Зміст і реакції: Що насправді передбачає «формула Штайнмаєра» для України

Узгодження "формули Штайнмаєра" викликала справжню бурю в українському суспільстві

Напередодні, 1 жовтня, стало відомо, що українська сторона узгодила текст так званої «формули Штайнмаєра». Про це зокрема офіційно заявив президент нашої держави Володимир Зеленський, зібравши ввечері того ж дня терміновий брифінг.

Як з'ясувалося, «формулу Штайнмаєра» підписали у Мінську представники Тристоронньої контактної групи: від України –  Леонід Кучма, від ОРДЛО – Борис Гризлов, Наталія Ніконорова, Владислав Дейнего та від ОБСЄ – Мартін Сайдик. 

Відповідний документ сьогодні опублікувала пресслужба Леоніда Кучми, представника України у Тристоронній групі.

Без перебільшення, новина спричинила неабиякий резонанс в українському суспільстві. Одні рішення Тристоронньої групи підтримували, інші – категорично виступали проти місцевих виборів на Донбасі та особливого статусу цих територій.

Узгодження Україною «формули»  – дійсно знакова подія, що матиме прямий вплив на подальше розгортання ситуації на Сході України. Тому ми вирішили зібрати усі офіційні коментарі політиків та експертів з цього приводу.  

Що передбачає «формула Штайнмаєра»

«Формула Штайнмаєра» є одним з кількох варіантів виконання Мінських угод, укладених та підписаних ще у 2015 році. Такої назви він набув через те, що першим, хто його запропонував (у 2016 році) був міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр.

У 2015 році Україна наполягала на тому, що спочатку необхідно припинити бойові дії, вивести з тимчасового окупованих територій Луганщини та Донеччини незаконні збройні формування та повернути контроль за кордоном. Тільки після цього Україна погоджувалася підтримати проведення місцевих виборів на Донбасі та розглянути питання щодо особливого статусу Сходу.

У свою чергу Російська Федерація намагалася досягнути зворотної черговості. 

Тоді голова МЗС Німеччини Франк Штайнмаєр, прагнучи допомагти у вирішенні конфлікту, розробив певну оптимальну черговість у цьому процесі. 

Суть «формули» полягає в узгодженні того, яким чином реалізовуватимуться Мінські угоди. Власне, сама формула звучить так: «Особливий статус ОРДЛО матимуть лише за чесних демократичних виборів згідно зі стандартами ОБСЄ».

Зокрема, Франк Штайнмаєр запропонував таке: 

  • Перш за все Україна має схвалити закон про особливий порядок проведення місцевих виборів на Донбасі.
  • На Донбасі проходять місцеві вибори. 
  • ОБСЄ аналізує порядок проведення виборів на Донбасі, робить висновки щодо їх законності та демократичності. Після того, як ОБСЄ підтверджує прозорі вибори, тимчасово набуває чинності особливий статус ОРДЛО.
  • Особливий статус ОРДЛО закріплюється у Конституції, а Україна отримує контроль за кордоном. 

Коментар Володимира Зеленського

1 жовтня на брифінгу Президент України Володимир Зеленський у зв'язку з погодженням "формули Штайнмаєра" заявив, що «ніякої зради немає, і виборів під дулами автоматів не буде», а він не перейде жодних «червоних ліній» на зустрічі у «нормандському форматі». 

Гарант пообіцяв, що в Конституції України не буде закріплено жодного «особливого статусу» для Донбасу. До того ж, безпекові умови Мінських угод не будуть виконані перед проведенням виборів в ОРДЛО, а лише після, а самі вибори повинні пройти одночасно з місцевими виборами на всій території України. 

«Формула Штайнмаєра» повинна бути імплементована у новий закон про особливий статус, якого ще немає», - резюмував Зеленський. 

При цьому голова комітету Верховної Ради України із зовнішньої політики Богдан Яременко пояснив на своїй сторінці у Facebook, що «жодна сторона не підписувала «формулу». 

«Представник України в ТКГ Леонід Кучма письмово повідомив представника ОБСЄ М. Сайдіка про те, що Україну влаштовують формулювання, погоджені радниками глав держав Нормандського формату в Мінську 1 вересня 2019 року […] Йдеться про порядок застосування рішень «про особливості…» до місцевих виборів в ОРДЛО на тимчасовій основі і на постійній після», – зазначив Яременко. 

У кулуарах парламенту він, між іншим, додав, що без припинення вогню на Донбасі, відведення військ, обміну полоненими, контролю за україно-російським кордоном місцеві вибори на нині окупованих територіях Сходу неможливі.

