Яким буде місце Європи в новому світовому порядку?

Le Figaro
Le Figaro Популярна французька щоденна газета новин в області внутрішньої і зовнішньої політики, економіки, культурного та громадського життя у Франції і за кордоном.
Фото: British Library

Економічна міць США повільно слабшає, Китай впевнено займає домінуючі позиції в світі. Зараз правила економічної гри вимагають переосмислення, і Європа може розіграти свою карту.

Оригінал на сайті Le Figaro

Ми живемо в період, який не має аналогів, і нам потрібно зібрати всі шматочки мозаїки, щоб зрозуміти його.

Багато галасу даремно?

Саме на таку думку наводить аналіз статистичних даних торгівлі між Китаєм і США. Наведемо цифри американської адміністрації: якщо порівняти показники першого півріччя 2019 року та першого півріччя 2018 року, стає ясно, що американський імпорт з Китаю збільшився за рік з 250 мільярдів доларів до трохи більше 260 млрд. При цьому американський експорт до Китаю злегка зменшився: 64 мільярди доларів проти 61 мільярдів. Виходить, що великий галас мало що змінила, з чим пов'язані неодноразові нападки президента США. Хоча китайці обіцяли зменшити негативне сальдо двосторонньої торгівлі, на ділі цього не сталося.

Китай продовжує активно субсидувати експорт в США і старанно вживає заходів для обходу нових мит. Великі обіцянки і гучні заяви без втрати американського збуту: ось його альфа і омега. При цьому варто відзначити, що чимала частина китайського експорту припадає на перенесене в Китай виробництво американських підприємств. Йдеться про спільний багатстві, і не варто чекати, що Qualcomm чи Apple незабаром відмовляться від прекрасно налагодженої системи з сотнями місцевих субпідрядників і постачальників послуг. Тому Трамп може скільки завгодно біснуватися і бризкати слиною, але всі розуміють, що він голосно гавкає, але не кусається. Про повернення виробництва багато говорять, але на практиці нічого поки не видно. Тобто, все це - тільки видимість?

Найважливішим моментом стало блокування розвиненими країнами покупки Китаєм високотехнологічних компаній. Якби ми говорили про права людини або дискримінації в сфері використання ПЗ, це була б вже інша історія. Але поки що падіж свиней веде до зростання цін на м'ясо, Пекін опускає руки в Гонконзі, Huawei переживає не кращі часи, а зниження курсу юаня штовхає вгору нафтові котирування. Чи так це важливо? Зараз не видно нікого, хто б міг перешкодити переобранню Сі Цзіньпіна на третій термін, але, по всій логіці, тому слід задуматися про наступника.

Приспаний світ

Китайська приказка говорить, що, якщо проблема нерозв'язна, варто почати з того, щоб подивитися на себе в дзеркало. У США за кількома високими деревами ховається ліс. Деякі з європейців, які зробили великі покупки в США, повернулися зі словами, що і не підозрювали, що придбали закостенілі структури з незмінний керівництвом, які отримують величезні зарплати. Положення США загострюється, і потрібно визнати, що домінування в різних сферах погано відбилося на конкурентоспроможності країни. Їм варто повернутися до коріння, і в них є цілий континент, який потрібно відкрити світу: Латинська Америка.

Але заглянемо в Африку: в залі очікування кенійських або ефіопських авіаліній дві третини пасажирів - китайці. Дехто каже, що довгострокового китайського фінансування стало менше, ніж у минулому, але це в першу чергу пов'язано з тим, що такі позики служили для налагодження відносин. Зараз вони вже не так потрібні, оскільки вже були встановлені міцні торговельні зв'язки. Африканці знають, що відносини взаємовигідні. Європейці та американці пішли з Африки без бою. Франція була зайнята в соціальних витратах і більше не має для того засобів, а німецькі бізнесмени не бачать далі щорічних звітів і оголосили ринок недостатньо рентабельним.

Російська загроза?

«Росія відновиться, тому що у неї є нафта». Саме так говорили на початку 1990-х років, але що сьогодні залишиться від Росії за вирахуванням чорного золота? ВВП на рівні Нідерландів. Ризик великий, оскільки ціна на нафту тримається лише в силу політичної волі. Великі гравці на кшталт Ірану, Венесуели та Лівії зараз мало що значать. При їх повернення ціни впадуть, і світу більше не знадобляться негативні ставки. Росії доведеться приєднатися до Європи, якщо вона не хоче закінчити, як Мозамбік або Ангола, опинитися замкненою в ролі постачальника нафти Китаю.

А Європа?

... від Атлантики до Уралу, як говорив генерал де Голль. Але для цього доведеться подолати не одну перешкоду. Медведю потрібно прибрати кігті, а іншим - подолати страх. Європі ж потрібно дипломатія і армія. «Широка програма», як знову-таки сказав би генерал. Франція не може, Німеччина не хоче. Хто пояснить Берліну, що для формування цифрової промисловості спочатку потрібні потужні збройні сили? Саме вони - перші і найкращі клієнти таких технологій. В іншому випадку, ми так і залишимося під зовнішньої опікою. Але хіба це не відсилання до основ Німеччини? Вона прекрасно почувала себе за часів Священної Римської Імперії, яка розвалилася на безліч держав без власної зовнішньої політики.

Переклад: ІноСМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...