Доленосні 40 хвилин: Чого досягла Україна на тристоронніх переговорах по газу

19 вересня у Брюсселі пройшов третій раунд газових переговорів між Україною та Росією

Напередодні у Брюсселі відбувся третій раунд переговорів Україна-Росія-ЄС щодо довгострокового транзиту газу українським газопроводом після 2019 року. Саме так звучала офіційна тема та привід зустрічі. Однак сторони говорили про газові питання загалом та про варіанти співпраці між РФ і Україною щодо транзиту газу.

Від України на зустрічі були присутні міністр енергетики і навколишнього середовища України Олексій Оржель і глава НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв, а від Росії приїхали міністр енергетики Олександр Новак і глава «Газпрому» Олексій Міллер. Головував на зустрічі віце-президент Єврокомісії Марош Шефчович.

Про що планували говорити на газових перемовинах

Головна тема – пролонгація контракту на транзит газу з Російської Федерації у Європу по українській газотранспортній системі після 31 грудня 2019 року, коли закінчується чинна десятирічна угода.  

Українська сторона планувала говорити на газових перемовинах про продовження транзитного контракту ще на 10 років. Таким чином, Україна зможе прокачувати щорічно 60 млрд кубометрів газу, при цьому маючи можливість збільшити цей обсяг ще на 30 млрд. 

Проте питання продовження контракту накладається на складний процес анбандлінгу «Нафтогазу» – розділення функцій транспортування, зберігання, видобутку та продажу газу.

Російська сторона планувала говорити про можливість будь-яких варіантів поставок російського газу безпосередньо в Україну, які припинилися майже п’ять років тому. Цікаво, що безпосередньо перед перемовинами у «Газпромі» повідомили, що можуть підтвердити свою пропозицію за прямими поставками газу з 25%-ою знижкою. До того ж, Росія з 2020 року має намір максимально скоротити транзит газу через Україну. 

Про що дійсно говорили у Брюсселі 

Зустріч тривала 40 хвилин і за цей час сторони мали «конструктивний діалог», як заявив Олексій Оржель.  

Однак, незважаючи на «конструктив», переговори завершилися без підписання контракту. Росіяни повідомили, що про обсяги транспортування російського газу у майбутньому, поки ще примарному, контракті на зустрічі не йшлося взагалі. Як і про обсяги прокачування газу через ГТС України. Сторони мають продовжити консультації за місяць.

До речі, саме такий результат переговорів прогнозував представник президента України у Кабміні Андрій Герус. 

Проте, за словами голови російського енергетичного відомства Олександра Новака, Росія все ж готова бронювати потужності для транзиту газу через газотранспортну систему України. Російський міністр також розповів, що РФ пропонувала пролонгувати угоду на транзит газу через Україну на короткий час. 

Тим часом Росія 

Поки неясно, що саме передбачатиме новий контракт на транзит російського газу через Україну та чи потрібен він взагалі у випадку завершення будівництва другої гілки «Північного потоку». Якщо її добудують і запустять разом з «Турецьким потоком», то зберігати український транзит Росії справді ні до чого. 

З одного боку Росія будує «Північний потік-2» якраз для того, аби не залежати від транзиту газу через Україну. Проте завершення «Північного потоку – 2» гальмує Данія – єдина країна, яка не дала дозволу на прокладання газопроводу по дну Балтійського моря. Станом на вересень росіяни впритул підійшли до її кордонів і сподіваються (а по факту – чекають), доки данський уряд все ж дозволить розбудову газопроводу у своїй економічній зоні. 

Росіяни кажуть, що данська ділянка коротка, тому побудувати там відтинок газопроводу можна за п'ять тижнів. Станом на вересень уже готово понад 80% загальної протяжності «Північного потоку – 2», тому Росія сподівається запустити його вже наприкінці цього року. 

Газові переговори ускладнюються ще й нещодавнім рішенням Стокгольмського Арбітражу, відповідно до якого «Газпром» має відшкодувати «Нафтогазу» штрафні 4,6 млрд доларів за те, що останніми роками обсяги транзиту російського газу через Україну знизилися, так і не досягнувши контрактних 110 млрд кубометрів. 

Тим часом Україна 

...купує левову частку необхідного газу на східному кордоні – прямі поставки російського палива в Україну припинилися у 2015 році. Насправді цей газ – російський і він просто долає шлях через Польщу, Словаччину, Угорщину, а відтак, виходить, що технічно належить саме цим державам.  

Якщо транзит припиниться, Україна фактично платитиме за послуги транзиту Польщі, Словаччині або Угорщині, витрачаючи на газ в рази більше. 

Статус держави-транзитера забезпечує Україні гарантовані доходи, до речі, найбільші серед експорту послуг. Щорічно це 3 мільярди доларів – 2,3% ВВП України. Це і не дивно, адже щороку Євросоюз імпортує майже 400 мільярдів кубометрів газу, з яких 40% – російське блакитне паливо. Неважко здогадатися, що втративши статус держави-транзитера, Україна втратить ці доходи. 

Цікаво, що без транспортування російського газу Україна одразу зіштовхнеться ще й з космічними витратами, пов’язаними з обслуговуванням газопроводу. Для збереження властивостей, необхідних для транзиту газу, українська газотранспортна система потребує не лише догляду, а й певного постійного рівня тиску газу всередині. Ставши частково «порожнім», газопровід перетвориться на джерело збитків і невмолимо «потягне» український бюджет у прірву мільйонних витрат на ремонт. Наслідки цього сценарію відчують на собі й українці – ціна газу миттєво і відчутно зросте. 

********* 

Десять років тому, коли Україна робила спроби зблизитися з Європою, Росія вперше вжила заходів, аби обмежити транзит свого газу через Україну. Саме тоді почалося будівництво газопроводу в обхід України — першого «Північного потоку». Однак, досі газові відносини України та Росії не розірвані повністю і заледве це можливо в принципі. За місяць – новий етап переговорів і нові прогнози щодо «газової угоди» між Україною і Росією.  

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...