Новини » Політика 20 вересня, 2019, 21:00
Поганий мир чи гарна війна: Як урегулювати конфлікт на Донбасі
Проросійські бойовики на Донбасі. Фото GettyImages/Global Images Ukraine
Проросійські бойовики на Донбасі. Фото GettyImages/Global Images Ukraine

Днями відбулася зустріч Тристоронньої контактної групи щодо урегулювання конфлікту на Донбасі. Проте переговори не принесли значного результату – сторони не дійшли компромісу.

Розглянемо, що відомо про умови, які висувалися на зустрічі, та як оцінюють можливість встановлення миру на Донбасі українські політики.

Наріжний камінь переговорів

Головним лейтмотивом зустрічі сторін у Мінську було узгодження умов реалізації так званої "формули Штайнмайєра" як одного з аспектів Мінських угод.

Міністр закордонних справ України Вадим Пристайко повідомив, що українська влада офіційно погодила так звану "формулу Штайнмайєра". Вона була узгоджена ним як представником України на зустрічі в нормандському форматі 2 вересня в Берліні. "Радники "нормандської четвірки" домовилися про конкретний текст, у якому написано, що закон про особливий статус набуває чинності в попередньому форматі на момент проведення виборів. Остаточно цей закон вступає в силу, коли ОБСЄ приймає рішення про те, що вибори пройшли відповідно з високими стандартами ОБСЄ", – заявив Пристайко.

Водночас в ОБСЄ повідомили, що вказана формула не була погоджена на зустрічі. "Дорожню карту" про втілення так званої "формули Штайнмаєра" обговорювали на засіданні політичної підгрупи", - заявив спецпредставник від ОБСЄ Мартін Сайдік. Але про якесь рішення він не сказав, заявивши, що ТКГ працює за принципом консенсусу, і він не може коментувати позиції сторін. За його словами, цю тему продовжать обговорювати 1 жовтня.

Російська сторона повідомила про висування додаткових умов з боку України. Про це заявив прессекретар президента Російської Федерації Дмитро Пєсков. "Раніше всі погодилися з "формулою Штайнмайєра" і жодних умов при цьому паралельно не висувалося. Тобто вона не була зумовлена чимось. Зараз українська сторона змінила свою позицію", - прокоментував він.

За його словами, роботу потрібно продовжувати. "Але наскільки може робота продовжуватиметься в умовах мінливої позиції – ми поки що не можемо сказати: постійно мінливої або епізодично мінливої – але в будь-якому разі це не сприяє швидкому просуванню", - відповів прессекретар на питання щодо подальших кроків Москви.

Теоретично, Україна готова реалізувати формулу, але висунула ряд вимог. Про це написала у Facebook прессекретар представника України в контактній групі Леоніда Кучми Дарка Оліфер. "Представник України в ТКГ зазначив, що українська сторона не має принципових заперечень по суті так званої "формули Штайнмаєр" щодо місцевих виборів", - зазначила вона вона. Проте для її реалізації потрібно виконати наступні умови:

  • повне припинення вогню;
  • забезпечення ефективного моніторингу СММ ОБСЄ на всій території України;
  • виведення з території України збройних формувань іноземних військ і військової техніки;
  • розведення сил та засобів вздовж всієї лінії зіткнення;
  • забезпечення роботи Центральної виборчої комісії України, українських політичних партій, ЗМІ та іноземних спостерігачів;
  • встановлення контролю за непідконтрольною Україні ділянкою українсько-російського кордону;
  • виконання інших пунктів, передбачених українським і міжнародним законодавством та Мінськими угодами.

"Українська сторона підтвердила готовність до розведення сил та засобів в районі Золотого та Петрівського. Натомість російська сторона заблокувала визначення можливої дати розведення. Така позиція ставить під загрозу безпекову ситуацію на цих ділянках", - йдеться у повідомленні.

Леонід Кучма переконаний, що не можна проводити вибори до виведення військ з території: " Але які вибори, коли люди ходять зі зброєю? Вибори можна проводити, коли війська пішли геть з України, важка техніка пішла, коли українська влада з'явилася, коли можуть приїхати туди журналісти".

Тобто Україна готова не тільки до діалогу, а й до конкретних кроків, проте не в односторонньому порядку.

