Новини » Політика 20 вересня, 2019, 11:39
Пінчук+Зеленський: Президент заграє з олігархами чи «служить» їм?
Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

Починаючи зі вступу на посаду шостого президента України Володимира Зеленського, його регулярно "ловлять" на зустрічах з олігархом Віктором Пінчуком. А нещодавні події на форумі YES, який влаштовує Пінчук, змусили серйозно замислитися. Чому дві таких впливових людини зблизилися і які наслідки це матиме?

Форум YES

На форумі Ялтинської Європейської Стратегії Володимир Зеленський не тільки виступав як президент, а й взяв участь у комедійних номерах своїх колишніх колег з "Кварталу 95".

Перші непублічні зустрічі Пінчука і Зеленського наприкінці травня журналісти зафіксували на Банковій. Вже третього червня глава держави на брифінгу оголошує, що тесть бізнесмена та другий президент України Леонід Кучма повертається до Тристоронньої контактної групи з урегулювання ситуації на Донбасі.

Зеленський заявив журналістам, що олігарх просто допомагав вмовляти Кучму повернутися до ТГК, але нічого для себе за таку допомогу не просив.
"Всі знають, що ніхто у мене нічого не просить. Всі знають, чим це закінчиться", - казав Зеленський.
А вже 14 червня до маєтку Пінчука приїхали кортежі впливових політиків - тодішній прем'єр Володимир Гройсман, глава МВС Арсен Аваков, лідерка "Батьківщини" Юлія Тимошенко та сам Володимир Зеленський.
28 червня розслідувачі зафіксували автівки кортежів Зеленського та Пінчука у "Конче-Заспі", які відвідали територію державних дач.
"Схеми" запитали Зеленського, що він там робив і чи зустрічався з Пінчуком. На що президент відповів, що сам їздив перевіряти державну землю зі своєю сім'єю.

Які інтереси Кучма відстоюватиме у Мінську?

Пінчук володіє медіахолдингом StarLightMedia, "Банком Кредит Дніпро", компанією Interpipe, міжнародною інвестиційно-консалтинговою групою компаній EastOne Group.

Interpipe – великий постачальник вагонних коліс та труб не тільки в Україні, а й найближчим сусідам. Найбільшим з них є РФ.

У листопаді 2018-го Пінчук потрапив під санкції Росії. Він опинився у списку осіб, щодо яких у цій країні передбачене заморожування грошових вкладів, цінних паперів, майна та заборона на виведення капіталу за межі РФ.

Interpipe на межі банкрутства через величезні борги перед іноземними кредиторами, з якими він веде переговори про реструктуризацію. І прибуток цієї компанії сильно залежить не тільки від закордонного експорту, а й продажу багатьом українським державним підприємствам - від "Укрзалізниці" до "Укргазвидобування" - найбільшим покупцям його товарів.

Наприкінці липня Євразійська економічна комісія, на яку безпосередній вплив має РФ, призупиняє дію антидемпінгових мит на сталеві суцільнокатані колеса. Рішення ухвалили на основі проведення повторного розслідування, яке розпочалося 13 червня. Через півтора тижня після повернення Кучми до ТГК. Тобто ледь не одразу.

І вашим, і нашим

Ще у 2016 році після зміни влади у США Пінчук написав колонку у Wall Street Journal про ситуацію в Україні та очікування від нового американського президента.

Олігарх писав, що Україні слід не розглядати у найближчому майбутньому вступ для ЄС, краще покращити своє становище, а вже потім приєднатися на правах гідного члена.
Пінчук прямо називає анексію Криму саме анексією, незаконною та насильницькою. Він вважає, що Крим потрібно повертати шляхом поліпшення життя в Україні, а на це, за його словами, потрібно років 10-15. Тим більше, пише олігарх, кримське питання не має стати на заваді мирного вирішення ситуації на сході.

Сам конфлікт на Донбасі Пінчук називає влаштованим з-за кордону, підкреслює, що це не громадянська війна. Він відкрито говорить, що вибори там потрібно проводити під контролем України при повному роззброєнні бойовиків... Але тут же каже, що задля збереження тисяч життів та припинення виснажливої війни можна піти на компроміс і провести вибори без дотримання міжнародних норм.
Так само неоднозначно він говорить і про НАТО. Що Україні у найближчій та середньостроковій перспективі вступ до Альянсу не світить. А якби навіть так сталося, то це призвело б до міжнародної кризи. І додає, що потрібно шукати альтернативні способи убезпечитися та зберігати нейтралітет.

Яка цікава позиція! Спочатку заявити, що іноземна держава насильницьким шляхом забрала в України території, розв'язала збройний конфлікт, і що в жодному разі це громадянська війна. Але при цьому Україна має зберігати нейтралітет, який уже був порушений іншою стороною. І ще Пінчук додає, що поступово потрібно послаблювати санкції проти РФ у міру того, як просувається розв'язання проблем.

Ясно, що олігарху вигідні відносини з Росією, оскільки це сильно впливає на його бізнес. Проте і відкрито своєї позиції він не заявляє — бо це викличе багато критики тут, до того ж він торгує і має партнерські відносини і з ЄС, і США. Ба більше, є одним з донорів американської Демократичної партії.

Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

Те, що він старається з усіма дружити нібито не погано. Але говорить насамперед про те, що його позиція стосується лише його вигоди. І в цій ситуації вплив на президента та представника України на Мінських переговорах не найкращим чином може вплинути на найближче майбутнє держави.

Євгенія Флай

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-18 14:49 :26