Новини » Економіка 19 вересня, 2019, 12:33
Місяць нової Податкової служби: Що від неї очікує бізнес і ДФС
28 серпня 2019 року запрацювала новостворена Державна податкова служба України
28 серпня 2019 року запрацювала новостворена Державна податкова служба України

В Україні 28 серпня офіційно запрацювала Державна податкова служба. Це не вперше податкову галузь реформують – кожен уряд мав за честь переструктурувати роботу фіскальної служби.

Скоро місяць, як працює нова податкова. Отож ми спробували зрозуміти, які повноваження передала їй Державна фіскальна служба та які очікування має до неї український бізнес.

Історія створення ДПС в Україні

Протягом останніх п'яти років фіскальна служба по суті об’єднувала у собі і митницю, і податкову. Аж ось у 2019 році маємо нові структури – Митну та Податкову служби і їхніх керівників: Максима Нефьодова та Сергія Верланова відповідно.

Однак старту роботи Податкової служби передував довгий організаційний період. Проводилася державна реєстрація ДПС, затверджувалася структура, штатний розклад апарату і кошторису, переводили з ДФС у ДПС 30% працівників.

8 травня за результатами конкурсу на посаду голови новоствореної ДПС призначили Сергія Верланова. За кілька днів після цього Податкову службу зареєстрували як юридичну особу. У середині травня Міністерство фінансів оприлюднило три напрями стратегії у роботі Податкової: розвиток відносин з платниками податків; розвиток людського капіталу та розвиток Державної податкової служби як державного органу.

І зрештою, наприкінці травня 2019 року затверджено структуру ДПС, котра передбачала ліквідацію Головного управління внутрішньої безпеки та передачу функцій з реалізації антикорупційних заходів, виявлення конфлікту інтересів різним департаментам.

Чим займатиметься ДПС

Відповідно до урядового розпорядження від 21 серпня 2019 року № 682-р про початок роботи Державної податкової служби, Кабмін доручає ДПС проводити державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску та законодавства.

Інакше кажучи, відтепер Податкова служба займатиметься усіма питаннями, що стосуються податків в Україні.

Чисельність штату ДПС визначена Кабінетом міністрів України. Це – 1 618 працівників центрального апарату та 28 252 співробітників територіальних органів. Проте, за словами Сергія Верланова, неясно, яким все ж буде штат податкової служби, бо невідомо, чи продовжить працювати податкова міліція, у штаті якої нараховується 5000 співробітників. З приводу податкової міліції наразі відомо, що її все ж планують ліквідувати.

Суть реформування податкової галузі України не окреслюється виключно відділенням податкової і митної служб від ДФС. Новообраний уряд пропонує податківцям не лише структурувати свою роботу, а й розвиватися у напрямку модернізації самого інституту сплати податків. Тобто, серед змін, які уряд бажає бачити найближчим часом, – проста та зрозуміла організація роботи податківців, чіткий функціонал обов’язків, модернізація процедури адміністративного оскарження, максимальне залучення інформаційних технологій, реформи, що викорінять корупцію, стимулювання добровільної сплати податків, адекватний податковий контроль та погашення податкового боргу.

Цікаво, що для вирішення цих реформаторських питань Україна отримала від Євросоюзу чималу суму – 30 мільйонів євро за програмою EU4PFM.

Закони нової влади, що стосуються податківців

Неможливо прогнозувати та розцінювати роботи ДПС окремо від рішень уряду та Міністерства фінансів. Станом на вересень парламент ухвалив низку документів, котрі так чи інакше впливають на роботу податківців.

Зокрема, 18 вересня ухвалено ЗУ №1080 "Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо зменшення тиску на бізнес". З Кримінального Кодексу України виключено статтю 205 щодо наявності кримінальної відповідальності за фіктивне підприємництво. За словами Верланова, ця стаття була засобом тиску на підприємців з боку податківців.

Також у рамках реформування податкової галузі вказаний закон підвищує поріг кримінальної відповідальності за ухилення від сплати податків. Тобто підприємці, які вчасно не сплатили податки до певного порогу, не піддаватимуться кримінальному переслідуванню.

Наприкінці травня команда президента Володимира Зеленського анонсувала списання з ФОПів 7 мільярдів боргу за єдиний соціальний внесок.

Також пропонується з 1 січня по 31 травня 2020 року провести добровільне одноразове декларування активів фізичних осіб для профілактики податкових злочинів. Відповідно до зареєстрованого законопроєкту № 1183 “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо добровільного одноразового декларування активів фізичних осіб”, передбачено, що податкова відслідковуватиме витрати українців і порівнюватиме їх з доходами.

Чого чекає бізнес від ДПС

Український бізнес очікує від Податкової служби у першу чергу розуміння та відсутності тиску. Важливо, аби підприємці добровільно і чесно платили податки, які вони зобов’язані платити, – не більше і не менше. Поки така перспектива здається українському бізнесу ілюзорною. Завдання нової податкової не допустити мішанини у галузі оподаткування та зробити все можливе, аби стати лояльнішими до платників податків. І тоді платники також підуть назустріч.

Можна стверджувати, що головний пріоритет роботи нової ДПС – всебічне сприяння платникам податків. Та чи довірятимуть платники податківцям? У будь-якому випадку ДПС має наполеонівські цілі, а як вони втілюватимуться – побачимо вже скоро, сподіваємося, раніше, аніж податкову реформу, яку уряд планує запустити з 2021 року

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-18 08:09 :44