
Анна Скороход | HARD з Влащенко на телеканалі ZIK | 18.11.19 HARD з Влащенко
Нестор Шуфрич | Бюджет-2020. Закон про ринок землі | Треба поговорити 14.11.19
Нестор Шуфрич | Бюджет-2020. Закон про ринок землі | Треба поговорити 14.11.19 Треба поговорити
Марина Ставнійчук, Надія Савченко та Єгор Мисливець у програмі
Марина Ставнійчук, Надія Савченко та Єгор Мисливець у програмі "Кожен з нас президент" Кожен з нас президент
Сергій Коротких, Мамука Мамулашвілі та Надія Савченко  у програмі
Сергій Коротких, Мамука Мамулашвілі та Надія Савченко у програмі "Кожен з нас президент" | 18.11.19 Кожен з нас президент