Супрун: Політики використовують розпалювання ненависті для штучної поляризації суспільства

Ненависть – одна з найсильніших людських емоцій, яка спричиняє чимало смутку та страждань. Вона є комплексним почуттям, що складається з відрази, обурення, відторгнення та гніву. Інколи ненависть – це єдиний вихід для наших емоцій.

Про це написала колишня міністерка охорони здоров’я Уляна Супрун у Facebook.

За її словами, дослідники по-різному визначають ненависть та досі сперечаються, чим вона є насправді. Хтось називає її психологічним станом, хтось синдромом, хтось проявом злості. Самі люди також не завжди здатні розрізняти ненависть та, приміром, злість. Але саме ненависть штовхає до конфліктів, війн та жорстоких злочинів.

«Коли в рамках дослідження у сорока ізраїльтян запитали, що змушувало їх відчувати ненависть, вони відповіли, що з ними такого не було. Вони стверджували, що відчували злість, що знають інших людей, які когось ненавидять, а також розуміють масштаби ненависті у регіоні. Але ні, вони ніколи не відчували ненависті. Водночас, частина з них пригадала ситуації з ізраїльсько-палестинського конфлікту, коли вони були готові скинути бомби на Палестину. Цей приклад свідчить про те, що люди насправді не хочуть помічати та визнавати існування ненависті у своєму житті», – відзначила Супрун.

Вона пояснює, що ненависть проявляється як на міжособистісному, так і на міжгруповому рівні. Вона є також складовою самозахисту людини. Саме тому так добре поширюється на міжгруповому рівні – люди прагнуть захищати свою спільноту, таким чином зміцнюючи її. Водночас, вона допомагає перекладати відповідальність за небезпеку на об’єкт ненависті. На міжгруповому рівні ненависть може існувати навіть без особистого контакту. Люди здатні ненавидіти групу інших людей через те, ким вони є.

«Дослідники припускають, що ненависть – найбільш колективна емоція, саме це й робить її інструментом політичних та міжнаціональних конфліктів», – вказала Супрун.

Сприятливу атмосферу для ненависті, пише Супрун, створюють низький рівень життя, ідеологія та політично мотивоване чи інституційне насильство, суворі культурні догми та традиціоналізм суспільства, яке не може впоратися зі змінами. Звинувачення на їхню адресу допомагають створити відчуття «захищеності» власного способу життя та звичних цінностей – в епоху змін та хаосу. Посилюють колективний потенціал соціальної ненависті також сильні лідери, націоналізм та відчуття загрози, що насувається.

Крім того, вона запевняє, що міжгрупова ненависть здатна швидко мобілізувати людей, але в такому стані вони переважно розчаровані та не очікують позитивних змін. Тож їхні дії є переважно деструктивними.

«Ненависть є дуже потужним методом маніпуляції та зручним способом впливу на суспільство. Політики використовують розпалювання ненависті для штучної поляризації суспільства та досягнення власних цілей. Передвиборчі гасла та обіцянки, засновані на ненависті до окремих людей чи груп населення, на жаль, досі є популярним методом агітації у багатьох країнах світу – в тому числі, й успішних.

Політична турбулентність та вибори дуже посилили розділення нашого суспільства і підігріли взаємні претензії та ненависть один до одного. Зараз фактично не маємо здорового дискурсу – його просто нівельовано до рівня тролінгу та фарсу. Маємо нову владу, яка зневажає інституції та опозицію, зневажає журналістів. Натомість існує одна «правильна» думка та всі можливості для реалізації будь-яких забаганок. У відповідь лунають претензії та закиди «а ми ж казали» та взаємні звинувачення. Така ситуація є дуже небезпечною та аж ніяк не сприяє зміцненню демократії», – резюмувала Супрун.

Читайте також: Супрун розповіла, які ознаки в поведінці людини свідчать, що вона може скоїти самогубство

Loading...