Екологічна катастрофа: Радіоактивну воду з «Фукусіми-1» будуть зливати у Тихий океан?

Deutsche Welle
Deutsche Welle

Німецька міжнародна громадська телерадіокомпанія

Сховища із забрудненою водою на АЕС "Фукусіма". GettyImages/Global Images Ukraine

Для зберігання забрудненої води з АЕС "Фукусіма-1" більше немає місця, тому пропонується зливати її в океан. З політичної точки зору, це скандал. Але у прем'єра Японії Абе, схоже, є таємний план.

Оригінал на сайті Deustche Welle.

Троє топ-менеджерів японської компанії-оператора TEPCO, які опинилися на лаві підсудних після аварії на АЕС "Фукусіма-1", були виправдані судом у Токіо 19 вересня 2019 року. Їх звинувачували в халатності, що призвела до жертв. У березні 2011 року біля північно-східного узбережжя Японії стався землетрус, який викликав потужне цунамі. Гігантська хвиля обрушилася на АЕС "Фукусіма-1", що призвело до аварії і розплавлення активної зони реакторів відразу на трьох енергоблоках. Аварія на "Фукусімі-1" стала наймасштабнішою в атомній енергетиці після вибуху на Чорнобильській АЕС у 1986 році.

Що робити із забрудненою водою з АЕС "Фукусіма-1"

Через вісім з половиною років після аварії компанія TEPCO пред'явила ультиматум уряду Японії - він повинен негайно вирішити проблему забрудненої води з "Фукусіми". Кожен день в результаті робіт з охолодження розплавлених реакторів на АЕС "Фукусіма-1" додається 150 кубометрів забрудненої води, що містить радіоактивний ізотоп водню - тритій та інші речовини. Всього TEPCO зберігає в одній тисячі спеціальних резервуарів у районі АЕС 1,1 млн кубометрів радіоактивної води.

Робочі TEPCO біля сховища радіаційної води. Фото GettyImages/Global Images Ukraine
Робочі TEPCO біля сховища радіаційної води. Фото GettyImages/Global Images Ukraine

У компанії вважають, що місце для зберігання забрудненої води закінчиться до 2022 року, про що TEPCO заявила в серпні цього року та виступила із пропозицією відкачувати з аварійної АЕС "Фукусіма-1" забруднену воду та зливати її в Тихий океан. Цей варіант підтримав Йосіакі Харада, який займав тоді пост міністра навколишнього середовища. Але до сих пір компанії-оператору не вдалося переконати місцевих рибалок у тому, що зливати воду з "Фукусіми" в океан - оптимальне рішення. Всі інші способи вирішити проблему, на думку керівництва TEPCO, є скрутними.

Як радіоактивна вода з "Фукусіми" може вплинути на Олімпіаду-2020

Уряд Японії поки не поспішає виконувати ультиматум. Адже ще у вересні 2013 року, коли приймалося рішення про те, де проходитимуть Олімпійські ігри в 2020 році, прем'єр-міністр країни Сіндзо Абе запевняв усіх в тому, що ситуація після аварії на "Фукусімі-1" знаходиться під контролем, і тому рішення було прийнято на користь Японії. Під час відвідування АЕС у вересні цього року Абе знаходився у зруйнованих реакторів без спеціальних засобів захисту і повторював журналістам, що подолання наслідків аварії на АЕС повністю під контролем.

Заявляти в цій ситуації про те, що радіоактивну воду доведеться зливати в Тихий океан, було б украй невдалим. Це призвело б, як мінімум, до бурхливої ​​дискусії про здоров'я атлетів, які приїдуть на майбутні Олімпійські ігри в Токіо. Серфінгісти, наприклад, будуть боротися за медалі в Цурігасакі на Тихому океані, що в 250 кілометрах на південь від "Фукусіми".

Зруйнована будівля АЕС
Зруйнована будівля АЕС "Фукусіма", лютий 2016 року. Фото GettyImages/Global Images Ukraine

Проблема радіоактивної води демонструє, яка в Японії насправді ситуація навколо атомних електростанцій. Нинішній уряд країни хоче до 2030 року збільшити кількість енергії, що виробляється атомними електростанціями на 20-22 відсотка, щоб Японія могла досягти своїх цілей щодо захисту клімату. Острівна держава не може за прикладом Європи купувати електроенергію у сусідів. АЕС, які не виробляють діоксид вуглецю (СО2), повинні поступово замінити електростанції, які використовують вугілля для вироблення енергії. Для цього необхідно, щоб були введені в експлуатацію 30 атомних станцій. Поки ж їх тільки 6.

"Японський уряд підтримує атомну енергетику як центральний компонент енергетичної політики, націленої на скорочення викидів СО2", - говорить аналітик з дослідницького інституту Fujitsu в Токіо Мартін Шульц (Martin Schulz). Але після аварії на "Фукусімі" такий курс більше не збігається із реальністю: і з настроями місцевих жителів, які виступають проти ядерної енергетики, і з виведенням з ладу старих АЕС, пояснює експерт. У 2020 році чотирьом із дев'яти недавно запущених в Японії ядерних реакторів, загрожує відключення, тому що вони не захищені належним чином від терористичної загрози. 24 АЕС були остаточно виведені з ладу. 15 реакторів отримали нову ліцензію, необхідну для експлуатації.

Нові обличчя в політиці вирішать проблему ядерної енергетики в Японії?

Прем'єр-міністр Абе вирішив залучити до вирішення проблеми нові обличчя. У середині вересня він призначив на пост міністра охорони навколишнього середовища та у справах надзвичайних ситуацій в атомній сфері Сіндзіро Коїдзумі. Після призначення відомого в Японії політика, сина колишнього прем'єр-міністра, на цей міністерський пост газета Financial Times написала в своїй статті, що Коїдзумі-молодший отримав "кубок з радіоактивною водою". Але прем'єр Абе добре продумав цей політичний хід.

Сіндзіро Коїдзумі і Крістель Такігава
Сіндзіро Коїдзумі і Крістель Такігава

Коїдзумі, на відміну від Абе і керівництва компанії TEPCO, користується довірою населення префектури Фукусіма, тому що в якості держміністра часто відвідував цей регіон після катастрофи і займався питаннями його відновлення. Його дружина Крістель Такігава навіть привезла з Фукусіми золотистого ретривера. Тепер собака живе в будинку Сіндзіро і Крістель, які взяли у серпні шлюб. І Абе робить ставку на те, що новому міністру вдасться втілити у життя ініціативу щодо відкачування води з "Фукусіми" в Тихий океан.

Але 38-річний політик поки ніяк не озвучив свою позицію щодо забрудненої води, кажучи про те, що зараз його головним завданням є побудова відносин із жителями Фукусіми. На своїй першій пресконференції він також заявив, що буде думати про виведення з експлуатації всіх АЕС в країні, а не про те, як їх зберегти.

"Новий міністр екології потребує регіональної підтримки для вирішення проблеми" Фукусіми", - говорить аналітик Мартін Шульц. Тому його позиція близька до того, як ставляться до ядерної енергії в регіоні, де сталася аварія на АЕС, говорить він. Коїдзумі повинна допомогти і позиція його батька, який після аварії на "Фукусімі" був одним з активних прихильників закриття АЕС в Японії.

Що ж в кінцевому підсумку відбудеться із радіоактивною водою з АЕС "Фукусіма", ще невідомо. Уряд Японії поки привернув до вирішення проблеми групу експертів.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...