Різдво Богородиці: Історія свята, світові традиції та заборони

Топ-новина
Топ-новина
21 вересня християни всього світу святкують Різдво Пресвятої Богородиці

21 вересня православні християни святкують Різдво Пресвятої Богородиці на честь Божої Матері Діви Марії – праведниці та заступниці усіх людей. Це радісне та світле свято, а тому цей день у жодному разі не варто проводити у скорботі. Цього дня християни всього світу святкують Різдво Пресвятої Діви Марії, просячи її заступництва у всіх життєвих справах. По суті це – День народження Божої Матері, стародавнє Богородичне свято, так звана "Друга Пречиста". Однак ніхто точно не знає, коли саме воно з'явилося і хто першим почав відзначати цей день.

Історія свята Народження Богородиці

Різдво Пресвятої Богородиці християни почали святкувати лише у V столітті. Через двісті років свято Різдва Богородиці перейшло зі Сходу на Захід – до колиски культури – Риму, а звідти поширилося світом. Про це світле свято писали святителі Іоанн Златоуст, Епіфан і Августин, також про нього розповідає красива легенда, задокументована у святому письмі. 

У подружжя Іоакима та Анни з Назарету, що прожили разом багато десятків років, не було дітей. Вони не могли змиритися з тим, що помруть бездітними, і щодня молилися Богові, просячи про дітей. У велике свято Іоаким приніс до Єрусалимського храму дари Богові. Однак, первосвященик відмовився приймати їх через бездітність подружжя, мовляв, бездітні пари неблагословенні Богом і їхні дари у храмі не бажані. 

"Навіть у птахів є діти, а у нас такого щастя у старості немає", - подумала Анна, сидячи у саду і дивлячись на небо крізь сплетені гілки лаврового дерева. Сльози застилали їй очі, і вона не одразу побачила, що перед нею нізвідки з'явився ангел і сказав, що вона народить дочку, благословенну, вищу за всіх. "Через Неї отримають благословення Боже і всі земні народи. Через Неї буде дано всім людям Порятунок. Ім'я їй буде Марія", - мовив ангел і зник. 

Тієї ж миті ангела побачив Іоаким, що у відчаї блукав полем. Він почув ангельське: "Бог подарує тобі свою благодать. Анна народить дочку, яка буде радістю для всього світу". Іоаким невимовно зрадів, хоча і здивувався, подякував Богові, помолився і рушив додому. А за дев'ять місяців у них з Анною народилася дочка Марія. Так, день її народження – 21 вересня – став Різдвом Пресвятої Богородиці. 

Як розповідає легенда, того дня раділи небо і земля. З нагоди народження доньки Іоаким приніс Богові великі дари, отримав благословення первосвященика і влаштував вдома гучне свято на честь Бога, який дарував літній парі щастя батьківства.  

Святкування у дохристиянські часи 

Осіннє свято існувало ще до популяризації християнства у світі. 21 вересня було днем, коли люди шанували природу та врожай, що зібрали. Пекли короваї, варили кисіль. Хліб віддавали домашнім тваринам, а кисіль ділили між собою. Молоді дівчата з квітковими вінками на головах та хлопці водили хороводи біля озер і річок. 

Як правильно святкувати Різдво Богородиці 

Свято має бути радісним та веселим, отож родині потрібно зібратися разом та піти до церкви на богослужіння. Цього дня не варто тримати піст – після молитов у храмі вдома за круглим столом влаштовують родинні святкові обіди. 

Цікаво, що Різдво Богородиці певним чином стосується кожної жінки – це свято вважається жіночим, коли жінку вітають як продовжувачку роду. 

Жінки, у яких ще немає дітей, замовляють службу у церкві та запрошують на обід бідних людей, таким чином просячи у Бога благословення.  

Також цього дня вагітні жінки моляться Богородиці, просячи здоров’я та щасливої долі для своїх малюків. 

Аби залишатися красивою все життя, жінки до сходу сонця йшли на річку або озеро і умивалися водою. Вважається, що так краса не в’янутиме до самої старості. А щоб діти завжди були здоровими та жвавими, батьки обливали їх водою на порозі дому. 

Вважається, що весілля, справлене 21 вересня, стане початком щасливого  і довгого подружнього життя. 

Що не дозволено робити на Різдво Богородиці 

У свято Різдва Богородиці не беруться за важку роботу, не прибирають, не лагодять нічого у домі, не сваряться, не зляться та прощають образи. 
Вважається, що на свято негативні думки та плани втричі повертаються тому, хто думає зле. 

Забороняється викидати залишки святкової вечері цього дня. Їх потрібно віддати біднякам або пригостити тварин.

Як відзначають Різдво Богородиці у світі 

Цікаво, що Діва Марія є не тільки заступницею людей, яка, народивши Христа, зробила перший крок до вічного спасіння людства, а ще й – покровителькою сільського господарства.

Отож, в Іспанії християни освячують у церкві фрукти. А у Франції це свято ще називають "Богоматір’ю винограду". Після освячення винограду у церкві кілька грон дарують Марії, символічно прикріплюючи їх до долонь статуї Марії. У Гоа свято Різдва Богородиці є головним сімейним святом, і водночас фестивалем подяки, коли благословляють новий урожай. 

Народні прикмети на Різдво Пресвятої Богородиці

Релігійні традиції тісно переплітається з прикметами народного календаря та "поведінкою" погоди. За народними традиціями восени приходять Три Пречисті. Перша Пречиста – 28 серпня – це успіння Пресвятої Богородиці, Друга Пречиста – 21 вересня – Різдво Пресвятої Богородиці, і Третя Пречиста – 14 жовтня – Покров Пресвятої Богородиці. 

У народі кажуть, що "Перша Пречиста жито засіває, друга – дощем поливає, а третя – снігом покриває". Так, вважається, що саме 21 вересня настає осінь.  

Отож, якщо на Різдво Богородиці погода сонячна та безхмарна, осінь передує тепла та ясна, без опадів. Проте якщо небо хмарне, то осінь буде холодною та дощовою. 

Якщо дівчатам кортить вийти заміж, то треба встати рано. Кажуть, якщо дівчина умиється чистою водою до сходу сонця, то цього року її обов’язково просватають.

Аби хвороби та "злі очі" не мали на вас впливу, 21 вересня потрібно спалити старий одяг та взуття. 

Якщо ранком 21 вересня дощить, то дощі прийдуть затяжні – на 40 днів, а зима буде холодною. 

Якщо ж яскраве вранішнє сонце сушить росу на траві, снігу взимку буде обмаль. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...