Новини » Політика 293 Читать эту новость на русском

Гра ва-банк: Що стоїть за скандалом імені Трампа-Зеленського?

Гра ва-банк: Що стоїть за скандалом імені Трампа-Зеленського?
Фото: Reuters

Спікер Палати представників США Ненсі Пелосі оголосила про запуск процедури імпічменту Трампу. Демократи звинувачують американського президента в тиску на Зеленського, щоб той допоміг знайти йому компромат на Байдена. Навряд чи коли-небудь стануть відомі деталі розмов Трампа і Зеленського. Зі стенограми можна було видалити частину інформації. Складається враження, що Трамп і Зеленський уклали ситуативну джентльменську угоду та вирішили зіграти ва-банк заради вирішення нагальних політичних питань.

Оригінал на сайті 112.ua  

Джентльменська угода

В дипломатії і бізнесі існує практика так званих джентельменских угод, коли відповідальні за прийняття рішень особи можуть усно домовитися про виконання будь-яких зобов'язань і не нести правової відповідальності один перед одним, окрім ризику втратити довіру або авторитет. Саме так Трамп вибудовує відносини з Зеленським з моменту вступу останнього на посаду президента України. Американський президент багато розмірковує в розмовах із Зеленським про необхідність вивести на чисту воду Байдена і його сина, знайти докази їх причетності до корупції в Україні. Трамп технічно ухилявся з допомогою загальних фраз і компліментів від спроб Зеленського завести розмову про перспективу подальшого надання військової допомоги США Україні в протистоянні з Росією, залучення американських інвестицій в українську економіку.

Для переобрання на другий термін Трампу потрібен компромат на Байдена, якого 62% виборців "Демократичної партії" вважають кандидатом, здатним перемогти на президентських виборах (такі ж рейтинги у сенатора Елізабет Воррен). Байден має репутацію найбільш кваліфікованого кандидата на посаду президента США, володіє глибокими знаннями в сфері міжнародних відносин і зовнішньої політики, широкими зв'язками на Близькому Сході і в Європі. Віце-президент США Майкл Пенс час від часу радиться з Байденом із зовнішньополітичних питань. Існує думка, що до думки Байдена прислухаються навіть лідери зарубіжних країн, які не знають, як знайти підхід до адміністрації Трампа. Байден – це міцний горішок, який створює небажану конкуренцію Трампу. Згідно з опитуванням Five Thirty Eight від 25 вересня, 58% американців не схвалюють діяльність президента. Тому Трамп вирішив знайти його ахіллесову п'яту.

Певні зачіпки є в Україні. За неофіційною інформацією, перебуваючи на посаді віце-президента, Байден шантажував екс-президента Петра Порошенка. За даними видання The Atlantic, Джо Байден попередив Порошенка, що США виділять Україні мільярд доларів, якщо він не зніме з посади генпрокурора Віктора Шокіна, який проводив розслідування щодо української нафтогазової компанії Burisma Group олігарха та колишнього міністра екології Миколи Злочевського, де працював його син Хантер Байден (був членом ради директорів з 2014 по 2019 рр..). Шокін підозрював цю фірму у відмиванні грошей. Щомісяця Burisma Group перераховувала на рахунки фірмі Rosemont Seneca Partners, пов'язаної з Хантером Байденом, по 160 тис. дол. Джо Байден міг скористатися своїм службовим становищем, щоб прикрити сина і вберегти його від правосуддя.

Барак Обама, Джо Байден і Хантер Байден
Фото: Reuters
Барак Обама, Джо Байден і Хантер Байден Фото: Reuters

Після відставки Шокіна справу прикрили. До січня 2017 р. всі процесуальні та судові дії у відношенні Злочевського і компаній, що входять в Burisma Group, були закриті. Не вдалося довести порушення Хантером Байденом американського законодавства. Трамп вирішив розворушити каламутне минуле сімейства Байденів і з'ясувати, що насправді відбувалося в компанії Burisma Group. Ідеальний варіант для американського президента - довести перевищення Байденом службових повноважень, причетність його сина до економічних злочинів. Це дозволить поховати політичну кар'єру колишнього віце-прем'єра і очорнити імідж "Демократичної партії". Не дивно, чому демократи підметушилися з імпічментом Трампу в Палаті представників, щоб не допустити такого розвитку подій. Зеленський погодився допомогти Трампу. У липні вони домовилися, що зв'язок з президентом України будуть підтримувати генпрокурор США Вільям Бар і приватна особа – адвокат Трампа і колишній мер Нью-Йорка Рудольф Джуліані.

Послуга за послугу

Чи зможе джентльменська угода Трампа і Зеленського перерости в більш глибокий політико-економічний альянс, судити складно. На прес-конференції Трамп прямо сказав Зеленському, що основна проблема України, яку потрібно вирішити, це корупція. Швидше за все, американський президент сприймає Україну як країну з диким капіталізмом і недалекоглядними чиновниками. Трамп не забув, як Порошенко відкрито підтримував його опонента кандидата-демократа Гілларі Клінтон на президентських виборах 2016 р., і тепер хоче, щоб Зеленський спокутував "гріхи" свого попередника.

Невипадково Трамп відклав виділення Україні матеріальної допомоги для потреб оборонного сектора і не поспішає обговорювати з Зеленським питання інвестиційного співробітництва. Трамп дав зрозуміти, що буде вибудовувати відносини з Україною за принципом "послуга за послугу": якщо буде компромат на Байдена, то Україна отримає американські інвестиції, військову допомогу. Господар Овального кабінету спеціально оприлюднив без відома Зеленського стенограму їхньої липневої розмови, щоб нагадати нашому лідеру про джентльменську угоду.