Коментар Леоніда Кучми 

За два тижні до підписання «формули» – 13 вересня – Леонід Кучма заявляв, що вибори на окупованій території Донбасу не можна проводити до виведення звідти військ незаконних збройних формувань. 

Коментуючи питання щодо майбутніх місцевих виборів на Донбасі, Кучма сказав таке: «Які вибори, коли люди ходять зі зброєю? Вибори можна проводити, коли війська пішли геть з України, важка техніка пішла, коли українська влада з'явилася, коли можуть приїхати туди журналісти».

Коментар Павла Клімкіна

Колишній міністр закордонних справ України Павло Клімкін зазначив, що «формула» не є дорожньою картою виконання Мінських угод або планом деескалації, і стосується лише місцевого самоврядування (так званого особливого статусу) ОРДЛО. 

Клімкін підкреслює, що спочатку повинні бути виконані безпекові умови Мінських угод, включаючи виведення збройних формувань, найманців, проведення законних виборів за участі українських партій та із залученням медіа. Загалом, Павло Клімкін резюмував, що «формула Штайнмаєра» незагрозлива для України.

Коментар Вадима Пристайка

Чинний міністр закордонних справ України Вадим Пристайко зазначив, що 2 вересня, на зустрічі дипломатичних радників лідерів країн «нормандського формату» погодився на «формулу», аби врегулювати ситуацію на Донбасі. 

«Закон про особливий статус вступить в силу на момент проведення виборів, а остаточно вступає в силу після рішення ОБСЄ про визнання результатів виборів», - зазначав тоді Вадим Пристайко.

Коментар Петра Порошенка 

Петро Порошенко напередодні записав термінове звернення, у якому підкреслив, що «формула Штайнмаєра» фактично дорівнює «формулі Путіна». 

У своїй заяві, оприлюдненій на офіційній Facebook-сторінці, Порошенко зазначає, що підписання «формули» по суті є послабленням або зняттям санкцій проти Росії, а також є певною легітимізацією російської окупації Донбасу та незаконної анексії Криму. 

Коментар ватажків так званих «ЛНР» та «ДНР» 

2 жовтня стало відомо, що ватажки самопроголошених Донецької / Луганської народної республік Денис Пушилін і Леонід Пасічник адресували українській раді листа, у якому виступають категорично проти прийняття закону про особливий статус Донбасу без узгоджень з ними. 

«Будь-які зміни закону про особливий статус повинні бути узгоджені з нами. В іншому випадку ми будемо вважати їх прямим і грубим порушенням Мінських угод, і вони для нас будуть юридично даремні», - переконані ватажки.    

Коментар Росії 

Російська сторона привітала узгодження Україною «формули». 2 жовтня прессекретар Путіна Дмитро Пєсков назвав цю новину позитивною та висловив сподівання, що реалізація «Мінську-2» просуватиметься. 

«Підписання відбулося лише вчора, тому зараз усі зацікавлені сторони і представники працюватимуть над перспективами проведення такого саміту. Ми сподіваємося, що вже найближчим часом якась ясність тут наступить», - сказав Пєсков. 

Реакція Європи 

У Німеччині зазначили, що прогрес на шляху до встановлення миру на Донбасі є – завдяки погодженню «формули Штайнмаєра». 

За словами чинного міністра закордонних справ Німеччини Гайко Мааса, підтримка Україною «формули» фактично відкриває двері до саміту у нормандському форматі та інших етапів імплементації Мінських домовленостей. 

На думку генерального секретаря ОБСЄ Томаса Гремінгера, погодження України на «формулу» – важливий крок вперед. Також він зазначив, що в України залишається ще багато роботи з нормалізації ситуації і створення умов для демократичних виборів на Донбасі.  

У свою чергу, Майя Косьянчич, прессекретарка високої представниці Євросоюзу з питань зовнішньої політики безпеки Федеріки Могеріні, солідарна з позицією Німеччини і також вважає, що підписання «формули» може дати поштовх до встановлення миру на Донбасі.

«Результати дискусії в рамках Тристоронньої контактної групи, які відбулися вчора у Мінську, в тому числі, стосовно так званої «формули Штайнмаєра», є кроком, який, як можна сподіватися, призведе до подальших зусиль щодо повного виконання Мінських угод всіма сторонами. У цій частині, ключовим є досягнення довгострокового мирного рішення конфлікту на сході України», - сказала Косьянчич. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...