Новини » Економіка 21 вересня, 2019, 13:30 блоги
Ринок землі в Україні ще не готовий
Сергій Лямець
Журналист, блогер
Рынок Земли
Рынок Земли

Що трапиться з ринком землі і яким він буде після скасування мораторію - предмет для довгого обговорення, а не для швидкого "хайпового" турбо-прориву. Правда і брехня про земельну реформу в Україні

Про це пише Сергій Лямець в своєму Facebook.

Володимир Зеленський добре виглядає в подсолнухах.

Але навіть тисяча соняшників на фото з Зеленський не переконає мене, що він добре розуміє, про що говорить.

Ринок землі в Україні не готовий. Яким його робити - предмет для довгого обговорення, а не для швидкого хайпового турбо-прориву.

Ось кілька найпоширеніших питань щодо ринку землі, які просуває команда Володимира Зеленського:

1. Брехня: Люди проти ринку землі

Правда: Проти НЕ ринку землі. Люди бояться бардаку, який зараз твориться із землею.

А саме: В Україні ніхто не знає, де чия земля. Ця інформація повинна зберігатися в кадастрі - електронній системі. Але Кадастр не заповнений навіть наполовину. Більш того, ще недавно система була на грані смерті. Держава багато років не платила за електронну базу, яку закупило в Японії. І нещодавно навіть те, що було, майже померло.

Продавати землю в таких умовах - це піддати ризику мільйони людей і державу. Там, де немає закону, добре лише криміналу. Це факт. Люди бояться, що сьогодні вони засіяли СВОЮ землю, а через місяць до них прийшли міцні хлопці і заявили, що тепер це ЇХ земля. Що в цій ситуації зможе зробити бабуся або звичайний фермер? Нічого. Володимир Олександрович, не треба понти кидати, що ви захистите всіх.

2. Брехня: Чітко відомо, кому належить земля в Україні.

Правда: нічерта не відомо.

Колись в Україні видавалися земельні акти. Потім їх скасували. Перейшли на електронну систему - Кадастр.

Але ось в чому справа. Багато років в цю базу не заносили інформація. Де чия земля, незрозуміло. Межі по факту не розділені. Ділянки наїжджають один на одного. Щоб упорядкувати всі, потрібно з нуля внести в базу всю землю України.

Навіщо потрібно знати межі? Сподіваюся, ось це не треба пояснювати.

3. Брехня: Президент і уряд обіцяють, що іноземці не зможуть купити землю.

Правда: Вони брешуть. Зможуть купити зі старту.

Це слід прямо з формулювань президента і прем'єра.

Зеленський: "У моделі, яку ми будемо пропонуваті з урядом, купувати чи продавати землю зможуть только українські громадяни та українські компании." Страшилки "про китайців, про арабів чи про інопланетян, які вівезуть нашу землю вагонами - це маячня".

Гончарук: "Купити землю зможу український громадянин чи компанія, власник якої знаходиться в українській юрисдикції".

Мені нецікаво, хто кого з них на @@ ал. Сказане означає ось що:

"Резидент" - це не "громадянин". Громадянин - той, хто має громадянство. Резидент - це той, хто платить податки на території України.

Громадянином може бути тільки людина: чоловічого, жіночого або третьої статі.

Резидентом може бути і людина (громадянин і не-громадянин), і юридична особа.

Резидент-юридична особа - це компанія, що працює за законами України. Але її власником може бути іноземний громадянин. А може бути іноземна компанія. Думаєте, звідки у нас взялися заводи Procter & Gamble і Coca Cola?

Так що президент і прем'єр буквально пообіцяли, що іноземці ЗМОЖУТЬ скупити українську землю. Сказавши, що НЕ ЗМОЖУТЬ. Ну, звичайне на@бали, нічого дивного.

4. Брехня: Не треба боятися, що араб чи американець купить землю.

Правда: Боятися точно не треба, але обов'язково потрібно вирішити, чи допускати іноземців до ринку. / B]

Тут потрібно не маніпулювати, а відразу вирішити: ми дозволимо іноземцям чи ні.

