Aнонси

усі анонси
Новини » Політика 1343 Читать эту новость на русском

Навіщо Зеленського запросили на саміт з Путіним

Навіщо Зеленського запросили на саміт з Путіним
Зеленский и Путин

Процес розлуки України з СНД почав ще попередній президент Петро Порошенко, а за Зеленського він дуже пригальмував. Можливо, запрошення Зеленського на саміт країн СНД не більше ніж формальність, а може і спроба повернути Україну

Процес розставання України з СНД почав ще попередній президент Петро Порошенко. Позиція його адміністрації була гранично зрозуміла: якнайдалі від Росії і всього, що з нею пов'язано. З 2014 року активної участі в життєдіяльності співдружності Україна не брала, поступово зводячи до мінімуму присутність у ній. Подібні дії пояснювалися тим, що СНД як міжнародна організація не намагається перешкодити Росії в її діях щодо Донбасу і Криму. Це ще раз підтверджує вирішальну роль РФ в співдружності.

Відносини України з іншими країнами СНД особливо не змінилися, а ось з Росією зіпсувалися сильно.

З приходом нової влади росіяни заговорили більш доброзичливим тоном і з надією на поліпшення відносин між країнами.

І от нещодавно президента України Володимира Зеленського запросили на саміт лідерів СНД, що пройде в Ашхабаді 11 жовтня. Запрошення також отримав міністр закордонних справ Вадим Пристайко. Рада міністрів країн СНД відбудеться 10 жовтня. Крім того, їм відправили порядок денний і проєкти документів, що планують розглянути на цих засіданнях. Українська сторона так і не дала згоди.

За півтора місяці до запрошення російський "Комерсант" з посиланням на свої джерела в МЗС РФ повідомив, що нова Україна призупинила розрив двосторонніх угод з РФ, який запустив Петро Порошенко. З перемогою Зеленського інтенсивність зменшилася, але процес розірвання не припинявся. Поки був дійсний склад Кабміну, сформованого за Порошенка, повідомлення росіян про розрив угод так-сяк надходили. А в серпні-вересні МЗС РФ перестав отримувати документи. Тут, правда, не варто забувати, що українська влада була зайнята початком роботи нового парламенту і формуванням свого Кабміну.

Після того, як президентська партія перемогла на парламентських виборах і запустила свій Кабмін, Зеленський отримує запрошення на захід, де буде присутнє  керівництво РФ в оточенні лояльних їй країн.

За місяць до запрошення російські чиновники знову поскаржилися, що Україна давно не платить внесків і заборгувала понад  300 млн рублів.

"Свій часткової внесок в єдиний бюджет органів СНД Україна перестала виплачувати ще з 2014 року. На сьогоднішній день сума неперерахованих коштів, тобто фактична заборгованість Києва, складає понад 300 млн рублів ($ 4,608 млн - ред.)", - заявили "Известиям" в Міністерстві закордонних справ РФ.

Чи можливо, що мова йде про гроші і "борг" таки виб'ють? Позицію України на ці заяви озвучив заступник міністра закордонних справ Василь Боднар.

Він пояснив, що платити внески Україна перестала з 2014 року, але з того часу і не підписувала щорічних рішень про Єдиний бюджет органів Співдружності, відповідно не брала на себе зобов'язань по сплаті цих внесків. Тому ніякої "заборгованості" не може існувати в принципі.

"Отже, Виконком СНД не витрачав кошти на забезпечення роботи української сторони у відповідних засіданнях", - сказав він.

За такої позиції Україна навряд чи захоче віддати понад 300 млн рублів на рахунок організації, в якій практично не бере участь.

У серпні 2018 року було ліквідовано Постпредство України у координаційних інститутах СНД. Україна також максимально знизила рівень представленості в засіданнях вищих органів СНД - в деяких заходах брали участь тільки керівники іноземних дипломатичних установ.

При цьому ніхто повністю розривати відносини із співтовариством не збирається. Тут треба зробити важливе уточнення - Україна не була і не є повноцінним членом СНД, тому що свого часу не ратифікувала Статут СНД, але це не заважає їй брати участь в роботі Співдружності як держави-засновника. Процедура виходу є. Але це б означало припинення дій низки конвенцій, протоколів, договорів для України і виключення її в них для інших членів.

