live

Яка зброя потрібна Україні, щоб самій перемогти Росію?

The National Interest
The National Interest

Американське аналітичне видання з військово-політичної тематики з друкованим журналом

Фото з відкритих джерел

Україна отримала велику допомогу від Америки і НАТО, що допомогло їй створити потужні збройні сили, але цього недостатньо для справжньої відсічі Росії. Потрібні не тільки протитанкові ракети і міномети, а й більш ефективні види зброї.

Оригінал на сайті The National Interest.

Україна отримала велику допомогу від Америки і НАТО, що допомогло їй створити потужні збройні сили. Тим часом Україна та проросійські незаконні військові формування (НВФ) з Донецька і Луганська з 2014 року ведуть війну, яка забрала життя приблизно 13 000 українців, а два з гаком мільйона осіб зробила біженцями.

Українські збройні сили вступили в конфлікт на Донбасі у гнітючому стані. За словами українського генерала Віктора Муженка, це була «армія в руїнах».

Київ зіткнувся з двома серйозними труднощами.

По-перше, Україна в 1990-і і 2000-і роки розпродала і списала значну частину свого великого, але застарілого військового арсеналу, що дістався їй у спадок від СРСР.

По-друге, українська армія страждала від слабкої підготовки, широко розповсюдженої корупції та нестійкого бойового духу.

За допомогою американських і натовських військових радників Україна за останні кілька років домоглася значних успіхів у вирішенні другої проблеми. І хоча багато що ще належить зробити, українська армія поступово набирає вигляду централізованої і професійної бойової сили.

Але цього не можна сказати про модернізацію військової техніки, оскільки в даній області Україна стикається із великими труднощами. Конгрес на сьогодні затвердив два пакети військової допомоги Україні, в які включені поставки зброї, а український президент Володимир Зеленський може запитати додаткову військову допомогу на майбутній зустрічі із президентом Дональдом Трампом.

Чого потребує Україна, що вона просить і що на даний момент отримала?

Жахливі цінники і пафосні заголовки в ЗМІ дають хибне уявлення про реальність, яка насправді викликає тривогу. Правда полягає в тому, що американська військова допомога Україні несуттєва і непослідовна зі стратегічної і навіть з тактичної точки зору.

Основу військових поставок у минулому становило стрілецька зброя, техніка радіоелектронної протидії та різні предмети екіпіровки солдатів, скажімо, окуляри нічного бачення. Все це важливо, але цього зовсім недостатньо для того, щоб гарантувати Україні успіх у поверненні під свій контроль утримуваного НВФ Донбасу, і вже тим більше для протистояння гіпотетичному наступу російської армії в західному напрямку від Донбасу.

Експерти згодні з тим, що ПТРК «Джавелін», що склали основу попереднього пакету летальної допомоги на 250 мільйонів доларів, - це «в основному символічний жест», так як у донецьких і луганських НВФ дуже мало важкої бронетанкової техніки. Зараз конгрес опрацьовує план поставки в Україну переносних зенітно-ракетних комплексів. Це ще більш символічний жест, так як у НВФ немає винищувальної авіації, а російські ВПС не можуть вести бойові дії в повітряному просторі над Донбасом, оскільки це викличе міжнародну кризу і збільшить шанси на пряме військове втручання Заходу.

ПТРК Javelin. 
Фото из открытых источников
ПТРК Javelin. Фото из открытых источников

Військові відносини Вашингтона і Києва потрапили в парадоксальну ситуацію на кшталт «Ухиляються-22». Якщо мета американської летальної допомоги полягає в тому, щоб змінити співвідношення сил на Донбасі або підготувати Україну до того, щоб вона дала самостійну відсіч масованому наступу Росії, то в цьому випадку необхідні набагато більш рішучі дії. Однак такі дії призведуть до ескалації російської агресії, а в підсумку постраждають інтереси української безпеки. З цієї причини Україна навряд чи отримає стратегічно значиму військову допомогу, скажімо, ЗРК «Петріот», які Київ хотів купити в минулому році.

ЗРК «Пэтриот»
Фото: belvpo.com
ЗРК «Пэтриот» Фото: belvpo.com

Але українська армія може в короткі терміни здійснити прагматичні військові реформи, які зміцнять її позиції у війні на сході. Основні бойові танки типу Т-84 і Т-80 мало підходять для цього конфлікту, тому що бойові дії в ньому розгортаються в міських умовах. Але є чітка оперативна логіка в заміні величезного і застарілого українського парку БМП-2 в кількості 800 одиниць на модернізовані важкі бойові машини піхоти, яких Україні знадобиться набагато менше. Україна робить кроки в цьому напрямку, готуючись прийняти на озброєння БМП-1УМД. Це модернізований варіант радянської БМП-1 з цифровою системою управління вогнем, двигуном німецького виробництва і оновленим озброєнням. Крім того, більш потужна мережа контрбатарейної РЛС і сучасні транспортні засоби зможуть послабити вплив артилерійських ударів сепаратистів.

БМП-1УМД.
Фото из открытых источников

БМП-1УМД. Фото из открытых источников

Майбутні постачання бойової техніки і зброї повинні в більшій мірі відповідати потребам українських збройних сил, якщо ми хочемо, щоб вони допомагали вирішувати практичні завдання, а не простоювали, як ПТРК, які можуть ніколи не побачити поле бою.

Марк ЕпіскопосLoading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...