Aнонси

усі анонси

У цей день 86 років тому Мовінкель на засіданні Ліги націй 4 рази доповідав про голод в Україні

29 вересня 1933 р. у Женеві на засіданні Ліги Націй, за участі 14 держав, Йоган Людвіг Мовінкель займав посаду Голови Ради Ліги Націй, чотири рази доповідав про голод в Україні. Проте його заклик про допомогу не був підтриманий.

Фото ZIK

Про це повідомляє Український інститут національної пам’яті.

Ірландія, Італія, Німеччина й Норвегія підтримали надання допомоги УССР, але 10 країн, у тому числі постійні члени Ради Великобританія, Франція і Японія, висловилися проти.

Врешті-решт вирішено передати українську справу на розгляд Міжнародного комітету Червоного хреста, перед яким особисто клопотав Мовінкель. У свою чергу Червоний Хрест звернувся до радянського уряду з пропозицією дати згоду на організацію міжнародної допомоги для голодуючих УСРР. У грудні 1933 р. надійшла з Москви відповідь: жодного голоду в УСРР і Північному Кавказі немає.

І хоча спільна резолюція на засіданні Ради Ліги націй не була прийнята, сам факт скликання засідання був великим успіхом українського руху у справі допомоги Україні, адже таким чином питання піднімалося на високому міжнародному рівні й фактично визнавалася наявність голоду як проблеми, яка потребувала вирішення.

Довідка.

Народився Йоган Людвіг Мовінкель в Бергені (Норвегія), пройшов всі політичні щаблі від члена міської ради до мера міста й депутата, голови норвезького парламенту. Обіймав посади міністра торгівлі та іноземних справ. Тричі у 1924-1926, 1928-1931 і 1933-1935 був Прем’єр-міністром Норвегії. Успішний бізнесмен, прихильник економічного об’єднання європейських країн на основі зони вільної торгівлі. Противник нацистів. Із окупацією Норвегії був змушений емігрувати до США.

У 1933-му Йоган Людвіг Мовінкель займав посаду Голови Ради Ліги Націй, що надавало йому право у будь-який момент скликати її засідання. Тому зусилля українських організацій, що намагалися привернути увагу світу до Голодомору, були спрямовані на те, щоб переконати Мовінкеля – в Україні лютує штучний голод й необхідно вжити заходів для допомоги.

Матеріали йому передавали Український громадський комітет рятунку України, Конференція товариства колишніх комбатантів, українські депутати Польського сейму, керівник надзвичайної дипломатичної місії уряду УНР у Франції Олександр Шульгин, Об’єднаний комітет міжнародних жіночих організацій. Таке дипломатичне бомбардування разом із дипломатичним талантом Мілени Рудницької, яка виконувала роль переговорника від українських організацій, переконали Мовінкеля підтримати «українську позицію». Ймовірно, певну роль відіграло знайомство Мовінкеля із Фрітьофом Нансеном, першовідкривачем й організатором допомогової акції для голодуючих в УСРР в 1921–1923 рр.

Додайте ZIK.UA в обрані джерела Додати в обрані Google News

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

програми телеканалу ZIK

Джокер, скандали, розслідування. Бюджет 2020 - як з цим житимуть українці? Ринок землі | Народ проти на ZIK
Джокер, скандали, розслідування. Бюджет 2020 - як з цим житимуть українці? Ринок землі | Народ проти на ZIK Народ проти
Ринок землі. Перспективи членства України в НАТО | Треба поговорити | 12.11.19
Ринок землі. Перспективи членства України в НАТО | Треба поговорити | 12.11.19 Треба поговорити
Марина Ставнійчук, Надія Савченко та Єгор Мисливець у програмі
Марина Ставнійчук, Надія Савченко та Єгор Мисливець у програмі "Кожен з нас президент" Кожен з нас президент
Нестор Шуфрич | Бюджет-2020. Закон про ринок землі | Треба поговорити 14.11.19
Нестор Шуфрич | Бюджет-2020. Закон про ринок землі | Треба поговорити 14.11.19 Треба поговорити
Бійки депутатів. Корупція в Раді. Яка небезпека закладена у бюджет? | Народ проти | 08.11.2019
Бійки депутатів. Корупція в Раді. Яка небезпека закладена у бюджет? | Народ проти | 08.11.2019 Народ проти
Бійка в суді Києва. Ринок землі в Україні. Скандали за участі
Бійка в суді Києва. Ринок землі в Україні. Скандали за участі "Слуги народу" | Треба поговорити Треба поговорити