Вчені знайшли новий гормон, який також відповідає за стрес

Бурхливе серцебиття, тремтіння кінцівок, підвищений рівень енергії та пристрасне бажання «бити чи бігти» – ці знайомі відчуття мобілізації організму у відповідь на загрозу ми зазвичай приписуємо впливу адреналіну, гормону надниркових залоз.

Проте нова робота, опублікована в журналі Cell Metabolism, може похитнути це старе твердження, інформує Аспекти.

За заявою авторів – Джерарда Карсенті (Gerard Karsenty) і його колеги з Медичного центру Ірвінга при Колумбійському університеті (CUIMC) – ключову роль у запуску фізіологічної реакції «бий або біжи» може грати не настільки відомий гормон остеокальцин. Він виділяється клітинами-остеобластами, і досі вважалося, що його роль полягає лише в регуляції росту скелета.

Справді, значення кісткової тканини часто недооцінюється, хоча вона забезпечує організм не тільки структурною підтримкою і захистом, але і виробляє клітини крові, бере участь в роботі імунітету та синтезує гормони. Саме цій функції скелета присвячені дослідження команди Джерарда Карсенті.

У своїх останніх експериментах учені піддавали мишей стресовим впливам (пред’явленням запаху котячої сечі), вимірюючи рівні різних гормонів. При цьому відзначалося різке збільшення кількості як адреналіну, так і остеокальцину.

Такі ж досліди проводилися і на тваринах після хірургічного видалення кори наднирників і штучного придушення її функцій. Як і можна було очікувати, у відповідь на стрес у них різко зростав рівень остеокальцину: виробляти адреналін вони були нездатні. Однак, миші демонстрували всі класичні ознаки реакції «бий або біжи». І навпаки, у тварин із пригніченим синтезом остеокальцину такої реакції не спостерігалося, попри високий рівень адреналіну.

Гучні заяви вимагають настільки ж гучних і надійних доказів, тож цій роботі навряд чи судилося відразу перевернути традиційні уявлення про розвиток стресу і реакції «бий або біжи». Проте, функції адреналіну та остеокальцину потребують додаткової перевірки та уточнення.

Нагадаємо, медик розповів, як вберегтися від токсичного диму від спалювання листя і трави.

 

Loading...