Нашій державі нічого не заважає виходити з конкретних договорів

Вже припинено дію 15 угод, що не відповідають національним інтересам, таких як угода про міждержавний обмін економічною інформацією, про обмін інформацією та співробітництво в галузі зовнішньоекономічної діяльності, угода про загальні умови поставок між організаціями-державами учасницями СНД. Триває робота по припиненню дії ще понад 70 угод. Чи надто це торкнеться економіки країни?

Якщо подивитися на динаміку торговельних відносин з СНД 2014 року, то можна побачити, що експорт в країни співдружності за 4 роки знизився. Тільки розрив угод ролі в цьому не грає. По-перше, найбільша кількість українських товарів йшла в Росію або через Росію, з якою ми регулярно обмінюємося санкціями. По-друге, з втратою Криму та деяких територій Донбасу Україна втратила контроль над низкою підприємств. По-третє, має місце ЗВТ з Євросоюзом та орієнтація на європейські ринки, хоч це вирішальної ролі і не грає.

Торгівля між Україною та Росією істотно погіршилася ще з 2012-го. Тоді Росія заборонила експорт окремих українських товарів, таких як сири і деякі види м'ясної продукції. З 2016-го Москва призупинила договір про Зону вільної торгівлі з Україною. А потім заборонила транзит частини товарів своєю територією.

На тлі зниження експорту до РФ, варто зазначити зростання до інших країн СНД. Загалом до показників довоєнного періоду ще не дійшла, але тенденція спостерігається. А це ще раз підтверджує, що вихід з угод СНД великого значення не має.

У той же час українська влада підкреслює, що угоди, які відповідають національним інтересам, будуть діяти. До таких угод належить, наприклад, угода про визнання працевлаштування або пенсійне забезпечення. Простими словами, ця угода, при якій країни кожна від себе виділяє частину грошей на пенсію громадянина, якщо він напрацьовував трудовий стаж частково в одній країні, частково в інший, а на отримання пенсії подав у одній з них. Щоб його трудовий стаж повністю враховувався і він отримував справедливу пенсію за весь відпрацьований період.

Після оголошення результатів другого туру президентських виборів керівництво СНД виказувало великі надії на повернення України до колишньї співпраці.

"Ми навіть тримаємо в виконкомі СНД кабінети, закріплені за українськими представниками. І хоча де-факто Україна, на жаль, згорнула свою участь, особливо нас турбує той факт, що вона відмовляється від участі в деяких договорах і угодах, що раніше підписала", - заявляв у квітні голова виконкому СНД Сергій Лебедєв.

Оскільки Україна офіційно не вийшла з організації, її представникам продовжують відправляти запрошення на саміти і документи за їх результатами. Можливо, запрошення Зеленського та Пристайко не більше ніж формальність. А може і спроба перетягнути на свою сторону. Або привід для зустрічі з Путіним без державного візиту.

Євгенія Флай

Читайте більше новини про: Володимир Зеленський

Додайте ZIK.UA в обрані джерела Додати в обрані Google News

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

програми телеканалу ZIK

Джокер, скандали, розслідування. Бюджет 2020 - як з цим житимуть українці? Ринок землі | Народ проти на ZIK
Джокер, скандали, розслідування. Бюджет 2020 - як з цим житимуть українці? Ринок землі | Народ проти на ZIK Народ проти
Арешт Порошенка. Підозра Ляшкові. Зв'язки можновладців з іноземцями | Деталі дня | 18.11.19
Арешт Порошенка. Підозра Ляшкові. Зв'язки можновладців з іноземцями | Деталі дня | 18.11.19 Деталі дня
Анна Скороход | HARD з Влащенко на телеканалі ZIK | 18.11.19
Анна Скороход | HARD з Влащенко на телеканалі ZIK | 18.11.19 HARD з Влащенко
Нестор Шуфрич | Бюджет-2020. Закон про ринок землі | Треба поговорити 14.11.19
Нестор Шуфрич | Бюджет-2020. Закон про ринок землі | Треба поговорити 14.11.19 Треба поговорити
Марина Ставнійчук, Надія Савченко та Єгор Мисливець у програмі
Марина Ставнійчук, Надія Савченко та Єгор Мисливець у програмі "Кожен з нас президент" Кожен з нас президент
Сергій Коротких, Мамука Мамулашвілі та Надія Савченко  у програмі
Сергій Коротких, Мамука Мамулашвілі та Надія Савченко у програмі "Кожен з нас президент" | 18.11.19 Кожен з нас президент