Домовимося відразу. Це неправда, що нібито іноземці - це не страшно. У нас були російські банки, які потроху закредітовували українські підприємства. Так, в них працювали українські клерки. Але державна політика Росії в цьому теж була. "Дочки" великих російських держбанків - Ощадбанку, ВТБ, ВЕБа - реально збиралися впливати на українську економіку. Тому що, якщо ти тримаєш борги компанії - ти можеш диктувати їй умови. З тобою не можна не рахуватися.

Те ж саме з землею. Якщо ти тримаєш українську землю, з тобою вже не можна не рахуватися. Ти почнеш просувати своїх людей у ​​владу, писати свої закони, призначати свій уряд. Бізнес захищає свої інтереси. А аграрний бізнес - теж бізнес.

Потрібно розібратися, на кого працюють Зеленський і його люди. Якщо працюють на населення, як кажуть це, тоді потрібно будувати систему, виходячи з інтересів населення. А загальні фрази, що типу не будьте расистами і не бійтеся арабів - це залиште для голлівудських фільмів. У нас тут реальне життя, а не підручник з гендерної рівності.

5. Брехня: Ми дамо різкий поштовх розвитку економіки.

Правда: Буде переділ землі, а зростання відбувається і так.

Взагалі, населення ці процеси торкнуться тільки в другу чергу. Населенню належить тільки половина сільгоспземель в Україні. Друга половина вважається умовно "нічийної". Формально, вона належить державі. По факту - хто знає, кому.

Довгі роки на цю "нічийну" землю з апетитом поглядали різні хлопці. Наприклад, Янукович хотів зібрати її в якийсь банк землі, а потім приватизувати або продати тим же китайцям. Ось і зараз, я думаю, хтось поглядає саме на цю "нічийну" землю, розповідаючи казки про захист прав бабусі-селянки.

Цю "нічийну" землю можна продати одразу, оптом, багато. Думаю, нам багато про що не говорять. І навряд чи скажуть. Але потрібно розбиратися.

6. Брехня: Економічне зростання залежить від ринку землі.

Правда: Мова не про це.

Класичний прийом - зміщувати предмет обговорення. Наведу приклад, вибачте за жорсткість.

Гітлер: давайте вб'ємо всіх євреїв, відразу з'явиться купа житла для чистокровних німців.

Шаріков: давайте вб'ємо всю інтелігенцію, вона проти того, щоб взяти все і поділити.

Хочете створювати економічне зростання? Прекрасно - працюйте. Знижуйте податки, вводите захист інвестора, здешевлюйте кредити, давайте гарантії. Створюйте умови.

У сільському господарстві і так щороку зростає виробництво. Впроваджуються нові технології, зростає урожай з гектара.

Головне у ринку землі - не економічний ріст, а переділ землі. А зростання - буде по-любому, тому що він і так буде. Але пов'язувати ці дві матерії - маніпуляція.

7. Брехня: Щоб відкрити ринок землі, потрібно тільки прийняти спеціальний закон.

Правда: Ні, потрібно захистити права власників землі і продумати стратегію.

Україна - неправова держава. У нас немає верховенству закону. У нас є верховенство сили. У кого сила, той може підім'яти під себе закон як хоче.

Щоб ринок землі в Україні працював добре, необхідно навести порядок у судах і правоохоронній системі. Якщо у бабусі / фермера / холдингу хтось намагається забрати землю, це потрібно зупинити не просто швидко - миттєво. Возитися в судах п'ять років, як сьогодні возяться жертви рейдерів - не годиться.

Скільки потрібно часу, щоб навести порядок в судах? Порошенко наводив п'ять років, і все закінчилося повним провалом. Суди стали ще жорсткішими залежати від президента, а ось працювати краще не стали. Скільки знадобиться Зеленському? Не знаю. Неважливо. Нехай спочатку наведе порядок, а потім запускає ринок землі. Інакше вийде дике поле, де ті самі "місцеві князьки" будуть обростати землею - використовуючи під себе суди, прокуратуру, ментів і СБУ.

Може, звичайно, Зеленський хоче саме цього? Поки що це єдина зрозуміла стратегія влади. Хочемо відкрити ринок землі - і все. Що все, Володимир Олександрович?

Сергій Лямець

Читайте більше новини про: Володимир Зеленський

 

 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-19 11:30 :55