Що передбачає "формула Штайнмайєра"

Так звана "формула" була розроблена наприкінці 2015 року тодішнім главою МЗС Німеччини Штайнмайером як поетапний план виконання Мінських угод, повідомив  політолог Дмитро Корнійчук. "Суть її в тому, що спочатку Україна приймає всі політичні закони по Мінським угодам (включаючи амністію бойовиків, закон про місцеві вибори на Донбасі, прийняття змін до Конституції), потім - проводяться місцеві вибори на Донбасі під контролем ОБСЄ (де-факто Росії). І після визнання виборів з боку ОБСЄ Росія виводить свої військові формування, а Україна отримує доступ до кордону", - зазначив експерт.

Міністр закордонних справ Вадим Пристайко коментуючи "формулу" повідомив, що в ній прописано, яким чином вступає в дію закон про особливий статус на цій території. "Нічого більше в формулі Штайнмайера, ніякого виведення військ, немає", – уточнив він.

Урядовець зазначив, закон про особливий статус вступає в дію після того, як ОБСЄ визнає, що місцеві вибори на території ОРДЛО "проведені чесно і відповідно до стандартів".

Український уряд готовий провести вибори на Донбасі. Вадим Пристайко додав: "На нашу думку, ідеально було б провести вибори, доки це можливо, одночасно в усій нашій державі. В них (на окупованих територіях Донбасу – ред.) уже двічі були вибори – фейкові, їхніх результатів ми не визнаємо. Зараз ми пропонуємо провести одночасно вибори на всій території, зокрема й на окупованій. Подивимося, чи спрацює це, за часом виключно".

Плюси і мінуси реалізації "формули Штайнмайєра"

Можливість реалізації запропонованої формули викликало суперечки в українському політикумі.

Політолог Олексій Якубін переконаний, що запропонована формула не є ні хорошою, ні поганою – це спроба почати процес досягнення миру на Донбасі. Він зазначив, що Україна взяла на себе міжнародні зобов'язання щодо реалізації Мінських домовленостей і "у нас поки що немає іншого варіанту".

За його словами, в Мінських домовленостях передбачений особливий статус, так званих, республік і в будь-якому випадку Україні доведеться це зробити. "Я не вважаю, що особливий статус - це якась загроза федералізації України. Зрештою ми мали всередині країни АРК і це не робить країною федеративною. У нас є особливий статус у місті Києві і Севастополі. Є дискусія з приводу пунктів, які є в цьому плану, хоча, на мою думку, там достатньо все прозоро", – прокоментував політолог.

Не вбачає загрози для статусу України автономія Донбасу і голова політради партії "Опозиційна платформа – За життя", народний депутат України Віктор Медведчук. "Закон про особливий статус: це не просто закон про особливості місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської області. Він прийнятий восени 2014 року, але він заблокований і не діє. Тому, повертаючись до Мінських угод і формули Штайнмайєра, передбачається, що цей закон вступає у дію після виборів. Але для виборів, пам’ятаєте, треба прийняти закон про вибори, треба прийняти і ввести у дію амністію. Так от, він починає діяти після виборів і тимчасово, а остаточно він буде діяти після того, як ОБСЄ дасть свої висновки з цього приводу", – заявив він.

Народний депутат, лідер партії «Голос» Святослав Вакарчук переконаний, що після реалізації запропонованої формули Україна може втратити незалежність. "Самої формули "Штайнмайєра" насправді не існує в юридичному сенсі, це певне тлумачення одної конкретної посадової особи того, як би хотілось розуміти Мінські домовленості. Це довільне тлумачення, яке виходить за те, що є в Мінських домовленостях", - зазначив нардеп.

За його словами, умови формули збігаються з позицією Росії. "Що вона пропонує: розводимо війська, потім амністія, місцеві вибори, а про кордон там нічого нема. Це означає, що вибори мають проводитися без того, щоб отримати контроль над кордоном. Ви уявляєте, чим це може закінчитись? Для України це означає проведення виборів не просто під дулами автоматів і танків, це вибори на суверенній українській території, над якою Україна не здійснює суверенітету" – наголосив Святослав Вакарчук.

Він переконаний, що потрібно напрацювати формулу, яка б враховувала, перш за все, інтереси України.

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-18 11:19 :49