Менше зло

Чомусь прес-конференція Зеленського з Трампом породила необґрунтоване єхидство, знущання і глузування серед частини українського суспільства. Безумовно, в риториці українського президента простежувалися певні лестощі на адресу Трампа. Однак не варто забувати, що Володимир Зеленський –досвідчений актор, який вміє вживатися в образ, привернути увагу аудиторії, а значить знає, як знайти індивідуальний підхід до різних людей. Трамп і Зеленський відрізняються ексцентричністю, відсутністю глибоких знань у сфері політики і державного управління і є профі у своєму покликанні – Трамп як бізнесмен, а Зеленський як актор. Український президент постарався максимально порозумітися з Трампом, щоб отримати з цього вигоду. Джентльменська угода не менш цікава Зеленському, ніж Трампу.

В якійсь мірі Зеленський запозичує досвід Порошенка у відносинах з американцями, з тією різницею, що зближується з республіканцями, а не демократами в переддень президентських виборів у США. З двох зол Банкова вирішила вибрати менше – Трампа. В нинішніх геополітичних умовах прихід до влади в США Джо Байдена несе для України більше ризиків, ніж переобрання Трампа на другий термін. Байден був другим у команді екс-президента Барака Обами, який дотримувався порівняно стриманої позиції щодо Росії, обмежився персональними санкціями щодо окремих фізичних та юридичних осіб і не підтримував ініціативи Конгресу США щодо посилення обмежувальних заходів, надання Україні летальної зброї.

Фото: Reuters
Фото: Reuters

Обама, Байден і Клінтон ще в 2009 р. відійшли від політики стримування Росії неоконсерватора Джорджа Буша-молодшого й ініціювали політику перезавантаження відносин з Росією, яка була сприйнята Путіним як капітуляція Америки в конкуренції за вплив на пострадянському просторі. Байден може максимально усунутися від українського питання, оскільки не зацікавлений, щоб спливали непопулярні питання про діяльність його сина в компанії Злочевського. До того ж він досить критично ставився до української влади під кінець правління Обами, розчарувався в здатності колишнього прем'єра Арсенія Яценюка і екс-президента Петра Порошенка провести реформи та подолати корупцію.

При всіх розбіжностях Трампа з Конгресом США з приводу відносин з Росією, НАТО і Іраном, він не перешкоджав введенню нових пакетів антиросійських санкцій, надав Україні протитанкові комплекси "Джавелін". Зеленський надає послугу Трампу тому, що перебування у влади в США Республіканської партії виявилося більш плідною для України, ніж Демократичної партії. При всіх мінусах Трампа на сьогоднішній день республіканці не змогли знайти альтернативного кандидата. Якщо в ході розслідування буде доведено порушення Байденами законодавства США і України, то Зеленський зможе напрацювати реноме борця з корупцією міжнародного масштабу, подавати це як досягнення своєї команди.

Гра ва-банк

Трамп і Зеленський затіяли дуже ризиковану гру ва-банк, успіх якої буде залежати від результатів розслідування діяльності Байдена в Україні та підсумків президентських виборів у США у 2020 р. Зеленський може отримати політичні дивіденди, якщо Трамп переможе в сутичці з Байденом. У той же час він ризикує втратити довіру в США, якщо Трамп програє. Відносини Зеленського з адміністрацією Байдена будуть ще гіршими, ніж у Порошенка з адміністрацією Трампа. Демократи можуть звинувачувати українську владу в спробі вплинути на політичні процеси в США в інтересах Трампа. Україна ні копійки не одержить від Вашингтона. Невідомо, як зміниться позиція демократів щодо політики антиросійських санкцій. На сьогоднішній день і демократи, і республіканці в Конгресі США підтримують продовження політики антиросійських санкцій.

Політичні ходи Трампа і Зеленського можуть негативно позначитися на відносинах України з Євросоюзом напередодні зустрічі в нормандському форматі. У стенограмі липневої розмови Трамп прямо заявив, що Німеччина недостатньо зробила для підтримки України у протистоянні з Росією, а Зеленський погодився з ним і додав, що говорив про це особисто з Меркель і Макроном. Європейські лідери могли сприйняти риторику Зеленського як плювок в обличчя. Не тільки США надають Україні фінансову допомогу. Наприкінці 2018 р. Єврокомісія ухвалила рішення виділити Україні 500 млн дол. Загальний обсяг макрофінансової допомоги ЄС, виділеної Україні з 2014 р., може досягти 3,3 млрд євро.

Не США, а саме Франція і Німеччина виступають в якості посередників у мирному врегулюванні збройного конфлікту на Донбасі. Судячи із заяв Трампа на прес-конференції, він не горить бажанням виступати в якості посередника, і сказав Зеленському, що якщо той домовиться з Путіним, то це буде "великим досягненням". Тепер Євросоюз може сприймати Київ як сателіта Вашингтона, з якими відносини останнім часом складаються не кращим чином. Віднедавна президент Франції Еммануель Макрон заговорив про доцільність активізації співпраці з Росією в області економіки і безпеки, щоб побудувати Європу від Лісабона до Владивостока як противагу США. Своєю риторикою Трамп зайвий раз створив ЄС привід переглянути відносини з РФ на шкоду інтересам України.

Трампу треба було не афішувати неформальні домовленості з Зеленським, а розслідувати діяльність Байдена в Україні потай від громадськості, щоб уникнути непотрібних конфліктів з Палатою представників, де домінують демократи, не дискредитувати Київ в очах Брюсселя. Однак Трамп вирішив грати у відкриту, що може спричинити негативні наслідки для України.

Георгій Кухалейшвілі 

Додайте ZIK.UA в обрані джерела Додати в обрані Google News

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.