В Україні настає чорна криза свободи слова

Osservatorio Diritti
Osservatorio Diritti
Свобода Слова

Спроба закрити телеканал NEWSONE, атака з гранатомета на телеканал 112, майже завжди безкарні напади на журналістів - все це говорить тільки про погіршення свободи преси в Україні.

Оригінал на сайті osservatoriodiritti.it.

5 вересня в Києві перед Національною радою з питань телебачення і радіомовлення, на вулиці Прорізна, в самому центрі міста, відбулася демонстрація. " Не закривайте телеканал NEWSONE" - закликали плакати протестувальників. Насправді їх було небагато в порівнянні з кількістю поліцейських, готових втрутитися в разі заворушень.

Люди, які випадково проходили повз, намагалися не зупинятися. Вони починали йти швидше і уникали камер. "Вони протестують в знак солідарності з журналістами телеканалу NEWSONE", - сказав Олександр Мангуш, репортер 112.ua, іншого місцевого телеканалу. Він був там, щоб задокументувати те, що відбувається ...

В той день Національна рада з питань телебачення і радіомовлення вирішила звернутися до суду з проханням скасувати ліцензію телеканалу NEWSONE. Рішення було прийнято одноголосно членами регулятора і оголошено тимчасовим його керівником Ольгою Герасим'юк.

Національна рада - це орган державної влади, що складається з восьми осіб, головна мета якого - дотримання законодавства України в сфері телебачення і радіомовлення. Верховна Рада України призначає чотирьох членів Нацради, а президент України призначає інших. Причина рішення, прийнятого по телеканалу NEWSONE: "Розпалювання національної, расової та релігійної ненависті в деяких заявах, які лунали в ефірі телеканалу".

Герасимюк додала, що "ні в якому разі Національна рада не має повноважень вимкнути телеканал або відкликати ліцензію, і жоден журналіст не втратить роботу, оскільки телеканал продовжить функціонувати, поки суд не ухвалить рішення". Але журналісти телеканалу NEWSONE заперечують: "Занадто великий тиск на нашу роботу".

NEWSONE за свободу преси в Україні

Працівники обвинуваченого телеканалу написали і направили лист в кілька організацій - Репортери без кордонів, Human Rights Watch, Amnesty International, а також до посольств різних країн в Києві, зокрема, і в італійське.

"Ми хотіли б звернути вашу увагу на плачевну ситуацію зі свободою слова, яку ми переживаємо в Україні. Телеканал NEWSONE вважає рішення Національної ради з питань телерадіомовлення серйозною загрозою і спробою нового уряду чинити тиск на всі незалежні засоби масової інформації в Україні. У нас є мільйонна аудиторія глядачів і ми будемо продовжувати боротися за свободу слова і плюралізм ідей в українському суспільстві ".

Рішення 5 вересня стало лише кульмінацією подій, включаючи напади і реальні терористичні атаки на телеканали, які серйозно ставлять під загрозу свободу слова, передбачену статтею 34 Конституції України. Напади були не тільки на телеканал NEWSONE, але і на інші ЗМІ, а також самих журналістів.

Ситуація з українським мовником "112 Україна"

У ніч на 13 липня цього року офіс "112 Україна" обстріляли з гранатомета. Правоохоронні органи кваліфікували інцидент, як "терористичний акт".

За день до цього нападу, редакція телеканалу звернулася до правоохоронців, оскільки один з колишніх лідерів праворадикальної організації Сергій Стерненко заблокував роботу журналістів. До сьогоднішнього дня розслідування цього нападу не показало ніяких результатів

Україна-Росія: загрози вкрай правих радикалів

"8 липня цього року - журналісти телеканалу NEWSONE в детальному звіті описують події, що відбулися за останні два роки, і про які вони мають намір розповісти Європарламенту - наш канал був змушений скасувати перший телеміст між Україною і Російською Федерацією через неодноразові погрози ультраправих радикальних організацій. Розмова, в якій ми б обговорювали питання, що стосуються простих людей - ми абсолютно не хотіли торкатися політики, не ставили під сумнів територіальну цілісність України ".

У той же вечір, після оголошення про скасування телемосту, офіс телеканалу NEWSONE став об'єктом нападу з димовими шашками. Все це нагадувало справжнє поле бою.

Рішення Національної ради з питань телебачення і радіомовлення явно політичне.

"Вони заявили про це самі, - пояснюють журналісти - з очевидною метою протистояти так російської агресії".

Передача естафети старого президента Порошенко нинішньому - Зеленському, схоже, не вплинула на загальну ситуацію зі ЗМІ, які залишаються під постійним тиском державних органів. Представники правозахисної платформи "Успішна варта" відзначають, що Національна рада в основному карає ЗМІ, які виступають проти нинішньої влади і надають телеглядачеві альтернативну оцінку політичного порядку денного.

Повна безкарність тих, хто нападає на журналістів в Україні

За даними Національної спілки журналістів України, 92% злочинів, скоєних проти журналістів, не розслідуються. Наведені випадки є тому свідченням.

Журналіста Олеся Бузину вбили 16 квітня 2015. Він, як відомо, критикував уряд за події на Сході України. У злочині підозрюють праворадикалів з організації С14, які зараз знаходяться на волі.

Журналіст Павло Шеремет загинув 20 липня 2016 після вибуху автомобіля в центрі Києва. В цьому випадку розслідування поки ні до чого не привело.

У червні цього року журналіст Вадим Комаров зазнав нападу за розслідування корупції. Напад було скоєно в місті Черкаси, приблизно в 180 кілометрах на південь від Києва. В результаті отриманих травм він загинув.

Італійська журналістка Андреа Роччелла також загинула в Україні, на Донбасі, в 2014 році.

Як і тоді, зараз в Україні надто багато фізичної агресії. За перше півріччя 2019- го Національна спілка українських журналістів зареєструвала 36 нападів.

Ситуація не краща і для іноземних журналістів. Під час виборчої кампанії в березні італійському журналістові Radiotelevisione Italiana Марко Іннаро було заборонено в'їзд в Україну разом з оператором.

Свобода преси: Україна внизу рейтингу

За даними Репортерів без кордонів, Україна посідає 102-е місце в світовому рейтингу свободи преси. Після революції 2014 року було прийнято ряд реформ, зокрема, щодо доступу до державної інформації та прозорості власності ЗМІ. Однак, в організації вважають, що потрібно зробити набагато більше, щоб мінімізувати вплив олігархів на ЗМІ і заохотити незалежні редакції.

На територіях, які до сьогодні контролюються представниками НВФ, журналісти сьогодні не можуть повноцінно працювати, що могло б сприяти відновленню правди. Це коментар репортера Senza Frontiere, який знижує позицію України у світовій таблиці свободи преси в порівнянні з 2018 роком (Італія - ​​43 місце).

Переклад newsone.ua.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...