На Мамай-горі у Запорізькій області знайшли акінак – скіфський меч із золотими обкладками

Непограбоване поховання скіфського воїна стало головною знахідкою сезону 2019 року на розкопках могильника Мамай-гора у Запорізькій області.

Про це повідомляє сторінка «Мамай-Гора» у Facebook.

Археологи розповіли, як знайшли цінну знахідку: «У середині липня в західному секторі курганного поля Мамай-гори, де сконцетровано поховання епохи пізнього середновіччя, археологи зафіксували невеличкий пагорб висотою близько 0,15 м і вирішили його перевірити.

Спочатку вручну було пробито траншею шириною 2 м на глибину 1,2 м. Тут було зафіксовано рів з залишками кісток тварин та дрібними уламками амфор – ознаки поминальної тризни, характерної для скіфів та інших стародавніх культур. Подальші розкопки кургану було продовжено за допомоги бульдозера Т-170, що з’явився в експедиції завдяки краудфандинговій кампанії #MyMamai та підтримці небайдужих співгромадян. Під час розкопок виявлено рів та два скіфських поховання.

В центрі насипу було зафіксовано потужний пропал червоного кольору. Він перекривав і могильні плями двох ям. Судячи зі стратиграфії та розмірів ям, одне з поховань було центральним, а інше супровідним. Спочатку археологи взялися за дослідження супровідного поховального комплексу, і він приніс абсолютно неочікувані результати

Вже на рівні зачистки контурів в південно-східному куті ями було зафіксовано заглиблення, в яке було встановлено прекрасну і дуже рідкісну сіроглиняну амфору. Пізніше спеціалісту з керамології вдастся її відновити, і ця амфора матиме визначну роль у датуванні комплексу.

На дні, випростано на спині, лежав кістяк – як показала антропологічна експертиза – юнака віком 18-20 років.Він був вершником, майстром як ближнього, так і дального бою. Про це свідчить інвентар, що супроводжував його до потойбіччя.

Праворуч знаходилися уламки кістяних псаліїв і застібки для кінської вузди. Ліворуч – залізна бойова сокира, бронзові та кістяні стріли, і окраса всього комплексу – скіфський короткий меч акінак, із золотими обкладками, листами руків’я, перехрестя та ковпачком для вістря. Юнак цей був не тільки воїном, але й франтом – він полюбляв прикраси. В районі шиї та голови знайдено коралі зі склопасти, підвіски з зубів благородного оленя, золота сережка та золота підвіска із крейдяною вставкою.

Це поховання знаходилось поруч з іншим, значно більшим за розмірами. Те, на жаль, було пограбовано вщент, скоріш за все ще вдавнину. Нами було знайдено лише одне вістря стріли та уламки кісток. Поховано людину похилого віку. Не виключно, що супровідне поховання юнака 18-20 років могло належати зброєносцю видатного вождя.

Окрім унікального інвентарю, цей комплекс має й додаткову наукову цінність, бо поглиблює час зародження скіфського могильника на Мамай-Горі до VI ст. до н.е. (абсолютна більшість досліджених пам’яток скіфської доби тут датуються IV-III ст. до н. е.)».

Нагадаємо, раніше на запорізькій Мамай-горі знайшли поховання амазонки.

Loading...