Новини » Суспільство 19 вересня, 2019, 16:08
Тарифи на газ: Чи зміниться вартість "блакитного палива" в опалювальному сезоні
Газ. Фото: pixabay.com
Газ. Фото: pixabay.com

До травня цього року для всіх побутових споживачів діяла єдина ціна на газ, яку встановлював Кабінет міністрів України. Вартість енергоресурсу не залежала від відстані його транспортування. Нині діє нова формула розрахунку, яка враховує цей показник.

Розглянемо, від чого залежить вартість газу та як вона зміниться в опалювальному сезоні 2019-2020 років.

Нова формула розрахунку вартості газу

У травні цього року набрали чинності зміни в розрахунках ціни на енергоресурс – у Нацкомісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики і комунальних послуг ввели тариф на транспортування газу, який залежить від необхідної (замовленої) потужності.

В НКРЕКП повідомили, що роздрібна ціна для побутових споживачів визначається з урахуванням:

  • ціни продажу природного газу;
  • торговельної надбавки (націнки) постачальника;
  • тарифу на послуги транспортування природного газу;
  • тарифу на послуги розподілу природного газу;
  • податку на додану вартість.

При розрахунку вартості продажу природного палива враховується:

- середня митна вартість імпортного природного газу, що склалася у процесі його митного оформлення під час ввезення на територію України, за підсумками газового місяця, що передує місяцю продажу/постачання, яка публікується Міністерством економічного розвитку і торгівлі;

- середньозважена ціна місячного ресурсу природного газу для газового місяця продажу/постачання за результатами електронних біржових торгів на Товарній біржі "Українська енергетична біржа" до початку цього газового місяця;

- середня арифметична ціна продажу/постачання природного газу акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" для промислових споживачів за умови попередньої оплати до періоду поставки газу, що діяла у газовому місяці, який передує місяцю продажу/постачання.

Тариф на послуги транспортування природного газу для АТ «Укртрансгаз» встановлений постановою НКРЕКП від 21.12.2018 № 2001 і становить 157,19 грн за 1000 куб. м на добу (без ПДВ) та є однаковим для всіх внутрішніх точок виходу з газотранспортної системи.

В повідомленні НКРЕКП йдеться, що націнка постачальника не може перевищувати 2,5% від вартості покупки природного газу НАК "Нафтогаз України".

Тобто, в кожному регіоні щомісяця буде встановлюватися окрема вартість природного газу.

Якою буде вартість газу в наступному опалювальному сезоні

Влітку споживачі спостерігали незначне зниження вартості природного палива, проте експерти прогнозують підвищення ціни на газ восени.

Директор Інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич переконаний, що восени ціни будуть підвищуватися, пише "Слово і Діло". Прогнозовано до 30% вартості до зимового періоду. "Це уже зараз видно згідно котирувань, які показують біржі країн ЄС. Оскільки ми прив’язані до імпортного паритету, так буде і в Україні", - прокоментував ситуацію експерт.

За його словами, ціна на газ знижувалась за рахунок того, що імпортне паливо було дешевше ніж у попередньому місяці, проте тренд змінився. "Нафтогаз" купував газ у липні дешевше, ніж в червні. Тому на серпень можна знизити ціну на 5%. Але тренд вже змінюється, ціни в Європі ростуть, отже, і у нас виростуть", - повідомив Дмитро Марунич.

Проте є думка, що вартість газу у наступному опалювальному сезоні буде нижчою, ніж минулого. Про це повідомив експерт з енергетичних питань Сергій Дяченко. "Якщо зараз вартість знизять, наприклад, на 25%, то як мінімум у такому ж діапазоні ціни зростуть в опалювальному сезоні. Але різниця між опалювальними сезонами минулого і цього року може бути 10%", - підкреслив він.

Дотримується переконання, що вартість газу восени зросте і народний депутат України (фракція "Батьківщини"), перший заступник голови Комітету ВРУ з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Олексій Кучеренко. "Я знаю точно, що, коли почнеться опалювальний сезон, ціна стрибоне", – заявив він.

Нардеп додав, що "Нафтогаз" пропонує підвищити вартість палива до 9,6 грн за кубометр, проте реальна ціна на газ не має перевищувати 5,3 грн за куб. м.

***
Як відомо, у вересні ціна газу від "Нафтогаз" встановлена на рівні 4 493,64 грн за тис. кубометрів без врахування ПДВ та транспортних витрат.

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-18 11:24 :04